Rugsėjo 7 dieną šalia Telšių žydų senųjų kapinių įvyko teatralizuotas Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo įgyvendinto projekto „Telšių žydų senosios kapinės – atmintis prieš užmarštį“ pristatymas. Projektas yra įtrauktas į 2018 m. Europos žydų kultūros paveldo dienų, kurios vyks rugsėjo 7–9 dienomis, programą.
Pristatymo metu skambėjo pasakojimai apie Telšių žydų bendruomenę, kuriuos perteikė Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studijos „Savi“ jaunieji aktoriai (režisierė Laimutė Pocevičienė), grojo Telšių muzikos mokyklos mokytojos.
Šventėje apsilankė Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amir Maimon.
Renginys prasidėjo Vaclovo Vaičekausko pasakojimu apie Telšių žydų bendruomenę, mintimis apie projekto veiklą dalijosi Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma Jankauskienė.
Renginio metu apie patirtus išgyvenimus bei išsigelbėjimą kalbėjo Telšių geto kalinė Eitkės Milneraitės dukra Uogė, Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas, Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis, Telšių rajono meras Petras Kuizinas. Architektas prof. Algirdas Žebrauskas prisiminė, kad tarybiniais metais jam atvykus dirbti į Telšius, buvo sumanymas visiškai sunaikinti Telšių žydų kapinaites ir jų vietoje pastatyti alytnamių kvartalą. Tuomet svarbiuose postuose dirbusių padorių žmonių dėka jas pavyko išsaugoti.
Renginyje vyko ir Pasaulio Tautų Teisuolių pagerbimo ir apdovanojimo ceremonija. 2015 m. Yad Vashem institutas Stefaniją ir Antaną Norkus (Varnių sen.) pripažino Pasaulio Tautų Teisuoliais už pagalbą gelbėjant žydus holokausto metu. Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon „Jad Vašem“ Pasaulio Tautų Teisuolių medaliu ir garbės raštu apdovanojo A. ir S. Norkų šeimą. Būtent Norkų namuose 1941–1944 metais žydaitė Rachelė Bolnikaitė rado prieglobstį ir žmogiškumą. A. ir S. Norkų apdovanojimo atvyko atsiimti jų sūnus Antanas Norkus ir anūkas Algis Norkus.
Įgyvendinant projektą „Telšių žydų senosios kapinės – atmintis prieš užmarštį“ pavyko identifikuoti net 95 paminklus ir jų dalis, išversti iš hebrajų kalbos epitafijas, šalia kapinių pastatyti informacinį stendą, išleisti leidinį, kuriame patalpintos antkapių nuotraukos su iš hebrajų kalbos išversta informacija (vardais, pavardėmis, mirties datomis, netrumpintomis epitafijomis), trumpa žydų kapinių istorija.
Renginys sulaukė moksleivių, mokytojų, Telšių miesto bendruomenės dėmesio.