
Liepos 13-ąją prasidėjo 37-oji medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovykla. Šiemet ji skirta vieno pirmųjų Lietuvos profesionalių skulptorių Juozo Zikaro 140-osioms gimimo metinėms ir kitąmet sukaksiančiam „Laisvės“ skulptūros šimtmečiui įprasminti. Šiųmetė stovyklos tema – „Valstybingumo ženklų kūrėjai“. Tarptautinės medalininkų stovyklos Telšiuose – unikalus ir puoselėtinas reiškinys, palaikantis Telšių, kaip istorinį ir kultūrinį miesto ir Žemaitijos regiono naratyvą kuriančių profesionaliojo meno objektų, įvaizdį.
Ilgametė tradicija
Iškilmingą stovyklos atidarymą Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto galerijoje paskelbė projekto organizatoriaus Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai Ingrida Vaitiekienė.
Sveikindama susirinkusius menininkus, ji pasidžiaugė dešimtmečius besitęsiančia medalių kūrimo tradicija ir kasmet vis prisijungiančiais naujais jaunaisiais menininkais, kuriems taip pat svarbu užtikrinti medalio meno tęstinumą ir populiarinimą.
Kad bronza kietėtų!
Atvykusius medalininkus sveikino stovyklos kuratorius VDA Telšių fakulteto dėstytojas doc. Marius Norkus. Jis papasakojo, kad jau ketverius metus stovykloje gyvuoja naujovė – mažųjų skulptūrų tradicija, praturtinanti ir įvairinanti stovyklos kūrybines išraiškas, įtraukianti profesionalus jaunus kūrėjus. Trumpai apžvelgęs 17 dienų veiklos programą, pristatė pirmuosius metus dalyvaujančią stovykloje VDA Telšių fakulteto metalo meno ir juvelyrikos studijų programos studentę Neringą Kalvaitytę. Pasmalsavus, kokius ji kelia lūkesčius sau ir stovyklai, juokaudama Neringa atsakė: „Kad bronza kietėtų!“
Stovykloje dalyvaujantys menininkai tradiciškai gali rinktis įvaizdžius, geriausiai išreiškiančius stovyklos temą. Puse lūpų užsiminta, kad šiųmetėje stovykloje bus sukurtas medalis ir pačiam J. Zikarui. Svarbu paminėti, kad stovykloje antrus metus dalyvauja prof. Leonas Žuklys – vienintelis likęs gyvas J. Zikaro studentas, kuriam skulptorius dėstė piešimą.
Sukurtų medalių eksponavimas
Žemaičių muziejui „Alka“ tradiciškai dovanojami autorių sukurti ir nulieti medaliai arba jie įsigyjami projektinio finansavimo būdu. Taip kaupiama unikali kolekcija, kuri eksponuojama muziejaus Numizmatikos kabinete-ekspozicijoje, panaudojama edukacinei ir pažintinei veiklai muziejuje, taip pat parodų metu Lietuvoje ir užsienyje.
Telšių stovyklose sukurti medaliai eksponuojami ir tarptautinės medalių federacijos FIDEM parodose, Baltijos šalių ir respublikinėse medalių trienalėse, pasaulio žemaičių dailės parodose. Planuojama šios stovyklos metu sukurtų darbų parodą eksponuoti Gdansko (Lenkija) dailės akademijos galerijoje.
Projektu siekiama didinti profesionalaus medalio ir mažosios skulptūros meno pasiekiamumą Žemaitijos regione, su metalo plastikos pagalba aktualizuoti svarbias istorines asmenybes ir įvykius, įtvirtinti Telšių, kaip smulkiosios metalo plastikos meno akcentų miesto, įvaizdį. Stovyklos tarptautiškumą užtikrina bendradarbiavimas su Gdansko ir Torunės (Lenkija) medalininkais.
Stovykloje sukurtų medalių ir mažosios skulptūros paroda bei stovyklos uždarymas vyks VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3, Telšiuose) liepos 27 d. 16 val.