Žemaitijos sostinę netrukus papuoš dar vienas gražus pastatas – greitai turėtų prasidėti restauravimo darbai Gedimino g. 17. Šis raudonų plytų pastatas telšiškiams daugiausia žinomas kaip senieji gimdymo namai, nors, pasak istorikų, anksčiau čia veikė žydų ligoninė, buvo degtinės fabriko administracinis pastatas ir kt.
Prieš keletą metų šį pastatą įsigijo telšiškis Albinas Monstavičius su tikslu – jį sutvarkyti ir restauruoti.
Aurelija SERVIENĖ
A. Monstavičius kalbėjo, kad jau yra parengtas pastato restauravimo projektas. Šiuo metu ieškoma nuomininkų, norinčių jame įsikurti. Pirmenybė bus teikiama nuomininkams, bet, jei kas norėtų pirkti pastatą, savininkas apsvarstytų ir šią galimybę.
Telšiškio teigimu, restauruojant pastatą vienareikšmiškai jokių pokyčių nebus: „Pastatas liks toks, koks buvo. Viskas turi būti autentiškai atstatyta. Kaip buvo, taip turi ir išlikti. Tokiu tikslu jį ir pirkome.“
Rekonstrukcijos darbus, anot savininko, jau buvo galima pradėti ir anksčiau, bet kol kas nuspręsta ieškoti nuomininkų. Juos radus pastato vidaus erdves būtų galima planuoti pagal jų poreikius.
Išskirtinis pastatas
Pastatui nuomininkų ieškantis nekilnojamojo turto brokeris Arūnas Judys sakė, jog skelbimu apie išnuomojamas patalpas Gedimino gatvėje aktyviai domisi ne vienas žmogus, dažniausiai skambina nevietiniai asmenys.
A. Judys prasitarė, jog kaip tik mūsų pokalbio išvakarėse šiuo pastatu domėjosi žmonės iš prancūzų kompanijos senelių namams įrengti. Kiti skambinusieji klausė, ar būtų galima čia teikti medicinos paslaugas ir pan.
„Pastatas šiandien yra užrakintas – neeksploatuojamas. Jo būklė tikrai gera. Aš pats patekęs į vidų nustebau: viskas švaru, tvarkinga“, – kalbėjo A. Judys ir pridūrė, jog, atlikus vidaus ir išorės rekonstrukciją, bus labai gražu, nes viduje daug detalių, charakterizuojančių šį objektą: laiptai, plytelės, aukštos lubos ir kt.
Anot pašnekovo, šis pastatas tikrai išskirtinis – tokių daugiau niekas nebestato: „Man jis labai įdomus architektūriškai. Pastatyti tokį pastatą 1907 m. turėjo būti labai sudėtinga, tiek įvairių detalių. Tai meno kūrinys.“
Brokeris teigė, kad pastatas bus rekonstruojamas išsaugant jo autentiškumą. Jis atrodys taip pat, kaip šiandien atrodo senasis kalėjimas Respublikos gatvėje.
Pastato istorija
Pasak istorikės Janinos Bucevičės, pastatas Gedimino g. 17, Telšiuose, – XIX a. pabaigoje buvęs spirito fabriko (spirito monopolio) administracinis pastatas.
Pastatas – itin būdingo valdiškojo plytų stiliaus pavyzdys. Architektūroje vyrauja asketizmas: dekoratyvinės detalės apsiriboja dažniausiai sutinkamais elementais: kukliais sandrikais ir dantyta dalimi paremtais karnizais. Virš kiek išsikišusios pagrindinio įėjimo dalies – nedidelis laiptuotas frontonėlis su mažesniame mastelyje atsikartojančiais karnizų sprendiniais. Viduje – nemažai laikotarpio statybai būdingų elementų, kaip antai pramoniniu būdu pagaminti dekoratyvūs ketaus laiptai ir skirtingų raštų keraminių plytelių grindys.
1905 m. gamykla buvo gerokai išplėsta, o lauko keliukas nuo Plungės gatvės (dabar – Respublikos g.) iki gamyklos imtas vadinti Monopolijos gatve (dabar – Gedimino, šį pavadinimą gatvė gavo po 1918 m. nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo). 1951 m. degtinės fabrikas uždarytas.
Degtinės fabriko administracinis pastatas buvo ir tarpukariu. Sovietmečiu, po Antrojo pasaulinio karo (apie 1950 m.), čia įkurta infekcinė ligoninė, nes tuo metu buvo daug infekcinių ligų. O buvusioje žydų ligoninėje – gimdymo namai. Tačiau apie 6–7 deš. sandūrą sumažėjo infekcinių ligų, vis daugiau moterų pradėjo gimdyti ne namuose, o gimdymo namuose, ir tada ligoninės buvo sukeistos: Gedimino g. 17 įkurti gimdymo namai, žydų ligoninėje – infekcinė ligoninė. Pastačius priestatą prie ligoninės Kalno g. 40, gimdymo namai XX a. 9 dešimtmetyje buvo uždaryti ir stovėjo tušti. Atkūrus nepriklausomą Lietuvą, čia buvo įsikūrę vyskupijos „Caritas“, Šeimos centras, apie 2000 metus – Jaunimo centras.
pastatas juk parduodamas, kaip čia gaunasi?
Tikrai – ant pastato kabo užrašas kad parduoda.Matyt kairysis pusrutulis nežino ką daro dešinysis.
Granules gamina šūdinas