
Telšių Žemaitės gimnazija, dalyvaujanti „Kokybės krepšelio“ projekte, siekia, kad mokiniai turėtų galimybę patirti įvairius mokymosi būdus, per įdomias, netradicines veiklas atrastų savo pašaukimą. Gimnazijos mokiniai vyksta į didžiųjų šalies miestų universitetus, kur gamtos mokslų laboratorijose atlieka bandymus, susipažįsta su ateities karjeros galimybėmis.
Gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys pasakoja, jog už „Kokybės krepšelio“ lėšas numatytos patyriminės išvykos į Vilniaus universitetą ir Kauno technologijos universitetą. Ten mokiniai klausosi gamtos mokslų paskaitų, atlieka bandymus laboratorijose. „Taip siekiame mokinius orientuoti į biologijos, chemijos mokslus. Gavę galimybę susipažinti su akademine aplinka, jie praplečia akiratį, įgyja žinių apie profesijas. Tai yra viena iš svarbiausių švietimo funkcijų“, – pabrėžia mokyklos vadovas.
Mokinius į išvykas lydi biologijos ir chemijos mokytojai. Pasak chemijos mokytojos Salomėjos Gustienės, išvykose dalyvauja 3–4A klasių mokiniai, kurie pasirinko mokytis chemijos bei biologijos. Iš „Kokybės krepšelio“ lėšų apmokamos kelionės išlaidos, tai suteikia galimybę gimnazistams keliauti į minėtus universitetus ne vieną kartą per metus. „Universitetų laboratorijose yra analitinės chemijos prietaisai, itin tikslios svarstyklės, kiti prietaisai, kurių mokyklose neturime. Tai suteikia galimybę atlikti ir gana sudėtingus tyrimus. Laboratorinius darbus pasirenkame iš duoto sąrašo. Pavyzdžiui, atlikome užduotį, kur reikėjo nustatyti, kiek procentų vitamino C yra vaistinėje pirktoje tabletėje.
Mokiniai nustatė net iki 1 proc. paklaidą nuo nurodytosios. Kitąsyk atlikome laboratorinį darbą „Kompleksinių junginių sintezė“. Tyrimų temas parenku pagal mokinių grupių lygį – jei jis aukštesnis, renkamės sudėtingesnius darbus“, – dėsto S. Gustienė.
Pedagogė pastebi, kad bandymai laboratorijose mokinius įtraukia, jie pamiršta viską aplinkui – net pavalgyti. „Nuolat ieškome būdų sudominti mokinius gamtos mokslais.
Per šias išvykas jie išbando darbą laboratorijose, o tai padeda apsispręsti dėl tolesnio mokymosi. Iš kiekvienos gimnazistų laidos turime pasirenkančių chemijos, medicinos, farmacijos, odontologijos studijas“, – pasakoja mokytoja.
Direktoriaus teigimu, „Kokybės krepšelio“ lėšomis apmokamos ne tik išvykos į laboratorijas, bet ir gabių mokinių dalyvavimas Nacionalinės moksleivių akademijos rengiamose gamtos mokslų srities stovyklose: „Dalyvavimo kaina jose nėra maža, ne visos šeimos išgali išleisti vaikus į tokias stovyklas. Tokiu būdu kreipiame dėmesį į gabių mokinių ugdymą.“
Pasak gimnazijos vadovo, už projekto lėšas taip pat numatyta tobulinti ugdymosi aplinką. „Kompiuterizavome vieną klasę, įsigijome ir kompiuterius, ir programinę įrangą užsienio kalbų laboratorijai. Kai matome savo mokinių užsienio kalbos baigiamųjų egzaminų rezultatus, suprantame, kad „Kokybės krepšelio“ tikslas – pagerinti mokymo rezultatus – yra pasiektas“, – sako Ž. Želnys.
Gimnazija taip pat įsigijo interaktyvių ekranų ir įsitikino, kad tai – efektyvus ugdymo organizavimo būdas tiek mokant vaikus kontaktiniu, tiek nuotoliniu būdu. Įrengta veidrodžių sienelė, kuri naudojama šokių, choreografijos užsiėmimuose, ekranas salėje, kuris padeda patogiau ir efektyviau organizuoti renginius. Taip pat nupirkta demonstracinių rinkinių chemijai, fizikai mokytis.
Mokyklos vadovas teigia, kad jau ne vienerius metus Žemaitės gimnazija orientuojasi į gamtos mokslus. Tam skiriamos lėšos pasiteisino: mokiniai dažniau nei kitų šalies gimnazijų abiturientai renkasi fizikos, chemijos studijas.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tūmienė sako, jog Savivaldybė jau dvejus metus partnerio teisėmis dalyvauja
Nacionalinės švietimo agentūros vykdomame projekte „Kokybės krepšelis“. „Šiuo metu projekto veiklas vykdo 5 rajono mokyklos. Telšių Žemaitės gimnazija – pirmoji mokykla rajone, pradėjusi vykdyti šio projekto veiklas. Kokybės krepšelis gimnazijai – instrumentas mokyklos kaitai ir veiklos kokybei tobulinti. Projekto keliami tikslai siejasi su gimnazijos vizija, kuri numato, kad Telšių Žemaitės gimnazija – geros mokyklos bruožais pasižyminti institucija, kurioje nuolatinis bendruomenės mokymasis ir įgalinanti lyderystė garantuoja personalizuotą kiekvieno mokinio ugdymą ir ugdymąsi bei jo asmenybės ūgtį“, – kalba D. Tūmienė.
Pasak vedėjo pavaduotojos, rengiant gimnazijos veiklos tobulinimo planą, labai svarbu buvo susitarti dėl tikslų, uždavinių ir siekiamų rezultatų, susitarti dėl kokybės. Dalyvaujant projekte atsirado galimybė susikurti naujas ugdymosi aplinkas, kurios prisideda prie mokinių pasiekimų gerinimo.
Nacionalinės švietimo agentūros įgyvendinamas projektas „Kokybės krepšelis“ finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Projekto tikslas – pagerinti mokinių ugdymosi pasiekimus, įgyvendinant pokyčius savivaldybėse ir mokyklose. Projektas aprėpia 270 bendrojo ugdymo įstaigų. Bendra šio projekto vertė siekia 30,32 mln. eurų. Mokykloms skiriamos tikslinės lėšos veiklos tobulinimo planui įgyvendinti per dvejus mokslo metus. Projekto trukmė – 2019–2023 metai.