UAB „Telšių vandenys“ geriamuoju vandeniu aprūpina Telšių miestą, 42 gyvenvietes ir sodų bendrijas, esančias Telšių miesto aglomeracinėje zonoje. Požeminis vanduo yra išgaunamas iš 33 vandenviečių, kuriose yra eksploatuojamas 61 gręžinys. Kad vartotojus pasiektų kokybiškas produktas, bendrovė nuolat rūpinasi geriamojo vandens kokybės priežiūra.
Rūpinasi geriamojo vandens kokybės priežiūra
Pasak bendrovės laboratorijos vedėjos Genovaitės Gutkauskienės, UAB „Telšių vandenys“ geriamojo vandens laboratorija dirba pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamento nuolatinės ir periodinės programinės priežiūros patvirtintą tvarką.
„Beveik visi vandenyje esantys elementai yra reikalingi žmogaus organizmui. Su geriamuoju vandeniu mes gauname nuo 1 iki 10 proc. reikalingų per parą mikroelementų kiekio, tačiau jų perteklius vandenyje gali lemti įvairius funkcinius sutrikimus ir ligas. Todėl šių medžiagų koncentracijos (vertės) yra griežtai ribojamos“, – pasakojo laboratorijos vedėja.
Anot G. Gutkauskienės, Telšių mieste nuolatinei priežiūrai pasirinkta 26, periodinei – 17 kontroliuojamų taškų geriamojo vandens kontrolei vykdyti: „Kontroliuojami visi vaikų darželiai, mokyklos, Regioninė Telšių ligoninė ir kai kurios kavinės. Pasirinktose vietose vanduo tiriamas 7 kartus per metus. Kartą per metus cheminius bei sunkiųjų metalų rodiklius, haloformų sumą, daugiaciklius aromatinius angliavandenilius, benzpireną, fluoridus, permanganato indeksą, pesticidus tiria bei radiologinius tyrimus atlieka samdyta laboratorija.“
Vandens kokybė atitinka reikalavimus
Geriamojo vandens mikrobinę taršą tiria Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Telšių skyriaus laboratorija.
UAB „Telšių vandenys“ laboratorijos vedėja patikino, jog Telšių miesto geriamojo vandens kokybė atitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2023 reikalavimus. Šiame dokumente yra nurodyta, kokie mikrobiologiniai, indikatoriniai ir toksiniai rodikliai turi būti tiriami geriamajame vandenyje ir kokios jų koncentracijos turi neviršyti leistinų normų.
Visa informacija apie geriamojo vandens sudėtį yra skelbiama įmonės interneto puslapyje: https://telsiuvandenys.lt
Kalkių nuosėdos
Vartotojams kyla daug klausimų dėl kalkinių nuosėdų, atsirandančių ant buitinių ir santechnikos prietaisų.
Požeminiame vandenyje yra gausu mineralų, o vanduo yra geras tirpiklis. Tekėdamas pro uolienas vanduo prisisotina naudingais mineralais. Tie mineralai yra tirpūs, todėl mes jų plika akimi nematome, bet kai vandenį paviriname, jie iškrenta nuosėdomis. Štai todėl ir atsiranda tos kalkių nuosėdos ant arbatinuko sienelių. Pasak laboratorijos vedėjos, kalkėto vandens priežastis – vandenyje esančios kalcio ir magnio druskos, ir kuo didesnė šių mineralinių druskų koncentracija vandenyje, tuo vanduo kietesnis, tuo daugiau kalkių nuosėdų ant paviršių. „Vanduo gali būti minkštas, vidutinio kietumo ir kietas. Telšiuose turime vidutinio kietumo vandenį“, – sakė G. Gutkauskienė.
Lietuvos vandens tiekėjai turi užtikrinti, kad gyventojams tiekiamas geriamasis vanduo atitiktų Lietuvos higienos normos HN 24:2023 reikalavimus pagal visus punktus. Atkreipiamas dėmesys, kad šiame dokumente vandens kietumas (arba vadinamas kalkėtas vanduo) yra net nereglamentuojamas, t. y. šio rodiklio net nereikia tirti vandenyje. O nereikia tirti todėl, kad jis neturi neigiamos įtakos žmogaus sveikatai.
Laboratorijos vedėja ramino, jog kietas (kalkėtas) vanduo yra kokybiškas geriamasis vanduo, tokį vandenį galima drąsiai gerti tiesiai iš čiaupo ir naudoti maistui ruošti. Kuo kietesnis vanduo, tuo labiau savo organizmą papildysite kalcio ir magnio mineralinėmis druskomis.
Trumpalaikis vandens kokybės pablogėjimas
Vandentiekio cecho viršininkės Irenos Norkienės teigimu, būna atvejų, jog dėl avarijų vandentiekio tinkluose gatvėje ar pastato viduje gali pasitaikyti trumpalaikis vandens kokybės pablogėjimas, kuris apibūdinamas kaip rudų ar juodų nuosėdų vandenyje atsiradimas, spalvos vandenyje atsiradimas ar kvapo pablogėjimas.
„Likvidavus gedimą vanduo, pildydamas vamzdyną, gali pakelti nuo vamzdynų sienelių geležies nuosėdas ir nunešti iki vartotojo. Tokiu atveju rekomenduojame trumpą laiką apriboti vandens vartojimą ar vartoti nevisiškai atsukus čiaupą. Nors vanduo praranda savo prekinę išvaizdą, tačiau žalos vartotojo sveikatai nesukelia“, – vandens vartotojus ramina specialistai.
Apie vandens tiekimo sutrikimus ir kitus gedimus, įvykusius viešoje teritorijoje, UAB „Telšių vandenys“ vartotojus informuoja SMS žinutėmis, o dėl vandens tiekimo sutrikimų ar vandens kokybės pablogėjimo pastato viduje gyventojai gali kreiptis į namo administratorių.
Pagalba
UAB „Telšių vandenys“ primena, jog gyventojai dėl vandens tiekimo sutrikimų ar kokybės pablogėjimo bet kokiu paros metu gali kreiptis į Avarinę tarnybą tel. (8 444) 54000 (pasirenkant „1“ arba „2“).
Iškilus neaiškumams dėl atsiskaitymo už suteiktas paslaugas ar skaitiklių deklaravimo darbo dienomis prašome kreiptis į Pardavimų skyrių tel. (8 444) 54000 (pasirenkant „3“) arba el. paštu: abonentinis@telsiuvandenys.lt.