
Kovo 31 dieną Vilniaus oro uosto konferencijų centre vyko baigiamasis globos centrų projekto renginys, kurio metu apžvelgti vaikų globos sistemos pokyčiai, įvertinti ir apdovanoti didžiausią pažangą padarę ir prie vaikų globos stiprinimo prisidėję globos centrai ir savivaldybės. Džiugu, jog tarp dešimties geriausių šalies globos centrų – Telšių socialinių paslaugų centro Globos centras.
Perpus sumažėjus globos institucijose gyvenančių vaikų, kelis kartus išaugo budinčių globotojų skaičius, specialiuose mokymuose parengta daugiau nei 2 000 globėjų (rūpintojų) ir įtėvių.
Svarbiausia – centralizuotai visoje šalyje išvystytas globos centrų tinklas, kuris palydi globėjus nuo ketinimų globoti pradžios iki dienos, kai užaugęs globotinis pradeda savarankišką gyvenimą. Tai esminiai pokyčiai vaikų globos srityje per ketverius metus, kai Lietuva – pirmoji tarp kaimyninių Baltijos šalių – visose savivaldybėse įsteigė globos centrus.
Aurelija SERVIENĖ
Garbingas apdovanojimas
Iškilmingame renginyje Telšių socialinių paslaugų centro Globos centras pelnė padėką už tvirtą, stiprią ir savo geru pavyzdžiu įkvepiančią komandinę dvasią, už didelius darbus, kuriuos kiekvieną dieną atlieka užtikrindamas, kad nė vienas vaikas nepatektų į instituciją ir atrastų jį mylinčią šeimą, už pastangas viešinant globos centro veiklą bendruomenėms, už savitarpio pagalbos grupių įvairovę, atliepiančią klientų poreikius, už įdomius renginius, veiklas, organizuojamas konferencijas, pradėtus naudoti naujus metodus, už puoselėjamą ir vystomą alternatyvios globos globėjų tinklą, už kūrybiškumą ir begalinį tikėjimą tuo, ką daro vardan vaikų ir visų globojančių šeimų.
Už reikšmingą indėlį kuriant, vystant ir plėtojant vaikų globos sistemą Lietuvoje Telšių globos centro kolektyvui dėkojo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Iškilmingo renginio metu atskiras padėkos raštas įteiktas Telšių socialinių paslaugų centro Globos centro veiklos koordinatorei Jurgitai Venclovienei – „už nuoširdų bendrystės kelią, iniciatyvas ir bendrą alsavimą tuo, ką darome“.
Anot ministrės, per pastaruosius kelerius metus globos sistema išgyveno nemažai pokyčių ir visi jie buvo orientuoti į tai, kad netekę savo tėvų globos vaikai rastų namų šilumą ir gautų kokybišką pagalbą: „Atsirado budintys globotojai, visose savivaldybėse pradėjo veikti globos centrai, teikiantys paslaugas globėjams, įtėviams ir jų šeimose augantiems vaikams, padidėjo ir pagal vaikų amžių buvo diferencijuota globos išmoka. Nuveiktas didelis darbas: užaugo tvirta ir motyvuota globėjų bendruomenė bei atsidavusių, kompetentingų ir vaiko balsą girdinčių specialistų komanda. Didžiulė padėka kiekvienam, kuris, tikiu, nebijo imtis naujų pradžių, kurios leis spręsti likusius iššūkius globos srityje. Ir toliau ieškome būdų, kaip didinti paramą ir pagalbą globėjams, įtėviams, siekiame, kad atsirastų dar daugiau žmonių, galinčių ir norinčių priimti į savo šeimą tėvų globos netekusius vaikus.“
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės I. Skuodienės nuomone, globa yra viena iš sričių, kurioje įvyko didelis teigiamas pokytis, ir šiandien vis daugiau tėvų globos netekusių vaikų turi galimybes augti šeimoje arba šeimai artimoje aplinkoje.
Keturi iš penkių globojamų vaikų gyvena šeimose
Pasak Globos centro veiklos koordinatorės J. Venclovienės, per ketverius metus nuo 2019 m. iki 2023 m. pradžios globos institucijose globojamų (rūpinamų) vaikų skaičius sumažėjo nuo 2 419 iki 1 221. Šie teigiami pokyčiai įvyko ne tik dėl padidėjusio globėjų skaičiaus, bet ir dėl efektyviai veikiančios pagalbos šeimoms ir globėjams sistemos ir globos centrų veiklos, kai krizę ištikusių šeimų vaikai iš karto patenka ne į globos namus, o pas budinčius globotojus, vėliau – ir pas nuolatinius globėjus.
Lietuvoje šiuo metu globoje auga daugiau nei 5 860 vaikų, iš jų daugiau nei 4 640 gyvena šeimos aplinkoje (80 proc.). Į savo šeimą be tėvų globos likusius vaikus pakvietė daugiau kaip 3 700 globėjų. Anot J. Venclovienės, svarbu paminėti, kad jau 70 proc. vaikų, kuriems globa suteikta institucijoje, sėkmingai įsikraustė į mažus bendruomeninius vaikų globos namus, kurie prisideda prie pozityvesnės vaikų raidos.
Budinčių globotojų daugėja
Globos centrų duomenimis, 2018 m. liepą Lietuvoje tebuvo mažiau nei 50 bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais globotojais. O jau 2019 m. pradžioje, pradėjus įgyvendinti projektą, budinčių globotojų padaugėjo iki 124, o šiuo metu jų net 231 ir šis skaičius kasmet auga.
„Telšių socialinių paslaugų centro Globos centras turi sudaręs bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį tik su viena budinčia globotoja. O šiuo metu vykstančiuose mokymuose dalyvauja dvi būsimų budinčių globotojų šeimos“, – kalbėjo J. Venclovienė.
Globos centrai ,,Vaikai yra vaikai“ skaičiuoja, kad per ketverius metus parengta 290 budinčių globotojų, 1 853 globėjai (rūpintojai) ir 378 įtėviai. Globos centrų darbuotojų skaičius per ketverius projekto įgyvendinimo metus padidėjo beveik du kartus. 2022 m. pabaigos duomenimis, visų savivaldybių globos centruose dirbo 408 specialistai: globos koordinatoriai, globėjų ir įtėvių rengėjai, psichologai.
Telšių socialinių paslaugų centro Globos centre 2019–2022 m. parengta 19 globėjų šeimų, 7 artimų giminaičių šeimos, 11 budinčių globotojų šeimų ir 2 įtėvių šeimos. Globos centre dirba 8 specialistai.
Galimybė globoti
Jei pagalvojate apie galimybę globoti, užsukite į Telšių socialinių paslaugų centro Globos centrą pokalbio adresu: Džiugo g. 6, Telšiai, 4 aukštas, pamėkite Globos centrą „Facebook“ paskyroje „Vaikai yra vaikai. Telšių rajonas“. Informacijos apie globą rasite www.telsiuspc.lt.
Telšių socialinių paslaugų centro direktorė Rasa GUSTIENĖ:
– Telšių socialinių paslaugų centro Globos centre dirbančiais darbuotojais galima didžiuotis: per dvejus metus nė vienas vaikas nepateko į institucinę globą. Specialistai dirba atsakingai ir nuoširdžiai, tiesiog darbą jaučia širdimi: tiek dirbdami su globėjais, tiek su vaikais.
Labai džiaugiamės, drąsiai sakau, pelnytu apdovanojimu, iš 66 globos centrų patekę į apdovanojimų dešimtuką. Todėl labai norisi ne tik padėkoti, bet ir palinkėti sėkmės dirbant labai atsakingą ir reikalingą darbą Globos centro koordinatorei J. Venclovienei ir jos komandai. Turėdama galimybę norėčiau kreiptis į Telšių rajono gyventojus, kviesdama juos tapti globėjais be tėvų globos likusiems vaikams. Atvykite arba kreipkitės į Telšių socialinių paslaugų centro Globos centrą.
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas KATKUS:
– Lietuvoje prasidėjus institucinės globos pertvarkai, Telšių rajono savivaldybė jau 2015 metais apsisprendė likusiems be tėvų globos vaikams sudaryti sąlygas augti saugioje ir jų raidai palankioje aplinkoje įtėvių, globėjų šeimose.
Globos centre dirbantys specialistai – tai viso globos proceso komandos dalis. Globos centre teikiamos paslaugos globėjams, vaikams: globos koordinatoriaus, psichologo, tarnybos atestuotų asmenų konsultacijos, savipagalbos grupių užsiėmimai, mokymai aktualiomis temomis tiek globėjams, tiek vaikams. Pats ne kartą esu dalyvavęs Globos centro organizuojamuose renginiuose, kurių metu turiu galimybę pasikalbėti su globėjais, išgirsti jų rūpesčius. Didžiuojuosi ir džiaugiuosi, jog Telšiuose yra jautrių, savo šeimos namus atvėrusių žmonių, kurie padeda užaugti vaikams. Gyvenimas šeimoje užtikrina emocinį ir fizinį vaiko saugumą, formuoja vaiko savivertę, nuo kurios priklauso vaiko gyvenimas. Šeimoje atsiskleidžia vaiko gebėjimai, talentai, reikiamu metu suteikiama pagalba, sukuriamas tvirtas ryšys su globėjų šeima.
Žvelgdamas į tolesnę ateitį tikiuosi, kad vaikai, užaugę šeimose, įgis išsilavinimą, integruosis į darbo rinką, kurs šeimas ir sėkmingai jose augins savo vaikus. Juk kiekvienas vaikas turi teisę augti šeimoje. Telšių rajono savivaldybė visais įmanomais būdais to siekia.