
Apie 1910 m. Kalno g. 382 (dabartinės ligoninės vietoje – Kalno g. 40) buvo atidaryta nauja 30 vietų apskrities ligoninė. Patalpas apskrities savivaldybė nuomojo iš Telšių miesto gyventojo A. Stanevičiaus. 1938 m. balandžio 7 d. architektas Steponas Stulginskis parengė Telšių apskrities savivaldybės ligoninės praplėtimo projektą. Pagal jį buvo numatyta Kalno ir Stadiono gatvių sankirtoje esančios senosios ligoninės prastos kokybės korpusą ir virtuvės pastatėlį nugriauti, ligoninės tūrį dvigubai padidinti. Jau po metų pastatyta dalis naujos ligoninės (baigta statyti 1943 m.). Joje buvo 140 stacionarių lovų. Seną ir naują korpusus sujungė įėjimo ir vestibiulio zona su terasa kitoje pusėje. Senajame korpuse, kaip ir buvo, paliktos šešiavietės palatos, o naujajame suplanuotos vienvietės ir dvivietės.
Telšių ligoninės istorija XVIII a.
Telšiai, nors ir buvo apskrities centras, savo ligoninės neturėjo. 1797 m. mieste buvo tik felčeris. 1845 m. atidaryta 20 lovų ligoninė name Kalno g. 10. Dauguma pacientų buvo miesto ir apskrities varguoliai. Turtingieji gydydavosi privačiai namuose.
1860–1861 m. atidaryta 25 lovų karo ligoninė, neaptarnavusi vietos gyventojų, bet personalas laisvu laiku gydė telšiškius. 1887 m. miesto ligoninė buvo perorganizuota į apskrities ligoninę. Išlaikoma iš apskrities pajamų, gautų iš prekybos pajamų mokesčio, ir asmenų, turinčių nekilnojamojo turto, pramonės įmonių. 1891 m. Telšių apskrities gydytoju pradėjo dirbti Pranciškus Šimkevičius, baigęs Dorpato imperatoriškojo (Estija, Tartu) universiteto medicinos fakultetą.
Po 1893 m. kilęs gaisras nuniokojo ligoninės pastatą. Kur ji persikėlė, nėra žinoma. Apie 1910 m. Kalno g. 382 (dabartinės ligoninės vietoje) buvo atidaryta nauja 30 vietų apskrities ligoninė. 1919 m. vasario 25 d. oficialiai Telšių apskrities gydytoju paskirtas Jonas Mikulskis. Ligoninės personalą sudarė gydytojas, felčeris, gailestingoji sesuo ir ūkvedys. Seselė ir felčeris gyveno ligoninės pastate, todėl ir naktį galėdavo suteikti medicinos pagalbą. Ligoninei ir personalui išlaikyti lėšų skirdavo apskrities komitetas. Vienos paros gydymas turtingesniems gyventojams ligoninėje kainavo 10 auksinų. Operacijos – nuo 20 iki 100 auksinų. Beturčiai ir sergantys užkrečiamosiomis ligomis gydyti apskrities ir valsčių lėšomis. Apie sergančius užkrečiamosiomis ligomis ligoninė kas 10 dienų informuodavo apskrities gydytoją. 1926 m. prie Telšių ligoninės atidaryta ambulatorija, o 1927 m. birželio 1 d. ligoninės vedėju ir gydytoju paskirtas chirurgas Bronislovas Zienkovičius. Ligoninėje tuo metu buvo keturi skyriai: chirurgijos, terapijos, akušerijos-ginekologijos ir infekcinių ligų, kuriuose vienu metu galėjo gydytis iki 40 ligonių.
1927 m. liepos mėnesį Telšiuose atidaryta akių ligų ambulatorija. Jai vadovavo gydytojas J. Mikulskis. 1931 m. ligoninėje dirbo gydytojas, akušerė, dvi gailestingosios seserys ir dvi sanitarės. 1932 m. įkurta ligonių kasa, kuriai vadovavo Mečislovas Gedvilas. Į ją darbininkai ir tarnautojai mokėjo dalį savo atlyginimo, didžiąją ligonių kasos išlaidų dalį padengdavo darbdaviai. Tų pačių metų gruodžio 27 d. Telšių apskrities valdyba nupirko pastatus ligoninei. Ten įsikūrė ir užkrečiamųjų ligų skyrius.
1935 m. apskrities ligoninė jau turėjo du mūrinius pastatus. Pirmajame aukšte įsikūrė infekcinių ir vidaus ligų skyriai, antrajame – ambulatorija, mažų operacijų operacinė, raštinė. Naujajame pastate buvo įrengtas chirurgijos ir akušerijos-ginekologijos skyrius. Iš visų palatų buvo įvesta signalizacija į sesučių kambarį. Miesto elektrinė ištisą parą aprūpindavo ligoninę elektra. Buvo vandentiekis, kanalizacija. 1939 m. vokiečiams okupavus Klaipėdos kraštą, Telšių ligoninės direktoriumi ir chirurgijos skyriaus vedėju paskirtas gydytojas Leonardas Plechavičius. Iš Klaipėdos į Telšius gyventi ir dirbti persikėlė otolaringologė O. Purtokaitė, oftalmologas Kazlauskas.
1943 m. baigus statyti naująjį korpusą, apskrities ligoninė turėjo 140 stacionarių lovų. Veikė chirurgijos, terapijos, akušerijos-ginekologijos, otolaringologijos, infekcinių ir vaikų ligų skyriai. Gydytojai gavo naują modernią aparatūrą iš Vokietijos. Įrengtas rentgeno kabinetas, laboratorija.
Įdomūs faktai
XIX a. viduryje dėl menko aprūpinimo ir medicinos personalo trūkumo ligoninėje mirdavo apie 10–20 proc. pacientų. 1920 m. Telšių apskrityje buvo dešimt gydytojų, penki iš jų gyveno ir dirbo Telšiuose, o 1928 m. apskrityje buvo 14 gydytojų, penki iš jų – Telšiuose. Vienos paros gydymas ligoninėje pacientui kainavo 4 litus, nuo 1929 m. – 5 litus, o vieno ligonio gydymas savivaldybei atsiėjo vidutiniškai 6–7 litus. Ambulatorijoje nemokamai gydytis galėjo valstybės ir savivaldybės tarnautojai, karo invalidai, pensininkai, turintys ne daugiau kaip 1 500 litų metinių pajamų, policijos tarnautojai, beturčiai su neturtingumo pažymėjimu ir sergantys užkrečiamosiomis ligomis. Visi kiti ligoniai už apsilankymą pas gydytoją mokėjo 3 litus. Tarpukariu ligoninė rentgeno aparato neturėjo. Telšiuose buvo du privatūs rentgeno kabinetai, priklausę gydytojams B. Zienkovičiui ir S. Menuchinui. Senojo pastato pirkimas, remontas ir naujojo korpuso statyba apskrities savivaldybei kainavo 100 tūkstančių litų.
Medžiagą rinko istorikės Irma Kontautienė, Janina Bucevičė, skaitmenintoja Loreta Norvaišienė
kas cia per pinigai 1919 metais Auksinai?kataloguose apie tokius nerasoma
Fotografija sukėlė daugybę prisiminimų. Vaikystė- ligoninės kaimynystėje. Ten visur nuvaikščiota, nubėgiota. Fotografui kairėje augo didelis medis, jame buvo gandralizdis, kiekvienais metais perėjo gandrai. Prie to medžio buvo prūdelis, atsimenu jame tik varlės plaukiojo, žuvų nebuvo. Fotografui kairėje buvo nemaža apvali aikštelė su pasodintu ąžuolu viduryje, mirusiam chirurgui K. Jankauskui atminti. Toje aikštelėje apsisukinėdavo miestinis autobusas nr.6. Po tais laiptais iš galo, buvo ligoninės virtuvė, valgykla daktarams ir pailga didelė patalpa, kurioje kartą per savaitę buvo rodomi kino filmai ligoniams, personalui. Mes vaikėzai irgi įsiprašydavom. Keista,nepamenu daugumos prieš metus žiūrėtų filmų siužeto, o prieš 50 metų matytą „Oceola Seminolų vadas” su visom smulkmenom.
Aikštelė fotografui iš dešinės.