Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė nutarimo projektą, kuriuo siūlo Vyriausybei 2000 m. kovą išduotą licenciją veikti nevalstybinei aukštajai mokyklai – Telšių kunigų seminarijai – pripažinti netekusia galios. Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius Jonas Ačas tvirtina, kad toks sprendimas didelių pokyčių institucijai neatneš, tačiau Telšiams tai nemenkas praradimas – netenkame dar vienos aukštosios mokyklos.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė nutarimo projektą, kuriuo siūlo Vyriausybei 2000 m. kovą išduotą licenciją veikti nevalstybinei aukštajai mokyklai – Telšių kunigų seminarijai – pripažinti netekusia galios. Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius Jonas Ačas tvirtina, kad toks sprendimas didelių pokyčių institucijai neatneš, tačiau Telšiams tai nemenkas praradimas – netenkame dar vienos aukštosios mokyklos.
Monika GIRDVAINĖ
Pokyčiai vyskupo sprendimu
Nutarimo projektas parengtas atsižvelgiant į Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos (toliau – Seminarija) 2023 m. rugsėjo 4 d. kreipimąsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl leidimo vykdyti studijų programos „Religijos mokslai“ studijas ir su studijomis susijusios veiklos stabdymo.
Toks prašymas ministerijai pateiktas vadovaujantis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus sprendimu, taip pat įvertinus Studijų kokybės vertinimo centro pateiktą informaciją.
Pranešama, kad Seminarijos vientisųjų studijų programos „Religijos mokslai“ akreditacija baigėsi seniau kaip prieš dvejus metus, 2021-ųjų rugpjūčio 31-ąją. Remiantis AVEPRO (Šventojo Sosto bažnytinių universitetų ir fakultetų kokybės vertinimo ir skatinimo agentūros) pateiktais duomenimis, pasibaigus akreditavimo terminui, Seminarija studijų nebevykdė.
„Įvertinęs, kad pasibaigė akreditacijos terminas, ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 43 straipsnio 1 dalies 3 punktu, tiek, kiek tai neprieštarauja tarptautinėms sutartims su Šventuoju Sostu ir dera su Kanonų kodekso nuostatomis ir principais, nusprendžiu Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje artimiausiu metu nebeatnaujinti studijų programos „Religijos mokslai“ akreditacijos“, – rašė vyskupas A. Jurevičius.
Sprendimo rašte Telšių vyskupas nurodė, kad Seminarija kaip juridinis asmuo, kurio teisinė forma – tradicinė religinė bendruomenė, toliau veiks, ugdydama seminaristus kunigystei, vadovaudamasi Katalikų Bažnyčios kanonų teisės normomis, Apaštalų Sosto norminiais dokumentais, Lietuvos Vyskupų Konferencijos nutarimais, galiojančiais LR įstatymais ir kitomis sutartimis bei taisyklėmis.
Neteks statuso
Priėmus nutarimo projektą turės būti panaikintas leidimo vykdyti studijas, išduoto Seminarijai 2004 m. kovo 18 d., galiojimas ir pripažintas netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. kovo 18 d. įsakymas.
Panaikinus leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, institucija nebeteks aukštosios mokyklos statuso ir teisės teikti aukštojo mokslo kvalifikacijų, diplomų ir jų dublikatų. Jeigu institucija ateityje ketintų atnaujinti studijų organizavimą ir vykdymą, visas procedūras, susijusias su leidimu vykdyti studijas, reikėtų atlikti iš naujo pagal Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas.
Nutarimo projektui įgyvendinti papildomų lėšų nereikės.
Nutarimo projektas bus teikiamas derinti Vyriausybei.
Veikla tęsiama
Seminarijai netekus aukštosios mokyklos statuso, Telšiuose liktų tik viena aukštojo mokslo kvalifikaciją teikianti įstaiga – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas.
Seminarijos rektorius kan., relig. m. mgr. Jonas Ačas „Telšių ŽINIOMS“ sakė, kad minimi pokyčiai susiję su Lietuvos kunigų seminarijų reforma. Jau kurį laiką Telšių kunigų seminarijoje ugdomi tik propedeutinio (paruošiamojo) kurso studentai, o institucijai netekus aukštosios mokyklos statuso veikla nebus nutraukta.
„Situacija tokia, kad studijų programą arba reikėjo perorientuoti į kitas sritis, arba sustabdyti. Kadangi visose srityse tos programos išplėtotos kitose seminarijose, o stojančiųjų į jas mažėja, priimtas sprendimas studijas stabdyti. Ateityje, esant poreikiui, išlieka galimybė atnaujinti studijų organizavimą <…>. Seminarija toliau veiks kaip veikusi. Kaip ir anksčiau, parengiamajame kurse ugdysime seminaristus iš visos Lietuvos“, – kalbėjo J. Ačas.
Šiuo metu seminarijos propedeutiniame kurse mokosi keturi seminaristai. Ši programa nėra akredituojama – tai vienerių metų parengiamasis kursas, skirtas ištirti savo pašaukimą, geriau suprasti kunigo misiją, susipažinti su studijomis. Baigę kursą jaunuoliai toliau tęsia šešerių metų filosofijos ir teologijos studijas Kaune ir Vilniuje esančiose kunigų seminarijose.