Kasmet Telšių rajone amžinojo poilsio atgula daugiau kaip pusė tūkstančio gyventojų: 2019 m. – 621, 2020 m. – 675. Gruodžio 3 dienos duomenimis, šiemet anapilin išėjo jau 711 telšiškių.
Dar keletas metų ir telšiškiai susidurs su problema – nebebus kur laidoti artimųjų. Vadinamosiose Telšių naujosiose kapinėse Plungės gatvėje laisvų laidojimo vietų nebėra. Leidžiama laidoti tik jau esančiose kapavietėse. Rajone nėra nei kolumbariumų, nei pelenams barstyti skirtos vietos.
Miestelėnai amžinojo poilsio atgula Degaičių kapinėse. Tačiau ir jų, atsižvelgiant į mirčių statistiką, užteks vos ketveriems metams.
Antanas NEKRAŠIUS
Dar 2010 m. Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino Telšių miesto kapinių detalųjį planą, pagal kurį numatyta kitapus Degaičių, šalia Šiaulių plento, įrengti 74 ha ploto kapines. Beveik vienuolikai metų dokumentas, kol buvo tvarkomi žemės klausimai, nugulė į Savivaldybės stalčių.
Šių metų lapkričio pabaigoje Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus pasirašė įsakymą, kuriuo nurodyta atlikti plano koregavimą nustatant naujas žemės sklypų ribas ir plotus. „Telšių miesto kapinių detalusis planas ilgą laiką buvo rengiamas ir niekaip nebaigiamas rengti, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo Administracijos vadovas. – Šiemet Architektūros skyriaus vedėja pradėjus dirbti Indrei Žutautienei vėl sugrįžome prie šio klausimo. Liko išspręsti dar vieną žemės klausimą ir bus galima pradėti ruošti techninį projektą. Tada taps aišku, kiek kainuos naujųjų miesto kapinių įrengimo darbai. Lėšų tam planuojama numatyti 2023 m. rajono biudžete.“
Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjos I. Žutautienės teigimu, šiuo metu Telšių miesto kapinių detalusis planas yra parengtas ir suformuoti 6 sklypai naujoms kapinėms. „Sklypus planuojama įrengti skirtingais etapais kas 28 metus po pirmojo palaidojimo, – pasakojo I. Žutautienė. – Nuo to laiko, kai buvo paruoštas detalusis planas, buvo tvarkoma dokumentacija pirmam kapinių sklypui, kurio plotas 13,7595 ha, t. y. pagal detalųjį planą visuomenės poreikiams yra išpirkta žemė ir pastatai, kurie jau yra nugriauti, nes numatyta toje vietoje įrengti naujas kapines.“
Anot vedėjos, šiuo metu yra atliekami kadastriniai matavimai, kurių metu bus įteisintas pirmasis (iš šešių) kapinių sklypas, numatyti privažiavimo keliams nutiesti skirti sklypai (su miesto maršrutinių autobusų stotele ir autobusų apsisukimo vieta), suplanuotas žemės sklypas automobilių stovėjimo aikštelei.
„Šiuo metu yra rengiama dokumentacija detaliajam planui koreguoti, nes rengiant 2017 m. Telšių rajono savivaldybės teritorijoje esančių gyvenamųjų vietovių ribų ir pavadinimų tvarkymo specialųjį planą buvo neatsižvelgta į detaliojo plano sprendinius ir vienas sklypas buvo suplanuotas per du kaimus, todėl jo įteisinti negalima, – dėstė I. Žutautienė. – Kai atliksime detaliojo plano korekcijas ir įteisinsime sklypus – ruošime techninį projektą pirmam kapinių sklypui. Jame numatomi įrengti tradicinio laidojimo kapinių kvartalai, kolumbariumas (1 000 vietų) kremuotiems palaikams laikyti, reprezentacinė zona (ritualinių ceremonijų), kurioje vyks vieši renginiai, kapinių kontora, ūkinis kiemas ir jo statiniai (viešasis tualetas, rankų plovykla ir kt.). Sklype suplanuotos dvi automobilių stovėjimo aikštelės su lietaus nuotekų surinkimo ir vietinio valymo sistemomis, giluminis vandens gręžinys, elektros įvadas, buitinių nuotekų vietinio valymo įrenginiai, sklypo elektros ir vandentiekio tinklai (geriamajam ir laistymo vandeniui), geriamojo vandentiekio linija į kapinių sanitarinės apsaugos zonoje esantį mažaaukštės gyvenamosios statybos žemės sklypą, aikštelės atliekų surinkimo konteineriams ir kita šiame sklype numatyta infrastruktūra.“
Pasak Architektūros skyriaus vedėjos, bendras planuojamų kapinių plotas siekia 74 ha. Kartu su 300 m sanitarinės apsaugos zona sudarys 221,6 ha. Pagal preliminarius skaičiavimus, planuojama kapinių teritorija bus užlaidota per 180 metų. Esą būtų neracionalu ir brangu iš karto įrengti kapines visoje numatomoje teritorijoje. Todėl nuspręsta planuojamą teritoriją suskaidyti į 6 kapinių sklypus – atskiras kapines, įeinančias į bendrą kapinių kompleksą, tarpusavyje jungiamą bendra infrastruktūra: privažiavimo keliais, kapinių kontora, geriamojo ir laistymo vandens tiekimo sistemomis, elektros tiekimo tinklais ir pan.
Kapinių sklypus (atskiras kapines) numatoma įrengti etapais, priklausomai nuo užlaidojimo, maždaug kas 25–30 metų: I etape – 13,7595 ha, II etape – 18,8120 ha, III etape – 8,3561 ha, IV etape – 8,5563 ha, V etape – 10,4153 ha, VI etape – 8,7517 ha.
Numatoma rengti tradicinio laidojimo triviečius šeimos kapus, kurių plotas 7 kv. m (2,8 m x 2,5 m), išdėstytus kvartalais po 300–400 kapų. Dalis kapų gali būti įrengiami vienam asmeniui laidoti. Jų plotas – 3,75 kv. m (1,5 m x 2,5 m). Iš viso šešiuose kapinių sklypuose numatoma apie 25 400 triviečių šeimos kapų su 76 200 laidojimo vietų.
Įvažiavimas į naująsias kapines suplanuotas išsukant iš Degaičių žiedinės sankryžos.
Užlaidojus planuojamų kapinių teritoriją, numatyta perspektyvinė kapinių plėtra į rytus (tradicinio laidojimo kvartalams) ir į pietvakarius-šiaurės vakarus, į buvusio žvyro karjero teritoriją (kolumbariumui).
Kaip jau minėta, be tradicinio laidojimo kapaviečių, naujų kapinių pirmajame sklype suplanuota pastatyti apie 1 000 vietų kolumbariumą kremuotiems palaikams laikyti. Tačiau kolumbariumas numatytas ir Telšių miesto naujosiose kapinėse – Plungės gatvėje. „Verslas įsigijo šalia Plungės g. kapinių esantį pastatą ir šiuo metu tvarkomi žemės klausimai, – teigė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius T. Katkus. – Minėtoje vietoje planuoja įkurti kolumbariumą, tad kyla klausimas, ar Telšiams reikės dar vieno kolumbariumo šalia Degaičių atsirasiančiose kapinėse. Stebėsime, ar šia paslauga telšiškiai naudosis.“
Gal išskirkit gabalėlį teritorijos ir naminiams gyvūnams laidoti. Dabar užkasinėja kas kur netingi…