
Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų teisėjų kolegija paskelbė sprendimą rezonansinėje civilinėje byloje dėl tragiško įvykio Švedijoje, kurio metu žuvo trys Lietuvos piliečiai – R.M., R.R. ir A.V.
Tragedija įvyko 2015 m. gegužės 30 d. naktį. Keturi darbuotojai, dirbę Švedijos įmonės „Gabioner Sweden AB“ karjere, buvo apgyvendinti vagonėlyje, kurio savininkė buvo minėta švedų įmonė. Naktį kilus gaisrui, vieninteliam išgyvenusiam darbuotojui pavyko iššokti per langą, tačiau trys kiti žuvo liepsnose.
Vagonėlyje nebuvo nei dūmų detektorių, nei gesintuvų, o elektros instaliacija ir vandens tiekimo sistema buvo netvarkinga arba apskritai neveikianti. Vienintelė teorinė galimybė gelbėtis – laiku pabusti ir iššokti pro langą.
Nelaimėje žuvusių darbininkų motinos teismui nurodė, kad jų sūnūs gyveno nehumaniškomis, nesaugiomis sąlygomis, kurios buvo žinomos tiek Lietuvos darbdaviams, tiek Švedijos įmonei. Jos pateikė reikalavimus dėl turtinės bei neturtinės žalos atlyginimo. Abi moterys patyrė sunkius psichologinius sutrikimus.
Teisėjų kolegija, remdamasi ne tik Lietuvos, bet ir Švedijos teisės normomis bei Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimu, pripažino, kad būtent „Gabioner Sweden AB“ buvo atsakinga už darbuotojų apgyvendinimą ir privalėjo užtikrinti saugias gyvenimo sąlygas.
Teismas pažymėjo, kad vagonėlis, kuriame žuvo žmonės, pagal Švedijos teisinį reguliavimą laikytinas statiniu, o ne transporto priemone. Tokiam objektui galiojo griežti priešgaisrinės saugos ir higienos reikalavimai, kurių nebuvo laikytasi.
Teismas ieškovėms bendrai priteisė 24 000 Eur turtinei žalai atlyginti ir 60 000 Eur neturtinei žalai atlyginti.
Telšių apylinkės teismo inf.