
Prieš keletą metų Telšiuose veikė net keturios aukštosios mokyklos: Socialinių mokslų kolegija Telšių fakultetas, Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas ir Šiaulių valstybinės kolegijos Telšių skyrius. Dažnas rajono atstovas tai akcentuodavo su pasididžiavimu – suprask, Telšiai – stiprus regiono centras. Deja, bėgant metams, aukštojo mokslo institucijų sumažėjo per pusę. Visų pirmą duris užvėrė Socialinių mokslų kolegija Telšių fakultetas, o štai nuo šių metų rugsėjo 1 dienos Telšiuose nebus vykdomos ir Šiaulių valstybinės kolegijos studijos. Ne itin stipriai laikosi ir likusios dvi.
Aurelija SERVIENĖ
Studijos nebevyks
Prieš porą metų, likvidavus Žemaitijos kolegiją, Telšių fakultetas buvo prijungtas prie Šiaulių valstybinės kolegijos. Nuo 2016 m. rugsėjo 1 dienos Telšiuose pradėjo veiklą Šiaulių valstybinės kolegijos Mokymo paslaugų centro Telšių skyrius. Jo vadove buvo paskirta Jurgita Venclovienė.
Šiuo metu Telšiuose studijuoja 30 Socialinio darbo ištęstinių studijų 1, 3, 4 kursų studentai bei 6 trečio kurso Muzikos pedagogikos studijų programos studentai. Birželio mėnesį 18 baigiamųjų kursų studentų ginasi baigiamuosius darbus ir baigia studijas.
Telšiuose taip pat buvo vykdomas formalus bei neformalus tęstinis profesinis mokymas. 2016 metais buvo gauta licencija vykdyti formalų profesinį mokymą pagal 12 savaičių trukmės Lankomosios priežiūros darbuotojų programą, 2018 metais gauta licencija vykdyti formalias Slaugytojo padėjėjo (9 savaičių trukmės) bei Socialinio darbuotojo padėjėjo (5 savaičių trukmės) programas. Pagal šias programas, bendradarbiaujant su Telšių teritorine darbo birža, apmokyta 39 lankomosios priežiūros darbuotojai, bendradarbiaujant su Regionine Telšių ligonine, paruošta 14 slaugytojų padėjėjų. Šiuo metu dar mokosi 6 būsimosios lankomosios priežiūros darbuotojos bei 6 būsimos slaugytojo padėjėjos.
Pasak Telšių skyriaus vedėjos J. Venclovienės, ateinančiais mokslo metais likę 18 socialinio darbo studijų programos studentų ir toliau studijuos Šiaulių valstybinėje kolegijoje, tačiau paskaitos vyks Šiauliuose. Tokios sąlygos buvo numatytos stojančiųjų į Šiaulių valstybinę kolegiją 2017 m. sutartyse, kurias studentai pasirašė.
Telšiuose nuolat dirbančių su studentais dėstytojų nebuvo, atvykdavo Šiaulių valstybinės kolegijos darbuotojai, o su 4 laikinai ir nevisu krūviu dirbančiais Telšiuose gyvenančiais darbuotojais terminuotos darbo sutartys baigsis šių metų birželio mėn.
Kas lėmė tokį sprendimą? „Pats svarbiausias rodiklis – studentų skaičius. Kaip ir visoje Lietuvoje, Telšiuose, demografinė situacija labai panaši. Jaunimas renkasi studijas didžiuosiuose Lietuvos miestuose“, – patikino J. Venclovienė. O planų, kad kas nors perims šį skyrių, nėra, nes nėra studentų.
Vos 20 stojančiųjų
Nuo rugsėjo 1d. Telšiuose nebus vykdomos Šiaulių valstybinės kolegijos studijos – šią informaciją „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino ir kolegijos direktorė dr. Natalija Šedžiuvienė. Šis sprendimas esą priimtas, įvertinus Telšių rajono demografinę situaciją ir jaunimo pasirinkimus – 2017 metais dvi kolegijos siūlomas studijų programas (aplinkos apsauga ir socialinis darbas) rinkosi vos 20 stojančiųjų.
„Šiaulių valstybinė kolegija garbingai įvykdė savo misiją – nedidindama studijų kainos, nors darbuotojų ir studijų patalpų išlaikymas pareikalavo didelių sąnaudų, sudarė sąlygas likviduotos Žemaitijos kolegijos studentams baigti pasirinktas studijas neišvykstant iš Telšių. Esame dėkingi Telšių savivaldybės administracijai, vadovams, visiems socialiniams partneriams, padėjusiems vykdyti studijas, už bendradarbiavimą ir palaikymą. Tikimės, kad ateityje galėsime sėkmingai rengti specialistus Jūsų rajonui Šiauliuose, siūlydami didesnį studijų programų pasirinkimą, puikią studijų aplinką, naujas laboratorijas ir geras sąlygas norintiems apsigyventi bendrabutyje“, – sakė N. Šedžiuvienė.
Reikia ieškoti kitų galimybių
Kaip šią situaciją vertina Seimo narys Valentinas Bukauskas? „Telšiai netenka vienos aukštosios mokyklos – džiugesio tikrai nėra, belieka tik apgailestauti. Žinia tikrai bloga, todėl turime ieškoti išeities. Aukštoji mokykla Telšiuose neišsilaiko, nes nėra studentų?! Gal nereiktų apsistoti ties viena – socialine kryptimi, gal verta ieškoti galimybių studentams pasiūlyti ir kitokių programų. Rajono merui, Tarybos nariams – visiems reikia susitelkti bendram darbui. Gal tada galėtume rajono žmonėms pranešti ką nors džiuginančio“, – svarstė Seimo narys.
Kolegija neišsilaiko
Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas tai pat išreiškė apgailestavimą, jog Telšiuose nebebus vykdomos Šiaulių valstybinės kolegijos studijos. Meras teigė ne kartą kalbėjęs su kolegijos direktore, tačiau atsakymas būdavęs vienas: jie neišsilaiko.
„Kai Šiaulių valstybinė kolegija iš Žemaitijos kolegijos perėmė visus kursus – juos išleido. O šiemet yra pateikta tik 12 prašymų studijoms. Aišku, Savivaldybė gali padėti, bet ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetui reikia padėti, ten irgi ne kažkas…“, – teigė meras.
Telšiams, anot P. Kuizino, viena aukštąja mokykla mažiau – didžiulė netektis. Bet meras rankų nuleisti nežada, jau svarsto galimybę iki rugsėjo 1 dienos pakeisti studijų programas ir taip pritraukti studentų į Telšius.
labai gaila, ir liūdna
Ne gaila ir ne liūdna, ką lochai vadovauja. Išskyrus S. Urboną. Jis bent jau stengiasi. Investicijos eina šonu. Bet visiems gerai ir patinka. Virstam ne provincija o kaimeliu.
jo…. reikia pritarti fanui Beniui: jei ne Urbonas šiandien vadintumės Terbakelniais. Laukim rinkimų, vėl matysim pastarojo portretą per tris pastato aukštus, personalinį laikraštį ir zujančius partiečius ( baugu, kad po rinkimų netaptume Bekelniais)
Užuojauta, aišku dėl kolegijos , žinoma, netekus aukštojo mokslo , Telšiai nustos būt tuo švyturiu, kokiu buvo anksčiau … perspektyvos nelabai kokios, bet juk , žinant demografinę padėtį nelabai realu būtų kažko stebuklingo tikėtis