Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos skyriuje atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal vieno telšiškio skundą. Negalią turintis vyriškis, dirbęs įmonėje „Premjera“, kreipėsi į Telšių teisėsaugininkus – teigė, kad negavo viso jam priklausančio atlyginimo.
Minėtos bendrovės savininkė Stefanija Kaseliauskienė buvusio darbuotojo žodžius neigia, jos teisininkas Alvydas Jokšas daro prielaidą, kad ietys į verslininkę gali smigti siekiant iš sosto išversti jos sūnų – Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininką Modestą Kaseliauską.
Buvęs „Premjeros“ darbuotojas į Telšių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi metų pradžioje. Byla buvo perduota FNTT Telšių skyriui, tačiau Generalinė prokuratūra ją pavedė tirti FNTT Klaipėdos skyriui. Šio skyriaus viršininkas Arūnas Danielius „Telšių ŽINIOMS“ teigė negalįs komentuoti ikiteisminio tyrimo detalių, pasakė tik tiek, jog byla jų skyriui perduota praėjusią savaitę.
Su bylą kontroliuojančia Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros prokurore Inga Mačiuliene praėjusią savaitę susisiekti nepavyko – moteris sirgo.
Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiosios specialistės (viešųjų ryšių) Palmiros Martinkienės teigimu, įtarimai byloje praėjusią savaitę dar niekam nebuvo pareikšti.
Sutapimas ar ne, bet byla pavesta kontroliuoti to miesto prokuratūrai, kurioje dirba iš Telšių kilę prokuroras Saulius Galminas ir prokuroro padėjėjas Laurynas Pocevičius.
Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė „Telšių ŽINIAS“ tikino, jog, nepaisant to, kad jų prokuratūroje dirba minėti asmenys, byla bus ištirta objektyviai: esą prokuroras S. Galminas netiria ekonominių bylų, be to, dėl didelės darbuotojų struktūros nėra galimybės, kad jis darytų poveikį kolegoms prokurorams.
„Manau, kad Generalinė prokuratūra, siekdama objektyvumo, bylą pavedė tirti Klaipėdos pareigūnams – Telšių apylinkės prokuratūroje ją tirti būtų sudėtinga. Šios bylos perdavimo nesieju su tuo, kad Klaipėdoje dirba du iš Telšių kilę asmenys, o įtarimams reikšti neturiu pagrindo“, – kalbėjo D. Pocienė.
Surengta konferencija
2007 m. gruodžio 27 d. S. Kaseliauskienės firmai „Premjera“ suteiktas socialinės įmonės statusas. Pagrindinis reikalavimas tokioms įmonėms – kad jose dirbtų ne mažiau kaip 40 proc. neįgalių darbuotojų.
Šiai įmonei skiriama valstybės pagalba darbo užmokesčiui kompensuoti, darbo vietoms steigti ir inventoriui įsigyti. Iš viso 2009 metais „Premjeros“ įmonei skirta 322,6 tūkst. Lt subsidijų.
Siekdama supažindinti su įmonės darbo specifika jos darbuotojus ir visus tuo besidominčius asmenis, šią savaitę S. Kaseliauskienė suorganizavo konferenciją. Į ją atvyko esami ir buvę neįgalūs įmonės darbuotojai. Apsilankė ir rajono vicemeras Vytautas Kleiva, Telšių darbo biržos direktorius Antanas Černiauskas, psichiatrai Stefa Naujokienė ir Stasys Naujokas, įstaigos „Soneima“ vadovė Laima Jurytė-Zakarauskienė, S. Kaseliauskienės teisininkas A. Jokšas, Tryškių seniūnijos seniūnas Jonas Buivydas, Telšių r. savivaldybės tarybos narys Zenonas Mockus.
Savivaldybė skolinga
S. Kaseliauskienė teigė, kad susitikimą suorganizavo ne norėdama paneigti jai metamus kaltinimus, o siekdama suteikti kuo daugiau informacijos apie socialinę įmonę.
Verslininkė sakė, kad darbuotojas, kuris ją apskundė teisėsaugai, turi negalią (serga šizofrenija), tačiau buvo vienas geriausių jos įmonėje dirbusių specialistų. Moteris tvirtino, kad, jei šis vyriškis panorėtų, jį jau trečią kartą įdarbintų.
Tai, jog minimas asmuo kreipėsi į teisėsaugą, S. Kaseliauskienė pavadino tarp jų kilusio konflikto pasekme – vyriškis dėl atitinkamų priežasčių buvo atleistas, po to ir nuėjo į FNTT Telšių skyrių.
„Aš esu jiems kaip mama: ir pamokau, ir pabaru. Tačiau kartais ir aš nebeturiu jėgų“, – neslėpė verslininkė.
Moteris tikisi, kad šis tarp jos ir buvusio darbuotojo kilęs nesklandumas bus išspręstas atitinkamų institucijų.
S. Kaseliauskienė atvirai sakė, kad darbe pasitaiko ir nemalonių dalykų – yra buvę, jog darbuotojams vėlavo atlyginimai, nesumokėta nuoma už patalpas kavinėms, tačiau taip atsitiko dėl to, kad Telšių rajono savivaldybė jos įmonei yra skolinga net 20 tūkst. Lt.
Reikėtų socialinio darbuotojo
Darbo biržos direktorius A. Černiauskas susirinkusiesiems pasakojo apie socialinėms įmonėms skiriamą valstybės pagalbą, remiamą asmenų įdarbinimą, subsidijų dydžius; Tryškių seniūnas J. Buivydas ir Tarybos narys Z. Mockus dėkojo verslininkei už steigiamas darbo vietas; psichiatrė S. Naujokienė rekomendavo, jog darbdaviai, priimantys dirbti psichinę negalią turinčius darbuotojus, turi labiau numatyti, su kokiais sunkumais jiems gali tekti susidurti.
S. Naujokas pažymėjo, kad socialinėms įmonėms kartais nelabai gerai sekasi, nes trūksta grandies, kurioje neįgalūs žmonės ugdytų savo įgūdžius. Apmokyti tokie darbuotojai lengviau prisitaikytų darbovietėje, jaustųsi stipresni.
Psichiatro teigimu, S. Kaseliauskienei būtų naudinga pasisamdyti socialinį darbuotoją, kuris būtų savotiškas tarpininkas tarp jos ir darbuotojų.
„Premjeros“ vadovė dėkojo už rekomendacijas ir prisipažino, jog dar turi ko išmokti – visgi darbas su neįgaliais, psichikos ligomis sergančiais žmonėmis nėra lengvas, reikalauja daug kantrybės ir pastangų.