![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2023/08/tingey-injury-law-firm-DZpc4UY8ZtY-unsplash.jpg)
Rugpjūčio pradžioje Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl prekybos žmonėmis, pelnymosi iš kito asmens prostitucijos, neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, jų kontrabandos, melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą ir disponavimo suklastotu dokumentu. Tarp nuteistųjų – Šiaulių, Telšių, Tauragės regionų gyventojai.
Teismas nustatė, kad nusikalstamos veikos padarytos 2017 metais. 27–51 metų keturi vyrai M. K., A. V., V. K., M. G. ir moteris R. B. (dabar – R. L.), veikdami bendrininkų grupe, pasiskirstę vaidmenimis užverbavo socialiai pažeidžiamus asmenis vykdyti nusikalstamą veiką – gabenti narkotinę medžiagą į užsienį. Nustatyta, kad narkotikus užverbuotieji gabeno jų gyvybei pavojingu būdu – savo skrandyje. Kaltinamieji, naudodamiesi nukentėjusiųjų bloga materialine padėtimi, socialinių įgūdžių stoka bei apgaulingai žadėdami didelį piniginį atlygį, užverbavo tris asmenis – dvi 23 metų merginas ir 21 metų vaikiną – minėtai nusikalstamai veikai vykdyti.
Kaltinamoji R. B., turėdama tikslą gauti turtinės naudos iš kito asmens prostitucijos, laikotarpiu nuo 2017 metų vasaros, tiksliai ikiteisminio tyrimo metu nenustatyto laiko, iki 2017 metų gruodžio 2 dienos dar organizavo ir vienos nukentėjusiosios prostituciją – savo gyvenamojoje vietoje Šiauliuose apgyvendino vieną iš nukentėjusiųjų. Ši kaltinamoji interneto svetainėje paskelbė anketą apie lytinių paslaugų suteikimą už atlygį, nurodė kontaktinį telefono numerį, su šia anketa nuolatos reklamavo ir siūlė nukentėjusiosios teikiamas lytines paslaugas ir asmenų lytinės aistros tenkinimą kitokiu būdu už piniginį atlygį, nustatė teikiamų lytinių paslaugų įkainius, bendravo su klientais, priėmė prostitucijos paslaugų užsakymus iš klientų, derino lytinių paslaugų suteikimo laiką ir vietą. Viską suderinusi R. B. pranešdavo apie tai nukentėjusiajai, kuri klientams jų automobiliuose ar jų gyvenamosiose vietose suteikdavo prostitucijos paslaugas už atlygį. Kaltinamoji gavo pusę nukentėjusiosios iš prostitucijos uždirbto atlygio. Gautų pajamų suma per ikiteisminį tyrimą nenustatyta.
Į maždaug nykščio dydžio kapsules supakuotas kokainas per Rygos, Kopenhagos oro uostus buvo gabenamas į Islandijos sostinę Reikjaviką. Dvi užverbuotosios 2017 metų rugsėjį į šią šalį savo skrandžiuose atskraidino mažiausiai 150 kapsulių su kokainu, kuris buvo perduotas ten brangaus krovinio laukusiems asmenims. Kitas nukentėjusysis į tolimos šalies sostinę savo skrandyje atgabeno 47 kapsules su narkotikais. Vaikinas liudijo, kad viena iš sunkiausių narkotikų gabenimo procedūrų – iš pradžių praryti didelį kiekį kapsulių, o po to jas pašalinti iš savo organizmo. Narkotikų kurjeriai būdavo laukiami kuriame nors Reikjaviko viešbučių. Ten duše jiems reikėdavo kapsules išvemti arba išsituštinti. Kad užverbuotieji gabens narkotikus savo skrandyje, kaltinamieji nukentėjusiesiems pasakydavo ne iš karto. Nukentėjęs vaikinas teigė, kad vienas kaltinamasis jį tikinęs, jog skrandyje teks gabenti deimantus, tačiau jis tada jau supratęs, kad gabens kokainą, o kaltinamasis jam tik „protą kniso“ apie deimantus.
Kaip pasakojo nukentėjusieji, niekas iš jų nemokėjo iš karto praryti tiek daug kapsulių, todėl prižiūrimi kaltinamųjų turėjo „patreniruoti gerkles“ – rijo nuskustas bulvytes, vynuoges, „pomidoriukus“. Šiais produktais, kaip ir kelione lėktuvu, įskaitant bilietus, viešbučių rezervaciją, iki narkotikų pristatymo vietos, pasirūpindavo kaltinamieji. Nukentėjusieji teigė patyrę didelį stresą. Kaip sakė viena nukentėjusioji, kartą, būnant Kopenhagos oro uoste ir laukiant su narkotikais skrandyje kelionės į Reikjaviką, buvo nukeltas skrydis. Kad neįvyktų nenumatyti procesai organizme, jai teko vartoti vidurius kietinančių tablečių. Už narkotikų gabenimą užverbuotiesiems buvo žadamas 400–2 000 eurų atlygis, tačiau, pasak nukentėjusiųjų, jie gavę vos po kelis šimtus.
Kaltinamasis M. K. dar buvo kaltinamas melagingu pranešimu apie nebūtą nusikaltimą ir netikro vairuotojo pažymėjimo neteisėtu laikymu bei panaudojimu.
Kaltinamieji jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų nepripažino arba kai kurias nusikalstamas veikas pripažino iš dalies. M. K., pavyzdžiui, neneigė, kad netikrą vairuotojo pažymėjimą jam pagamino pažįstamas asmuo, nors pats jis vairuoti nemoka.
„Bylą išnagrinėjęs teismas pažymėjo, kad nusikaltimai šioje byloje yra įrodyti liudytojų parodymais, specialistų pateiktomis išvadomis, kita byloje esančia medžiaga. Teismas pabrėžė, kad kaltinamoji R. B. ikiteisminio tyrimo metu ir teisme davė nuoseklius parodymus apie kitų kaltinamųjų atliktus veiksmus ir tokie kaltinamosios parodymai padėjo nustatyti nusikaltimus padariusius asmenis. Iš kaltinamosios parodymų matyti, jog per kitus asmenis jai buvo daromas poveikis siekiant, kad ji pakeistų duotus parodymus. Dėl to, vadovaujantis teisingumo ir protingumo kriterijais, teismo įsitikinimu, šiai kaltinamajai skirtinos švelnesnės bausmės nei numatytos sankcijose. Kaltinamasis M. G. pripažintas kaltu dėl prekybos žmonėmis“, – informavo Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida Vytautas Jončas.
R. B. už padarytas nusikalstamas veikas teismas paskyrė bausmę – laisvės atėmimą 2 metams 6 mėnesiams, M. K. – laisvės atėmimą 8 metams 6 mėnesiams, V. K. – laisvės atėmimą 7 metams, A. V. – laisvės atėmimą 5 metams 6 mėnesiams, M. G. – laisvės atėmimą 3 metams. Iš nuteistųjų nukentėjusiesiems priteista 15 tūkstančių eurų neturtinei žalai atlyginti.
Šis nuosprendis nėra įsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Parengta pagal Šiaulių apygardos teismo inf.