
Telšių miesto Kauno gatvės 17-ojo namo gyventojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Štai ką pasakoja ten gyvenantis žmogus: „Namo renovacija baigėsi prieš porą metų. Ją administravo Savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis. Turėjome gauti valstybės paramą ir už renovaciją mokėti ženkliai mažiau, tačiau mokame visą paskolos sumą. Ji nesumažėjo, nes Telšių butų ūkis nesutvarkė kažkokių dokumentų. Negalima taip, kad dėl kažkieno aplaidumo turime mokėti mes, paprasti namo gyventojai, kuriems buvo žadama kitaip.“
Kaip situaciją mato Telšių butų ūkis
Ar taip gali būti, pasiteiravome SĮ Telšių butų ūkio direktoriaus pavaduotojo Manto Karečkos. Jis situaciją apibūdina taip: „Objekto statybos užbaigimo aktas buvo pasirašytas 2022 09 02. INVEGA (anksčiau VIPA) 2022 10 19 administratoriui pateikė raštą dėl išmokėtos paskolos. Galutinės paramos prašymas agentūrai pateiktas 2022 11 17. Pateikus prašymą buvo gauta pastaba dėl trūkstamų dokumentų, susijusių su papildomais darbais. Prašomi dokumentai buvo pateikti agentūrai. Savo ruožtu APVA tikrina dokumentų tinkamumą, tam yra atitinkami terminai. Galutinai suderinus visus klausimus dėl papildomų darbų šių metų gegužės 2 d. pakartotinai pateiktas prašymas dėl galutinės paramos. Birželio 19 d. iš APVA gautas prašymas pateikti dar vieną dokumentą. Telšių butų ūkis pateikė aiškinamąjį raštą reikiamu klausimu. Deja, reikalingą dokumentą turi paruošti arba paslaugas suteikęs techninės priežiūros specialistas, arba techninio darbo projekto rengėjas. Telšių butų ūkis ne kartą kreipėsi į abi paslaugas teikusias įmones bei jų atstovus, tačiau konkretaus reikiamo rašto nėra paruošto. Remdamasis tuo, kokie atsakymai buvo gauti ir kad projektas ilgai negauna galutinės paramos, projekto administratorius (TBŪ) kreipėsi į agentūrą su užklausa, kaip galima panaudoti gautus atsakymus, kad būtų patvirtintas galutinės paramos prašymas. Kol kas atsakymas iš agentūros nėra gautas. Esą gyventojai paskolos dar nemoka. Paskolos grąžinimas prasideda kitą mėnesį po galutinės paramos apmokėjimo.“
O ar gali Telšių butų ūkis nurodyti konkrečią datą, kada gyventojai jau mokės mažiau, kada bus valstybės numatyta parama padengta dalis jų paskolos?
„Nurodyti datos negalime, kol neturime atsakymų iš agentūros. Kaip minėta, pirmiausia būtina suderinti klausimą dėl trūkstamo dokumento. Šiuo metu laukiame raštiškų atsakymų iš įpareigotų šalių dėl šių minimų dokumentų parengimo, t. y. paslaugas suteikusio techninės priežiūros specialisto ir techninio darbo projekto rengėjo.
Taip pat viliamės, kad agentūra supaprastins reikalavimą ir jau pateiktas įmonės atsakymas bus laikomas tinkamu. Tokiu atveju galutinės paramos gavimas neužtruktų, o dėl šių klausimų nuolat kontaktuojame su agentūros darbuotojais“, – kalbėjo M. Karečka.
Meras – buvęs kaimynas
Kauno gatvės 17-ojo namo gyventojas pyko: „Negalima taip, kad dėl kažkieno aplaidumo turime mokėti mes, paprasti namo gyventojai, kuriems buvo žadama kitaip. Prieš kurį laiką buvo lankytasi ir pas Telšių rajono savivaldybės merą T. Katkų. Papasakota situacija, tačiau jokio atsakymo nesulaukėme. Kodėl taip atmestinai žiūrima į gyventojų problemą? Mes norime žinoti, kokia dabar mūsų situacija. Meras yra buvęs mūsų kaimynas, gyvenęs tame daugiabutyje, galėtų bent iš buvusios kaimynystės skirti dėmesio mūsų problemai spręsti.“
Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino, kad jam visa ši situacija yra žinoma: „Minėto daugiabučio namo gyventojas į mane kreipėsi pirmadienį, š. m. rugsėjo 18 d. (gyventojų priėmimo valandomis), ir susitikimo metu papasakojo apie problemą. Po pokalbio susisiekiau su SĮ Telšių butų ūkio direktoriaus pavaduotoju M. Karečka. Pavaduotojas mane informavo, jog vykdant rangos darbus minėtame daugiabutyje buvo pastebėta, kad investicijų plane ir rangos darbų sutartyje bei techniniame darbo projekte nėra įtraukti papildomo vėdinimo sistemos elektros darbai. Todėl pasirašytas papildomas susitarimas su rangovu dėl darbų atlikimo bei pakeistas techninis darbo projektas. Pasibaigus renovacijai Savivaldybės įmonė Aplinkos projektų valdymo agentūrai pateikė prašymą derinti papildomus darbus su priklausančiais dokumentais. Tačiau agentūra atmetė prašymą dėl trūkstamo dokumento – techninio ekonominio pagrindimo, kuris būtinas norint suderinti papildomas lėšas su agentūra. Kol šie darbai nėra suderinti su agentūra, minėto daugiabučio namo savininkai negali gauti galutinės energiją taupančių priemonių paramos ir tai kasdien didina atidėtų kredito palūkanų sumą. Išsiaiškinęs situaciją nurodžiau Telšių butų ūkio vadovams kuo skubiau spręsti problemą ir kreiptis raštu į įmones, kurios yra atsakingos už trūkstamo dokumento – techninio ekonominio pagrindimo – parengimą, bei informuoti mane apie tolesnę veiksmų eigą. Praėjusią savaitę M. Karečka mane informavo, jog įmonė rugsėjo 25 d. raštu kreipėsi į UAB „Progresyvūs projektai“, kuri rengė techninį darbo projektą, ir UAB „Techkonsta“, teikusią techninės priežiūros paslaugas, ir primygtinai paprašė kuo skubiau paruošti reikiamą dokumentą, kad Savivaldybės įmonė galėtų teikti galutinės paramos pažymą ir daugiabučio savininkai nepatirtų dar daugiau nuostolių dėl besikaupiančių atidėtų palūkanų. Šią savaitę M. Karečka informavo, kad atsakymo į minėtus raštus įmonė dar nėra gavusi.
Suprantu daugiabučio namo gyventojų pasipiktinimą. Iš patirties galiu pasakyti, jog, siekiant gauti Europos Sąjungos paramą, visi dokumentai turi būti pateikti preciziškai.
Galiu patikinti, jog tik gavęs atsakymą susisieksiu su gyventojais ir informuosiu apie tolesnę sprendimų eigą.
Taip pat noriu pabrėžti, kad man vienodai svarbūs visi rajono gyventojai, nesvarbu, buvęs aš jų kaimynas ar ne. Su minėto daugiabučio namo gyventoju vienu ar kitu atveju būčiau susisiekęs per teisės aktuose numatytą terminą – 20 darbo dienų. Žinoma, visada tai galima padaryti ir greičiau, bet, neturint konkretaus atsakymo, vargu ar būtų užsimezgęs konstruktyvus pokalbis.“
PASKOLA PAIIMTA,TAI KAPSI PALŪKANOS UŽ PAIIMTĄ PASKOLĄ ….KAS MOKĖS DĖL VALDŽIOS KALTĖS PRADELSTAS PALŪKANAS, VĖL GYVENTOJAI….