Paskutinis balandžio šeštadienis Plungės kultūros centre buvo paskirtas šokėjams, šokio mylėtojams ir visiems šios meno srities puoselėtojams. Su trenksmu atšvęsta Tarptautinė šokio diena, kurios metu tradiciškai koncertą plungiškiams ir miesto svečiams dovanoja vaikų ir jaunimo liaudies šokių studija ir vyresniųjų šokių ansamblis „Suvartukas“. Kolektyvas ne tik atsiskaito visuomenei už nuveiktus darbus, bet ir atsisveikina su abiturientais. Ne išimtis buvo ir šie metai. „Suvartuko“ šokėjai prisiminė ir dar kartą pasidžiaugė didžiausiais ir gražiausiais sezono darbais, koncertais, išvykomis, festivaliais, kuriuose dalyvavo.
Jolanta Vasiliauskienė
Nuveikti ir planuojami darbai
Kaip sakė renginio vedėja, šiuos veiklos metus „suvartukiečiai“ pradėjo nuo dalyvavimo tarptautiniuose festivaliuose „Taikos vaikai 2022“ Maroke ir „Pasaulio vaikai 2022 m.“ Kairo mieste Egipte. Vaikai siuntė taikos žinutę Maroko parlamente, šoko prie Egipto piramidžių, kas vakarą rengė pasirodymus, pristatė Lietuvą šalių mokyklose, bendruomenėse, dalyvavo įvairiuose susitikimuose ir priėmimuose. Žinoma, prisiminta ir išvyka į Bauskę (Latvija) pas draugus, kur kasmet jau dvylika metų minima Draugystės diena.
Rudenį kelios šokėjų grupės vyko į Vilnių ir filmavosi Lietuvos nacionalinės televizijos laidoje „Duokim garo!“. Šio sezono metu „Suvartukas“ dalyvavo įvairiuose šalies liaudies šokių ir muzikos festivaliuose bei konkursuose – „Aušrinė žvaigždė“ Šiauliuose, „Ir atlėkė paukščiukė“ Kaune, „Ant tėvužio dvaro“ Joniškyje. Na, o tradicinis kalėdinis koncertas „Kalėdų rytą“ be mažųjų šokėjų taip pat neįsivaizduojamas.
Vienas svarbiausių sezono įvykių – dalyvavimas nacionaliniame vaikų ir jaunimo liaudies šokių konkurse „Aguonėlė“. Šis prestižinis renginys dar kartą parodė, kad „Suvartukas“ yra vienas geriausių šalies kolektyvų. „Plungė“ jau rašė, kad „Aguonėlė“ vyksta kas 3–4 metai ir 20 metų „Suvartukas“ pelno laureato vardą. Na, o Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos šokio teatro scenoje plungiškiai dar kartą pasirodė vaikų ir moksleivių liaudies šokių kolektyvų teatralizuotame koncerte „Taip, taip aguonėlė auga“.
Visai neseniai vyresniųjų šokių ansamblis minėjo savo kūrybinės veiklos 75 metų jubiliejų. Skambėjo gražiausios dainos, buvo šokami kolektyvą reprezentuojantys ir nauji šokiai, sukosi buvusių šokėjų poros. Kas tąsyk lankėsi koncerte, tikrai patvirtins, jog nuoširdūs apsikabinimai ir prisiminimai daug džiaugsmo suteikė ne tik dalyviams, bet ir visiems plungiškiams.
Ne taip seniai iš koncertinio turo po Jungtines Amerikos Valstijas sugrįžo „Suvartuko“ jaunimas. Aplankytos Niujorko, Naujojo Džersio, Filadelfijos, Merilando, Ohajo ir Ilinojaus valstijos, nuvažiuota daugiau kaip 5 000 kilometrų, parodyta net 10 pristatymų. Amerikiečiai supažindinti su Lietuvos istorija, kalba, tradiciniais valgiais, gražiausiomis mūsų šalies vietomis ir, žinoma, lietuvių liaudies šokiais ir papročiais. „Suvartukiečiai“ puikiai pademonstravo tradicinius lietuvių liaudies instrumentus skudučius“, – sakė renginio vedėja. Tad Tarptautinę šokio dieną šokėjai su žiūrovais pasidalijo tomis nuotaikomis ir sugrojo skudučiais. O atliekant šokį „Kaip du paukšteliai“ priedainio metu išsijudino ir visa salė: „Pirmyn, atgal, kairėn, dešinėn, aukštyn, žemyn, kaip mudu abu…“
Renginio metu prisimintas ir 18-ąjį kartą Plungėje vykęs tautinio šokio ir muzikos festivalis „Laisvės vaikai“, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti, kuriame šiemet lankėsi svečiai iš Moldovos.
„Šokio sezonas „suvartukiečiams“ dar nesibaigia. Birželio mėnesį vyresnieji šokėjai ruošiasi dalyvauti festivalyje „Juventus“ Klivlande Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Toronte Kanadoje. Net trys jaunuolių grupės vyks į Kalelją dalyvauti tarptautiniame festivalyje Ispanijoje. Na, o dėl gamtos stichijos atšaukus festivalį Turkijoje, mažieji šokėjai rudenį ruošiasi keliauti į Italiją“, – laukiančius kolektyvo darbus vardijo renginio vedėja.
„Suvartuko“ šeimą palieka 14 jaunuolių
Kaip jau minėta, Tarptautinę šokio dieną tenka atsisveikinti su kolektyvo dvyliktokais. Ši tradicija „Suvartuke“ tęsiama nuo 2011 metų, kai buvo išleista pirmoji vaikų laida. Šiemet išleidžiama 13-oji laida, tad, kad ir kaip bebūtų liūdna, dar kartą nusišypsoti žiūrovams, dar kartą smagiai pasisukti poroje į sceną buvo pakviesti abiturientai. Šiemet „Suvartuko“ namus palieka net 14 jaunuolių: po dvylika metų ansamblyje iššokę Meda Slivskytė, Deimantė Katkevičiūtė, Gustas Jonutis, Nojus Eidukas, Martynas Vilnius, Aistė Daukšaitė, Mija Jundulaitė, Vilma Šimkutė, vienuolika metų prakaitą repeticijose ir koncertuose braukę Aurimas Šakinis ir Edvinas Maksimovas, aštuonerius metus šokę Gabriela Lileikytė ir Vilius Uskovas, septynerius – Donata Šverytė, penkerius – Benas Bagužis.
Sveikinimo žodžius tarė ir neformaliojo vaikų švietimo programos pažymėjimus šokėjams įteikė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Tiesa, į kompaniją jis pasikvietė prieš keliolika minučių scenoje besisukusį Savivaldybės administracijos direktorių Dalių Pečiulį. Pastarasis perdavė mero Audriaus Klišonio sveikinimus dvyliktokams, šokėjams ir, žinoma, kolektyvo sielai – jo vadovei Ilonai Baltikauskaitei.
„Šiandien visas pasaulis švenčia Tarptautinę šokio dieną. Labai gražiai ir iškilmingai švenčia ir Plungė. Plungėje šokis – labai svarbi identiteto dalis, nes čia seniausiai visoje Lietuvoje puoselėjamas sceninis šokis. Todėl visai dėsninga ir prasminga, kad gausiausia šeimyna pakvietė jus prisiminti, pašvęsti, pasidžiaugti. Sveikinu visus šokėjus, šokio mylėtojus ir mūsų šeimos profesionalus, sveikinu tuos, kuriems šokis yra ne tik šventė, bet ir duona kasdieninė“, – kalbėjo R. Matulis.
Kiekvienam kolektyvą paliekančiam dvyliktokui I. Baltikauskaitė turėjo ką pasakyti gražaus, priminti iškrėstas išdaigas, pamestus daiktus… „Kiekvienas žmogus turi savo Atlantą.
Noriu jums palinkėti, kad jūs atrastumėte savo Atlantą, kad jį perplauktumėte ir pasiektumėte savo tikslą“, – linkėjo ji.
Dvi valandos plojimų, gėlių jūra ir išdavikės atsisveikinimo ašaros – neatsiejama tokio renginio dalis. Bet, kaip patys „suvartukiečiai“ juokauja, pradėję šokti taip paprastai nebegali sustoti, tad žino, jog „Suvartukas“ jų visada laukia. Jei ne šokti, tai bent jau apsikabinti.