Praėjo vos daugiau nei metai, o „Snoro“ istorija kartojasi – Lietuvos bankas laikinai apribojo Ūkio banko veiklą.
Telšiuose prie uždarų banko durų susirinkę gyventojai ne tik piktinosi, bet ir braukė ašaras: sąskaitose liko laidotuvėms skirti pinigai, visos gyvenimo santaupos.
Veikla apribota antradienį
Nuo antradienio Ūkio bankas nebeteikia finansinių paslaugų: padaliniai uždaryti, įdėjus Ūkio banko kortelę į bankomatą, nurodoma, kad paslauga neteikiama.
Pranešama, kad banko būklė bus vertinama šešias kalendorines dienas.
Lietuvos centrinio banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad, neapribojus Ūkio banko veiklos, būtų kilę likvidumo problemų – vien pirmadienį iš banko atsiimta daugiau kaip 100 mln. Lt indėlių.
Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad apie Ūkio banko nacionalizavimą dar nesvarstoma – pirmiausia reikia surinkti daugiau informacijos.
Generalinė prokuratūra pagal inspektavimo metu nustatytus 2005–2012 m. sudarytus įtartinus sandorius pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Ūkio banke.
Pensininkai guodžiasi sveikatos pablogėjimu
Ūkio banko krizė mažina komerciniais bankais pasitikinčių telšiškių gretas. Antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį žmonės traukė prie Telšių miesto centre esančio banko. Telšių gyventojai pasiskirstė į dvi grupes: vieni piktinosi bankų ir valdžios poelgiais, kiti – verkė.
Telšių rajone gyvenanti septyniasdešimt penkerių metų Adelė K. veltui bandė atidaryti Ūkio banko duris – jos buvo užrakintos. Moteriškė skaitė ant durų pakabintą informacinį lapelį, bet prisipažino nesupratusi, kas ten parašyta. „Man svarbiausia – atgauti savo pinigus, o ne klausytis, kas ką meluoja. Mes, pensininkai, ir taip esame nuskriausti, dedame litą prie lito. Banke turėjau tūkstantį litų,
ši suma man tikrai didelė, kelerius metus taupiau. Susirgo anūkas, galvoju, padėsiu darbo neturinčiam vaikui, kad nors vaistų nusipirktų. Skelbia, kad pinigus atgausime per kitą banką, bet aš laukti negaliu – juk anūkas serga dabar. Net jei pinigus kada ir grąžins, ši situacija vis vien pakenks mano sveikatai“, – guodėsi pensininkė.
Nukenčia antrą kartą
Už minutėlės Ūkio banko duris patraukė penkiasdešimtmetis Telšių miesto gyventojas Kazimieras P. Per pietų pertrauką vyras atskubėjo įsitikinti, ar bankas tikrai nedirba. „Kol nepamačiau savo akimis, tikėjausi, kad ši istorija tėra išpūstas burbulas ir bankas toliau veikia. Tačiau dar kartą įsitikinau, kad komerciniais bankais pasitikėti negalima. Argi ne kuriozas: anksčiau turėjau sąskaitą banke „Snoras“, kai jį nacionalizavo, išgyvenau daug neigiamų emocijų. Ūkio banką pasirinkau dėl mažų eilių, bet ir vėl prašoviau: antrą kartą tenka susidurti su tuo pačiu. Jei darbdavys nepervestų atlyginimo į banko sąskaitą, bankų paslaugomis tikrai nesinaudočiau“, – tvirtino vyras.
Pinigus taupė butui
Kiekvienas į Ūkio banką patekti bandęs telšiškis atsinešė savą istoriją, savus išgyvenimus. Štai dvidešimt aštuonerių metų Svajūnas L. teigė pastaruosius metus dirbęs užsienyje, kad galėtų susitaupyti pradiniam įnašui imant banko paskolą. Baimindamasis laikyti nemažą pinigų sumą namuose, vyras juos pasidėjo į Ūkio banko sąskaitą. „Pykstu ant savęs, kam tiek ilgai laukiau ir anksčiau neišgryninau banke laikomų pinigų – gi jau kitą savaitę tikiuosi kitame banke susitvarkyti dokumentus dėl paskolos. Teks sumokėti pradinį įnašą, iš ko tai padarysiu, juk bankas sagų nepriima! Kad įkliuvau į šią nemalonią situaciją, iš dalies kaltinu save: gi informacija apie Ūkio banko problemas pasklido dar praėjusiais metais, galėjau į tai sureaguoti operatyviau. Manau, kad Seimo rinkimams besiruošusi valdžia nesiryžo uždaryti dar vieno banko, taigi laukė keletą mėnesių, kol viskas aprimo, ir ėmėsi veiksmų“, – kalbėjo telšiškis.
O dvidešimt penkerių metų Ugnius A. sakė netikįs, kad Ūkio banko veikla apribota tik laikinai. Anot vaikino, jau dabar aišku, kad valstybė nebeleis bankui toliau veikti ir inicijuos jo bankrotą.
„Sodra“ informuoja
„Sodra“ informuoja, kad socialinio draudimo išmokų gavėjai, turintys sąskaitas Ūkio banke ir per jį iki šiol gavę jiems priklausančias išmokas, turėtų būti ramūs – jiems priklausantys pinigai niekur nedings.
„Kol bus įvertintos Ūkio banko veiklos atkūrimo galimybės ir būdai, Ūkio bankas neteiks jokių finansinių ar kitų paslaugų, neveiks šio banko filialai bei skyriai. Todėl socialinio draudimo išmokų gavėjai laikinai negali atsiimti jiems šį mėnesį jau pervestų lėšų. Kada ir kaip bus galima atsiimti žmonėms pervestas socialinio draudimo išmokas (jei išmokų gavėjai jų nespėjo atsiimti iki sustabdant banko veiklą), paaiškės po to, kai Lietuvos bankas priims sprendimą dėl tolesnės Ūkio banko veiklos“, – skelbia „Sodra“.
„Sodra“ informuoja, jog Ūkio banko klientai (tiek gyventojai, tiek bendrovės), kurių piniginės operacijos apribotos ne dėl jų kaltės, galės būti atleisti nuo delspinigių.
Pranešama, kad Ūkio banke užstrigo 29 tūkst. pensininkų pensijos. „Gerąjį“ finansinių sunkumų patyrusio ir antradienį uždaryto Ūkio banko turtą ketinantis perimti Šiaulių bankas trečiadienį pradėjo mokėti iki 300 Lt avansus pensininkams, kurių pensijos buvo pervestos į Ūkio banką. Prašymus „Sodrai“ dėl senatvės pensijos pervedimo į Šiaulių banko sąskaitas galima užpildyti artimiausiame Šiaulių banko skyriuje.
Informacija teikiama telefonu
Ūkio banke veikia nemokama telefono linija 8 800 10 007 (skambinantiesiems iš Lietuvos) ir tel. + 370 37 395 532 (skambinantiesiems iš užsienio). Telefono linija veiks nuo 8 iki 20 val. darbo dienomis ir nuo 9 iki 13 val. šeštadieniais ir sekmadieniais.