Spalio 14-ąją Telšiuose lankėsi žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas su viceministru Egidijumi Giedraičiu, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkė Danutė Karalevičienė ir kiti garbūs svečiai. Susitikime su rajono ūkininkais pristatytas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas, aptartos laukiančios naujovės, įsipareigojimai. Kai kurie pokyčiai ūkininkams kėlė nemažai klausimų.
Monika GIRDVAINĖ
Pastaruoju metu ministras K. Navickas su komanda keliauja po mūsų šalies regionus ir pristato Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą, atsako į ūkininkams aktualius klausimus.
Susitikime su Telšių rajono žemdirbiais diskutuota, kaip ūkininkai efektyviau galėtų pasinaudoti strateginiame plane numatytomis priemonėmis. Atsirado pasisakančių, kad strateginio plano projekte yra koreguotinų dalykų, apsunkinančių žemdirbių kasdienybę.
Nemažai diskusijų susirinkime kilo dėl daugiamečių pievų atkūrimo klausimo.
Ūkininkų pastebėjimu, suartų daugiamečių pievų žemėlapyje daugiausiai atkuriamų plotų matoma Vakarų Lietuvos regione, Žemaitijoje. Esą nesąžininga, jei vieni Lietuvos ūkininkai turėtų atkurti suartas pievas, o kitiems to daryti nereikėtų.
„Lietuva yra viena, tai ta žemė yra tokia pat tiek Marijampolėje, tiek Kėdainiuose, tiek čia pas mus, Telšiuose. Jeigu viskas daroma sąžiningai, tai visi kentėkime, visi vienodai atkurkime daugiametes pievas“, – nuomonę dėstė ūkininkas Rimantas Šerlinskas.
Reaguodamas į žemdirbio pasisakymą viceministras teigė, kad, laikantis Europos Sąjungos reglamentinių nuostatų, reikalavimai taikomi visoje Lietuvoje.
„Aišku, sakykim, tiems, kuriems reikia atkurti pievas, suprantama, labiausiai ir skauda. Mums truputuką skauda, kad Kėdainiai, Kaunas, Marijampolė, Joniškis neturi pievų. Tai ten dar blogiau. <…> Ieškome būdų, kaip išeiti iš tos padėties. Tai atviras klausimas ir sprendimo čia dar nėra“, – komentavo E. Giedraitis.
Laikotarpis nuo 2023 m. ūkininkams kelia nerimą dėl pievų atkūrimo ir todėl, kad keisis referencinių dydžių metai ir gali būti taikomos sankcijos už pievų ploto mažėjimą.
„Paskutinis ministerijos pasiūlymas nėra geras, kad pievas atkurti reikėtų tik tiems ūkininkams (per GAAB), kurių laukai ribosis su melioracijos kanalais, kitais vandens telkiniais, kadangi, mano nuomone, yra geriau leisti ūkininkui pačiam pasirinkti, kur tą pievą atkurti. <…> Aš siūlyčiau, kad prie pievų atkūrimo turėtų prisidėti visi ūkininkai proporcingai, nepriklausomai nuo to, ar išarė pievas, ar ne, savo pasirinktoje vietoje. Nuo pievų atkūrimo turėtų būti atleisti tie ūkiai, kurių pasėlių struktūroje daugiamečių pievų daugiau kaip penkerių metų yra per 30 proc.“, – įsitikinusi Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė.
Anot jos, taip pat labai svarbus aspektas dėl pievų atkūrimo – kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) leistų perduoti įsipareigojimus dėl pievų atkūrimo kitam ūkininkui pagal savitarpio susitarimą.
Telšiškius ūkininkus nustebino ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėjo Arūno Šileikos pristatyti Ekoschemos priemonėje numatyti pakeitimai. Paramos už galimybę galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant galvijų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku, įsipareigojimuose nebeliko dėmesio mėsinius galvijus laikantiems ūkiams, nes kompensacinė išmoka numatoma mokėti tik už pieninius sąlyginius galvijus. Ūkininkai atsakymo į klausimą, kuo remiantis iš priemonės pašalinti mėsinių galvijų augintojai, neišgirdo.
Z. Dargienės teigimu, strateginiame plane taip pat bandoma įtvirtinti nuostatą, jog pagal priemonę, skirtą investicijoms į žemės ūkio valdas, smulkiems ūkiams remti, smulkių ir vidutinių ūkių rėmimui netinkamomis išlaidomis yra laikomas transporto priemonių įsigijimas, tačiau nėra konkrečiai detalizuota, kas tai yra transporto priemonė. Ūkininkams kyla klausimas, ar kombainas, traktorius, priekaba, srutvežis ir pan. yra transporto priemonė? Ar ūkininkai galės juos įsigyti su parama naujuoju finansiniu laikotarpiu?
Strateginio plano derinimas dar tebevyksta ir galutinai nėra atiduotas patvirtinti Europos Komisijai. Lietuvos ūkininkų sąjunga šią savaitę raštu kreipėsi į ministeriją, išsakydama pastabas ir argumentus dėl žadamų pakeitimų, prašė koreguoti planą.
Po vizito Telšiuose ministras K. Navickas pasidžiaugė aktyviais mūsų rajono ūkininkais, kurie ne tik darbštūs, bet ir trokštantys žinių, siekia dirbti efektyviau, domisi plėtros galimybėmis ir būsimais pokyčiais.