Nelegalios statybos Mažosios bažnytėlės šventoriuje sukėlė audringą visuomenės reakciją: vieni stojo mūru ginti klebono, kiti aiškino, kad ir jam galioja valstybės įstatymai.
Telšių vyskupijai priklausančioje Telšių II Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijoje, Šviesos g. 2, vykdomas visoje šalyje nuskambėjusias statybas patikrino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Statybos inspekcija) pareigūnės. Deja, patikrinimo rezultatai nėra palankūs statytojui.
Giedra AKAVICKIENĖ
Nustatyta begalė pažeidimų
Statybos inspekcijos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, kad pasitikėjimo linija buvo gautas pranešimas dėl galimai savavališkai statomo naujo pastato, todėl 2024 metų vasario 13 dieną buvo atliktas patikrinimas.
Pagal Nekilnojamojo turto kadastro registro išrašo duomenis nustatyta, kad žemės sklypo paskirtis – kita, žemės sklypo naudojimo būdas – visuomeninės paskirties teritorijos. Žemės sklypas yra kultūros paveldo vietovėje – Telšių senamiestyje, kultūros paveldo teritorijoje – senojo miesto vietoje. Žemės sklypą nuosavybės teise valdo Telšių II Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija.
Patikrinimo metu nustatyta, kad Telšių II Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, neturėdama statybą leidžiančio dokumento, turėdama parengtą statinio projektą, ūkio būdu žemės sklype vykdo I grupės nesudėtingojo statinio – sandėlio rekonstravimo darbus, tuo pažeisdama Lietuvos Respublikos statybos įstatymą ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 2.5 papunkčio nuostatas.
Taip pat Telšių II Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, kurios veiklos sritis – religinė organizacija, neturėdama teisės būti ypatingųjų ar neypatingųjų statinių, esančių kultūros paveldo objekto teritorijoje, jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, statybos rangovu, kuriuo gali būti tik juridiniai asmenys, turintys teisę būti ypatingųjų statinių statybos rangovu, ūkio būdu vykdo pastato rekonstravimo darbus.
Surašytas savavališkos statybos aktas
Atsižvelgdama į nustatytus pažeidimus, Statybos inspekcija statytojui surašė savavališkos statybos aktą ir privalomąjį nurodymą nevykdyti jokių statinio ar jo dalies statybos darbų bei privalomąjį nurodymą pašalinti savavališkos statybos padarinius iki 2024 metų rugpjūčio 26 dienos.
Statytojas įpareigotas išardyti savavališkai rekonstruojamo I grupės nesudėtingojo pagalbinio ūkio paskirties pastato – sandėlio savavališkai pastatytas konstrukcijas, dėl kurio statybos surašytas savavališkos statybos aktas, bei sutvarkyti statybvietę.
Už minėtus pažeidimus Telšių II Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijai pritaikyta administracinė atsakomybė, numatyta Statybos įstatyme. Pagal ANK 351 straipsnio 3 dalį paskirta 350 eurų bauda.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas. Pasak Statybos inspekcijos, religinė organizacija šia teise jau pasinaudojo ir priimtą nutarimą apskundė.
Visuomenininkas pasigedo kuklumo
Apie tai, kad Telšių vyskupijai pavaldi Telšių II parapija galimai nesilaiko Statybos įstatymo, paviešino visuomenininkas, Savivaldybės tarybos narys Algirdas Bacevičius. Politiko nuomone, pernai šventoriuje vietoje buvusio sandėliuko išdygęs naujas pastatas simbolizuoja prabangą, o ne krikščioniškąjį kuklumą.
Mat bendras naujojo pastato plotas sudaro 462 kv. metrus, o statybų kaina, kaip planuota ir skelbta, siektų beveik milijoną eurų. Projektas taip pat skleidžia prabangą – pirmame aukšte 50 vietų salė, mansardoje – penkių kambarių butas su dviem balkonais.
Klebonas Juozas Šiurys yra minėjęs, kad parapijoje gyvena apie 12 tūkst. gyventojų, vaikai ruošiami Pirmajai Komunijai, jaunavedžiai – santuokai, organizuojamos edukacinės stovyklos, vyksta įvairios veiklos, bažnyčia turi įvairių reikmenų, reikalingų šventėms, kurių nėra kur laikyti, – visam tam ir būtini naujieji Parapijos namai. Tačiau, atrodo, įkurtuvės dar kurį laiką užsitęs.
Nemanau kad pralys su tokia chaltūra. Jau yra įstatymas, kuris neleidžia makliavoti kai vietoje sandėliuko statomas namas, o įvardija kaip rekonstrukcija
Ar teisybė, kad Telšių valdžia jau yra skyrusi 100 000 eurų nelegalioms statyboms?
Bacevičiau pats valdIoje esi tai zinai
Bacevičius šaunuolis, neleisk sukčiams lėbauti…
Bacevičius vienintelis gina mus nuo juodaskvernių savivalės, vienintelis nebijo valdžioje sėdinčių sukčių.
O ką KPD Telšių paveldodarkytojai mano? Kažkaip negirdėjom komentaro. Musiet džiaugas neatsidžiaug? Juk tep džiaugies ka Plungės parkė balvuona statė. Istatyma anims narūp.
Ir šep, ar telšėškę apie sava arkitektu etika ir moralė dar nepradiejė mėslytė?
Teisingai. Architektas juk pagal patirtį ir išsilavinimą turėjo žinoti kad ten tokį pastatą negalima statyti.
Perdaug perdėtai biuriokratinių popierizmų…
Jei reikia tokių patalpų, tai kleb. prelatas Juozas ir žino, kad reik tokių patalpų…
Bažnyčioj nėra tik laidotuvės, krikštynos ir santuokos sakr.
Reik patalpų katechezei, renginiams įvairiems…
Kunigas nėra „bomžas”, kuris tur gyvent apšepusioje klebonijoj.
Jaunuoliai dėl to ir nebesirenk kunigystės kelio, matydami, kiek kraunama ant klebono pečių ūkinių darbų, kiek spaudžia, reik nereik visuomenė iš visų pusių, vos ne sudraskytų į šipulius tuos kunigus…
Tik kartais, kad patys vieni kitų neprarytų…
Kai bėda nelaimė, kur kreipiasi visi, ar ne į Bažnyčią…?! Kleboneli padėk…
Tad susimąstykim… Kur mes einam…
Taip , taip. Taip ir girdim kiekvieną kartą į banyčią nuėję „tik nekritikuokite kunigų”. Ar čia taip susitarę dabar visi dvasininkai? Tada klausom katalikų radijo apie tai, kaip katalikų bažnyčia yra gilioj krizėj ir šviesesnių dvasininkų nuostabos kaip dar tie neišsilakstę iš bažnyčios tikintiej ten tveriasi.
Įstatymai turėtų galioti visiems. Bažnyčiai irgi.
Beje, gili pagarba visiems doriems dvasininkams.