
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) pirmą kartą lauks paraiškų mažajai renovacijai vykdyti. Jos metu butų savininkai galės modernizuoti savo būstų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas, o prie to prisidės ir valstybė, kompensuodama dalį gyventojų išlaidų energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Paraiškas bus galima teikti visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019 m. gruodžio 31 d.
Valius Serbenta, mažąją renovaciją administruojančios BETA direktorius, pasakoja, kad šiems projektams valstybė skirs 5 mln. eurų. Skaičiuojama, kad kompleksinė daugiabučio renovacija vidutiniškai kainuoja apie 200 Eur 1 kv. m, o mažoji – gerokai pigiau. Jos kaina priklauso nuo šilumos punkto galingumo.
Ekspertas pažymi, kad mažoji renovacija gali padėti sutaupyti nuo 15 iki 20 proc. šilumos, o sutvarkius inžinerines sistemas, ateityje gyventojai galėtų pasinaudoti ir visapusišku daugiabučio modernizavimu.
Anot specialisto, mažąja renovacija stengiamasi išspręsti netolygaus šilumos pasiskirstymo tarp butų problemą.
„Senos statybos daugiabučiuose, priklausomai nuo aukšto, temperatūros skirtumas tarp butų gali siekti net iki 10 laipsnių Celsijaus. Nepaisant to, visi gyventojai moka vienodas sąskaitas už šildymą, nors ir gyvena skirtingomis sąlygomis“, – teigia V. Serbenta.
Valstybė kompensuos 30 proc. investicijų
Aplinkos viceministras Marius Narmontas atskleidžia, kad paraiškas mažajai renovacijai gali teikti tiek daugiabučių bendrojo naudojimo objektų valdytojai arba savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, tiek daugiabučio namo butų savininkai.
„Nepaisant to, kas bus atsakingas už paraiškos teikimą, valstybės kompensuojama suma sieks 30 proc. visų investicijų į energinį efektyvumą didinančias priemones“, – sako aplinkos viceministras.
Gyventojai, norintys gauti valstybės kompensaciją, galės keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus, atnaujinti susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, įsirengti termostatinius ventilius, pakeisti vamzdynus ar radiatorius ir kt.
Daugelis sistemų – avarinės būklės
Valdas Lukoševičius, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas, tvirtina, kad šildymo sistemų modernizavimas yra būtinas daugelyje šalies daugiabučių.
„Ženklus skaičius senos statybos daugiabučių šildymo sistemų yra nepatikimos, o kar-
tais net avarinės būklės. Tai reiškia, kad jų atnaujinimas – neišvengiamas, todėl dabar, kai dalį investicijų į mažąją renovaciją kompensuoja valstybė, yra geriausias laikas modernizuoti šildymo sistemas“, – sako V. Lukoševičius.
Jis priduria, kad mažoji renovacija galimai paskatins ir aktyvesnį gyventojų susidomėjimą kompleksiniu daugiabučių atnaujinimu.
„Iš patirties žinome, kad pastato modernizavimo procesas skatina žmones labiau pasitikėti vieni kitais ir daugiau bendrauti, todėl mažas namo atnaujinimo projektas gali išsivystyti ir į viso namo renovaciją“, – teigia Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas.
BETA duomenimis, nuo 2013 m. Lietuvoje jau atnaujinta 2 350 daugiabučių namų. Dar 427 daugiabučiai pastatai yra renovuojami šiuo metu. Paraiškos mažajai renovacijai priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019 m. gruodžio 31 d.