Vasario 4 dieną Plungėje po pertraukos surengtas tradicinis liaudies šokių konkursas „Šoktinis 2023“, kurio sumanytojas ir organizatorius – Plungės kultūros centro liaudies šokių ansamblis „Žirginėliai“, vadovaujamas Sonatos Kazlauskytės. Šiųmetė šventė buvo ne eilinė, o jubiliejinė – vyko jau penktą kartą. Kas dvejus metus organizuojamas „Šoktinis“ kaskart į Plungę sukviečia kolektyvų iš visos Lietuvos. Šiemet svečiuose – ir ansamblis iš Punsko (Lenkija). „Šis mūsų konkursas gražus tuo, kad čia skleidžiasi visos Lietuvos choreografijos žiedas, šokėjus čia vertina visas lietuvių tautinio šokio elitas“, – pažymėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Beje, komisijos sprendimu pirmosios vietos laureato vardas atiteko būtent plungiškiams, o „Žirginėlių“ šokis „Lek gervelė“ pripažintas geriausiu konkurso šokiu.
Daiva GERIKIENĖ
Šeimininkai – „Žirginėliai“
Vasario 4-ąją Plungės kultūros centro scena tikrai drebėjo nuo šokių. Šeši kolektyvai draugiškai varžėsi, kuris iš jų komisijai pristatys geriausią programą ir atskleis savo pasirodymais liaudies šokio grožį.
Kaip minėta, „Šoktinio“ šeimininkai – ansamblis „Žirginėliai“. Kolektyvas per 35-erius savo veiklos metus yra iškovojęs pergalių meno saviveiklos konkursuose, pelnęs prizinių vietų įvairiose peržiūrose, tarptautiniuose vaikų festivaliuose.
2016 m. ir 2019 m. – respublikinio vaikų liaudies šokių konkurso „Aguonėlė“ pirmosios vietos laimėtojas.
„Žirginėlius“ matome kiekvienoje Dainų šventėje, miesto renginiuose. Kolektyvas koncertuoja ne tik namuose – savo koncertais žavėjo daugelio Europos šalių liaudies meno gerbėjus – lenkus, slovėnus, vokiečius, belgus, švedus, turkus, makedonus, latvius, graikus, ukrainiečius, kipriečius, marokiečius, kroatus, egiptiečius…
Visi ansamblyje dalyvaujantys vaikai ir jaunimas supranta ir vertina liaudies meną. Tokia menine kryptimi šiuo metu juos veda meno vadovė S. Kazlauskytė, akompaniatorė Rūta Černeckienė.
Dabar „Žirginėliuose“ yra 5 šokėjų grupės, apie 110 dalyvių nuo 6 iki 19 metų.
Kolektyvai – iš visos Lietuvos
Plungiškiai džiaugėsi svečiuose sulaukę draugų – kitų šalies kolektyvų.
„Šoktinyje“ dalyvavo Kretingos meno mokyklos vaikų šokių studija „Ratilėlis“. Ji – respublikinių dainų švenčių, festivalių dalyvė. Yra koncertavusi Latvijoje, Turkijoje, Portugalijoje, Vengrijoje, Makedonijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Kipre. Sėkmė lydėjo tarptautiniuose festivaliuose-konkursuose Velse ir Ispanijoje.
„Ratilėlis“ – respublikinio vaikų tautinių šokių konkurso „Aguonėlė“ laureatas, 2005 m. „Aukso paukštės“ laimėtojas. Šiandien kolektyvas, vadovaujamas Simonos Kutkevičienės ir Astos Paulauskienės, skaičiuoja 22-uosius gyvavimo metus.
Panevėžio tautinio meno ansamblis „Pynimėlis“ – tai jungtinis liaudies meno mėgėjų kolektyvas. Koncertinį repertuarą sudaro autentiški ir stilizuoti folkloriniai lietuvių liaudies šokiai. Ansamblis daug koncertuoja Panevėžyje, Lietuvoje ir užsienyje. Per tris dešimtmečius savo gyvavimo dalyvavo 140 festivalių 35-iose pasaulio šalyse. Lankėsi tolimiausiuose kraštuose – Tunise, Maltoje, Australijoje, Kanadoje, Tailande, Kipre, Kinijoje, Indonezijoje. „Pynimėlis“ yra daugkartinis įvairių konkursų prizininkas, nugalėtojas, tarptautinių konkursų laureatas. Kolektyvo vadovai – Rita Bakanauskienė, Lukas Bakanauskas, Ričardas Bakanauskas.
Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro šokių studija „Vyželė“ gyvuoja jau tris dešimtmečius. Per tą laikotarpį išleista ne viena šokėjų karta, sušokta ne viena dešimtis šokių, dalyvauta daugybėje koncertų, švenčių, festivalių. Nuo 1998 m. studijos grupės dalyvavo visose Lietuvos ir moksleivių dainų šventėse. Studijai nuo įkūrimo vadovauja choreografė Sonata Jankienė.
Šiaulių „Jovaro“ progimnazijos ir Didždvario gimnazijos vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblis „Šėltinis“ šiemet švęs 40 metų jubiliejų. Kolektyvas džiugina lietuviško šokio menu, tautiškumu, scenine kultūra, liaudies meno puoselėjimu. Ansamblis daug koncertuoja ne tik savo mieste ir šalyje. Dalyvauja pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėse, yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. Labai plati ir turininga „Šėltinio“ koncertinė veikla užsienyje. Nuo 1991-ųjų Didždvario gimnazijos šokėjai yra nuolat kviečiami į tarptautinius festivalius, konkursus įvairiose pasaulio šalyse. 2008 m. ansambliui suteikta nominacija „Geriausias vaikų ir jaunimo šokių kolektyvas 2008“ ir įteikta „Aukso paukštė“. Vadovai – Romualdas ir Violeta Laugaliai, Greta Šveikauskaitė.
Svečiai iš Punsko
Punsko lietuvių kultūros namų choreografinis sambūris „Jotva“ yra vienas iš seniausių lietuviško tautinio meno saviveiklos kolektyvų Lenkijos lietuvių bendruomenėje, jungiantis savo gretose didžiausią skaičių įvairiausio amžiaus dalyvių. Per 70 gyvavimo metų išugdė ne vieną kartą lietuviškumą puoselėjančių šeimų, tęsiančių tautinio šokio tradicijas, užtikrinančių vietos ir Lietuvos liaudies meno ir kultūros paveldo raidą.
Ansamblis atstovauja bendruomenei ir populiarina lietuvišką kultūrą ne tik Punsko krašte, bet ir užsienyje. Atpažįstamas Lietuvoje kaip dainų ir šokių švenčių, festivalių dalyvis, kelionėmis ir konkursais skleidžiantis lietuvių šokių kultūrą Lenkijoje. Yra lankęsis Prancūzijoje, Latvijoje, Kanadoje, Bulgarijoje. Ansamblio meno vadovė, choreografė, programų ir scenarijų autorė, režisierė, kostiumų ir scenografijų kūrėja yra Kornelija Mauliūtė.
Komisijos sprendimas
„Šoktinio“ dalyvius vertino kompetentinga komisija. Ją sudarė Leokadija Dabužinskaitė – viena žymiausių Lietuvos dainų švenčių režisierių, beje, ir ateinančių, 2024-ųjų, metų Dainų šventės ansamblių vakaro „Gyvybės medis“ meno vadovė, režisierė ir vyriausioji baletmeisterė, Rusų dramos teatro baletmeisterė; Živilė Adomaitienė – pedagogė, choreografė, įvairių respublikinių ir tarptautinių konkursų, festivalių komisijos narė, dainų švenčių vyriausioji baletmeisterė, moksleivių dainų švenčių meno vadovė; Edgaras Suprunas – Vilniaus liaudies šokių ansamblių „Vilniaus pynimėlis“ ir „Jaunimėlis“ choreografas, buvęs valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ šokėjas ir vyriausiasis baletmeisteris; Violeta Šleinienė – Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vaikų liaudies šokių ansamblio „Vijurkas“ meno vadovė, choreografė-mokytoja ekspertė; Ingrida Uznevičiūtė – Plungės rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė.
Prieš paskelbiant konkurso laureatus, Ž. Adomaitienė negailėjo gražių žodžių kolektyvams, nes, pasak jos, visi tą dieną scenoje pasirodę šokėjai yra „Lietuvos ateitis ir mūsų šviesuliai, būsimoji inteligentija“. „Tai, kad jūs šokate, branginate tautinį kostiumą, muziką, šokį, yra pati didžiausia vertybė, su kuria jūs augate ir bręstate ir su kuria mūsų Lietuvą tautinate. Šiandien komisijai buvo nelengva užduotis, nes dar prieš konkursą turėjome nerimo, kaip po koronaviruso pandemijos metų šokėjai rinksis, ar benorės šokti… Šiandien įsitikinome – esame nepalenkiami, jūs visi – nugalėtojai“, – kreipdamasi į kolektyvus kalbėjo viešnia.
Komisijos sprendimu pirmosios vietos laureato diplomas atiteko „Žirginėliams“, antrosios – „Šėltiniui“, trečiosios – „Pynimėliui“. Kiti kolektyvai apdovanoti nominacijomis už puikų pasirodymą ir lietuvių liaudies sceninio šokio tradicijų puoselėjimą.
Visiems kolektyvams dėkota už apsilankymą Plungėje. Jie raginti čia sugrįžti po poros metų, kai vėl į sceną pakvies „Šoktinis“.