
Kasmet gegužės 7-ąją minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, primenanti sudėtingą istorijos tarpsnį, kai rusų carinė valdžia draudė lietuvišką spaudą, kai knygnešiai, rizikuodami savo gyvybėmis, nešė žmonėms knygas, periodinius leidinius. O šiandien skaityti galima be apribojimų – ką norime, kada norime. Bet ar skaitome?
Mažeikių Henriko Nagio bibliotekos vadovė pasidžiaugė, kad po pandemijos grįžta į bibliotekas skaitytojai, jų daugėja. Gausėja knygų mylėtojų ir mokyklose, jie dalyvauja įvairiuose konkursuose, viktorinose taip puoselėdami lietuvišką žodį.
Lankytojų vis daugėja
Mažeikių Henriko Nagio bibliotekos direktorė Alina Bernotienė, kalbėdama su „Santarve“, patikino, kad šiuo metu bibliotekoje skaitytojų, lankytojų ne mažėja, o daugėja.
„Knyga išlieka labai svarbi žmonių gyvenime. Išgyvename bibliotekos poreikio pakilimą. Sunkesnis laikotarpis buvo pandemija. Dabar vėl matome lankytojų pagyvėjimą. Žmonės noriai dalyvauja ir renginiuose, ir edukacijose, užsiėmimuose“, – kalbėjo direktorė.
Jos nuomone, prie lankytojų aktyvėjimo galėjo prisidėti ir tai, kad nuo šių metų skaitytojo pažymėjimas išduodamas nemokamai.
Mobilioji biblioteka reikalinga
Pasak A. Bernotienės, aktyvūs išlieka ir mobiliosios bibliotekos, kuri veikia apie pusantrų metų, lankytojai.
„Santarvė“ rašė, kad nuo 2023 m. rugsėjo mėnesio pradėjo kursuoti autobusiukas, kuriame įrengta mobilioji biblioteka. Jos vienas iš tikslų – aptarnauti Mažeikių rajono gyventojus, kurie gyvena kaimiškose vietovėse, nutolusiose nuo stacionarių bibliotekos struktūrinių padalinių, vykdyti neįgalių ir senyvo amžiaus asmenų bibliotekinį aptarnavimą, siekiant užtikrinti kokybišką paslaugų prieinamumą ir naudojimą.
Mobiliojoje bibliotekoje teikiamos ir kitos paslaugos – atsakoma į skaitytojų užklausas žodžiu ir telefonu. Žmonėms suteikiama galimybė naudotis kompiuteriu ir internetu, jie konsultuojami, kaip ieškoti informacijos internetu, neįgaliems ir vyresnio amžiaus asmenims spaudiniai atvežami į namus.
Kitur naujovė nepasiteisino
Pasak A. Bernotienės, visos šios paslaugos labai reikalingos atokiau nuo rajono centro gyvenantiems žmonėms.
„Bendraujant su kitų rajonų bibliotekininkais, teko girdėti, kad kitur ši naujovė – mobilioji biblioteka – nelabai pasiteisino. Mūsų mobiliojoje bibliotekoje žmonės tikrai lankosi, naudojasi paslaugomis. Galbūt todėl, kad mes važiuojame į kaimus, į sodų bendrijas, kur nėra nei kultūros centrų, nei stacionarių Lietuvos pašto skyrių, nei bibliotekų. Tai žmonėms vienintelė galimybė nemokamai pasiimti knygų. Be to, vasarą kartu vyksta ir edukacijos vaikams. Prie mobiliosios bibliotekos-autobusiuko pasistatome stalus ir vyksta užsėmimai“, – kalbėjo Henriko Nagio viešosios bibliotekos vadovė.
Autobusiukas, kuriame įrengta mobilioji biblioteka, važiuoja pagal nustatytą maršrutą. Kiekvieną dieną sukamas vis naujas ratas po rajoną ir taip visą savaitę.
Reikia paskatinti ir motyvuoti
A. Bernotienė įsitikinusi: reikalinga ir sveikintina bet kokia iniciatyva, kuri skatina vaikus ir suaugusiuosius skaityti. Todėl reikalinga ne tik mobilioji biblioteka, bet ir kitos priemonės. Viena jų – skaitymo skatinimas ugdymo įstaigose.
„Būtų idealu, jei vaikai savarankiškai, niekieno neraginami eitų į bibliotekas, imtų knygas, tačiau kol to nėra, reikia ieškoti būdų, kaip juos motyvuoti tai daryti“, – kalbėjo pašnekovė.
Pradėti reikėtų nuo šeimos, nes tiek, kiek tėvai skatina vaikus skaityti, kiek tėvai patys ateina į biblioteką, tiek ir jų atžalos tuo domisi.
„Dirbdami ne vienerius metus pastebėjome, kad vaikams patinka siekti vienokių ar kitokių užsibrėžtų tikslų. Pavyzdžiui, dalyvauti su skaitymu susijusiuose konkursuose. Todėl ir mes sugalvojame kuo įvairesnių veiklų, kad galėtume paskatinti vaikus skaityti“, – teigė A. Bernotienė.
Biblioteka inicijuos konkursą
Jos teigimu, taip gimė nauja mažuosius rajono gyventojus skaityti skatinanti forma – projektas „Knygų ekspresas“.
Nuo praėjusių metų vasaros iki pat metų pabaigos vaikai skaitė knygas, o perskaityti puslapiai virto „kilometrais“.
„Vaikams labai patiko šitas projektas. Jo esmė buvo ne tik skaityti knygas, bet ir pažinti savo kraštą. Padarėme didelį Mažeikių krašto žemėlapį. Vaikas, perskaitęs dešimt puslapių, kurie buvo prilyginami vienam kilometrui, keliavo tuo žemėlapiu, o ties kiekvienu neitu kilometru klijavo savo lipduką. Laimėjo daugiausiai kilometrų „nukeliavę“ vaikai“, – prisiminė A. Bernotienė.
Panašus bibliotekos projektas planuojamas ir šią vasarą.
Skaitymo čempionatas
Dar viena galima skaitymo skatinimo priemonė yra konkursai, kurių metu buvo skaičiuojamos ne tik perskaitytos knygos ir puslapiai.
Vienas tokių konkursų – pradinukų skaitymo čempionatas 2024–2025 m., kurį organizavo viešoji įstaiga „Vaiko psichologijos centras“. Čempionatas vyko nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio iki šių metų vasario. Pradininkų skaitymo čempionate dalyvavo daugiau nei 30 ugdymo įstaigų iš visos Lietuvos.
Čempionate dalyvavo ne tik pradinukai, bet ir jų mokytojai bei tėveliai. Susumavus rezultatus paaiškėjo aktyviausi skaitytojai.
Aktyviausi skaitytojai
Tarp pradinukų skaitymo čempionato dalyvių buvo ir Mažeikių miesto bei rajono mokyklos.
Iš mūsų rajono atstovų, dalyvavusių konkurse, daugiausia knygų perskaitė Viekšnių gimnazijos pradinukai. Viekšniškių perskaitytų knygų kraitėje – 369 knygos. Jose buvo beveik 28 tūkst. puslapių. Konkurse dalyvavo ir gimnazijos mokytojai. Jie perskaitė 27 knygas, o tai beveik 11 tūkst. puslapių. Knygas skaitė ir pradinukų šeimų atstovai. Suskaičiuota, kad jie perskaitė 152 knygas, kuriose buvo daugiau nei 51 tūkst. puslapių.
Toks rezultatas lėmė, kad viekšniškiai konkurse užėmė aštuntą vietą.
Aktyviai į pradinukų skaitymo čempionatą įsijungė ir Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos bendruomenė. Mokiniai perskaitė 389 knygas, kuriose buvo per 35 tūkst. puslapių. Mokytojai – 14 knygų, kurias sudarė per 6 tūkst. puslapių. Pradinukų tėveliai, seneliai, broliai ir sesės „įveikė“ 74 knygas, kuriose buvo kiek daugiau nei 15 tūkst. puslapių. „Vyturio“ pradinė mokykla konkurse užėmė penkioliktą vietą.
Dvidešimt trečia vieta atiteko dar vienai mokyklai iš Mažeikių – „Ventos“ progimnazijai. Šios mokyklos pradinukai perskaitė 251 knygą ir beveik 18 tūkst. puslapių. Progimnazijos mokytojai perskaitė 24 knygas, kuriose buvo 8 tūkst. puslapių.
Janina SRIBALIUTĖ