Per beveik dešimtmetį Lietuvos savivaldybių bendras skaidrumo lygis išaugo pusantro karto, rodo naujausias „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) savivaldybių skaidrumo tyrimas. 2022 m. savivaldybės surinko 85 balus iš 100, 2018 m. – 69 balus, 2014 m. – 56 balus.
Šį šalies vidurkį puikiai atspindi Telšių rajono savivaldybės rezultatai: 2014 m. mūsų Savivaldybė turėjo surinkusi 54 balus, 2018 m. – 74, o 2022 m. baigėme su 86 balais. Tad lyginant per aštuonerius metus padarytą pažangą skaidrumo link Telšių rajono savivaldybę būtų galima pagirti. Tačiau žvelgiant į kaimyninį Plungės rajoną – mes ir vėl atsiliekame.
Antanas NEKRAŠIUS
TILS tyrime vertino visas 60 savivaldybių. Jų svetainėse žiūrėjo, kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir paslaugas, biudžetą, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.
Savivaldybių interneto svetainių analizę TILS atliko 2022 m. spalio–2023 m. sausio mėn. Vertinimo rezultatai buvo siunčiami visoms savivaldybėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 56 savivaldybės. Iniciatyvos metu bendras savivaldybių rezultatas pagerėjo 12 balų (nuo 73 iki 85).
Tarp lyderių – Plungės rajono savivaldybė
2022 m. dvi iš penkių savivaldybių (23) surinko 90 balų ir daugiau – prieš ketverius metus tokių savivaldybių buvo dvi. Savivaldybės pradėjo skelbti daugiau informacijos apie savo darbuotojus, savivaldybių politikų ir administracijų vadovų interesus. Taip pat – viešųjų pirkimų planus, konkursus laimėjusias įmones bei jų teikiamas paslaugas, savivaldybių įmones ir įstaigas.
Daugiausiai apie savo veiklą viešina Panevėžio miesto (99 balai), Alytaus (97 balai), Molėtų (97 balai), Kaišiadorių (97 balai), Šiaulių (97 balai), Prienų (96 balai) rajonų, Visagino (96 balai), Vilniaus miesto (96 balai) savivaldybės. Prie šalies lyderių galime priskirti ir mūsų kaimynę – Plungės rajono savivaldybę, skaidrumo tyrime surinkusią 94 balus.
Kalbant apie kaimyninius rajonus: Telšių rajono savivaldybė, 2014 m. turėjusi 57 balus, o 2022 m. – 86 balus, yra tarsi per viduriuką. Kaip jau minėta, Plungės rajono savivaldybė 2022 m. surinko 94 balus (2014 m. turėjo 74), Mažeikių rajono savivaldybė – 75 balus (2014 m. buvo 73), Rietavo savivaldybė – 81 balą (2014 m. turėjo 50).
Tarybos veiklos skaidrumas įvertintas 100 balų
Tad kuria koja mūsų Savivaldybė vis dar šlubčioja, jog negali išsivaduoti iš vidutiniokės statuso ir prisijungti prie šalies lyderių? Kaip anksčiau buvo minėta, TILS savivaldybių skaidrumo tyrime vertino septynis aspektus: kiek savivaldybės interneto svetainėje informacijos pateikta apie darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir paslaugas, biudžetą, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime.
Bendras skelbiamos informacijos apie darbuotojus balų skaičius mūsų Savivaldybėje siekia 63. Klumpama nenurodant kiekvieno Administracijos darbuotojo atliekamų funkcijų ir reikalavimų jų pareigybei. Ne visų Savivaldybėje dirbančių politikų ir Administracijos darbuotojų, užimančių vadovaujamas pareigas, viešai skelbiamos viešųjų ir privačių interesų bei turto deklaracijos.
Tačiau Telšių rajono savivaldybės tarybos veiklos skaidrumas tyrime įvertintas visais 100 balų. Buvo vertinama, ar skelbiama informacija apie Tarybos narių individualius balsavimus svarstomais klausimais, ar skelbiami Tarybos posėdžių protokolai.
Savivaldybės antikorupcinės politikos skaidrumas įvertintas ganėtinai solidžiais – 93 – balais. TILS atlikdamas tyrimą nagrinėjo, ar Savivaldybės svetainėje yra viešinama jos korupcijos prevencijos programa, jos įgyvendinamos priemonės, ar Savivaldybės darbuotojams (Administracijai bei Tarybos nariams) yra taikomas viešai prieinamas elgesio ar etikos kodeksas, nurodoma tvarka (taisyklės) dėl galimų / negalimų dovanų ir kelionės išlaidų ir pan.
7 balų iki 100 pritrūko dėl informacijos stokos, su kokiomis interesų grupėmis bei registruotais lobistais susitinka meras, mero pavaduotojas ir Administracijos direktorius.
Savivaldybės „Achilo kulnas“
Prasčiausiai mūsų Savivaldybė pasirodė dėl informacijos apie jai priklausančias įmones pateikimo. Tyrimo metu surinko vos 67 balus. Būtų buvęs visas šimtukas, jeigu Savivaldybė savo tinklalapyje viešintų, kokius asmenis ir kodėl skyrė į konkrečių Savivaldybės valdomų įmonių valdybas.
Tačiau tai ne vienos Telšių rajono savivaldybės „Achilo kulnas“: dvi iš penkių šalies savivaldybių (iš viso 25) nenurodė, kodėl konkrečius asmenis skyrė į savivaldybės valdomų įmonių valdybas.
Savivaldybės biudžeto ir jo vykdymo skaidrumas įvertintas 83 balais. Atliekant tyrimą nagrinėta, ar Savivaldybė skelbia savo metinį biudžetą, pastarųjų metų metines finansines ataskaitas, kokią skolą turi ir jos priežastis ir pan. Čia suklupta dėl neveikiančios kompiuterinės paieškos sistemos finansinėse ataskaitose. Bet ir vėl tik trečdalis šalies savivaldybių (17) finansines ataskaitas pateikė taip, kad jose veiktų kompiuterinė paieškos sistema, leidžianti analizuoti dokumentus ir ieškoti duomenų pagal raktinius žodžius.
Pagal gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą mūsų Savivaldybė surinko 83 balus. Buvo vertinama, ar svetainėje gyventojams teikiama informacija apie galimybes dalyvauti sprendimų priėmime, ar Savivaldybė viešina gyventojų įtraukimo veiklų įgyvendinimo metu gautus gyventojų pasiūlymus, informuojama apie būsimus Savivaldybės tarybos posėdžius, jų laikus ir pan. 100 balų Savivaldybė nepasiekė, kadangi neskelbia informacijos apie tai, ką daro su iš gyventojų gautais pasiūlymais ar skundais.
Galiausiai puikiai tyrime įvertinta dar viena Savivaldybės svetainėje nušviečiama sritis – viešieji pirkimai. Su jais susijusios informacijos skaidrumas surinko visus 100 balų. Savivaldybės interneto svetainėje pateikiama informacija apie planuojamus viešuosius pirkimus, skelbiamos darbuotojų, atrenkančių viešųjų pirkimų laimėtojus, viešųjų ir privačių interesų deklaracijos, skelbiami viešųjų pirkimų konkurso laimėtojų sąrašai, nurodoma, kokias paslaugas teiks viešųjų pirkimų konkursą laimėjusios įmonės, kokios paslaugų, kurias teiks viešuosius pirkimus laimėjusios įmonės, vertės bei pagrindžiamas viešųjų pirkimų laimėtojų pasirinkimas.