
Praėjusią savaitę buvo paskelbti šių metų šauktinių sąrašai. Juose – 560-ies Telšių rajono savivaldybėje gyvenančių jaunuolių pavardės, o šaukimo procedūros bus vykdomos su 390 karo prievolininkų.
Monika GIRDVAINĖ
Pašaukta beveik 4 tūkst. jaunuolių
Lietuvoje šeštus metus vykdomas šaukimas į kariuomenę. Kasmet į devynis mėnesius trunkančią karo tarnybą išvyksta jaunuolių iš visų mūsų šalies savivaldybių. Į šiemet Krašto apsaugos ministerijos sudarytą šaukimų sąrašą pateko 38 177 jaunuoliai, kurių amžius svyruoja nuo 18 iki 23 metų. Tarp jų – 560 karo prievolininkų iš Telšių rajono. Karo prievolininkų sąrašas sudarytas atsitiktine tvarka, naudojant kompiuterinę programą.
„170-čiai karo prievolininkų tarnyba iš karto bus atidedama ir jiems nereikės prisistatyti į Telšių poskyrį, kadangi jie yra aukštųjų mokymo įstaigų studentai. Šiais metais šaukimo procedūros bus vykdomos su 390 karo prievolininkų iš Telšių regiono“, – „Telšių ŽINIAS“ informavo Šiaulių regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Telšių poskyrio viršininkas vyr. srž. Arūnas Beržis.
Poskyrio viršininkas priminė, kad 2020-aisiais metais į šaukimo sąrašus iš Telšių rajono pateko 586 karo prievolininkai. Atmetus jaunuolius, kurie studijuoja, liko 421 karo prievolininkas, su kuriais buvo vykdomos šaukimo procedūros. Į tarnybą praėjusiais metais išvyko 38 asmenys, patekę į šaukiamųjų sąrašą ir pareiškę norą pirmumo tvarka atlikti tarnybą, ir 32 karo prievolininkai, nepatekę į sąrašus, bet išreiškę pageidavimą savo noru atlikti tarnybą.
„2020-aisiais norą atlikti tarnybą dar nepaskelbus šaukimo sąrašų pareiškė 54 asmenys. Tarnybą pradėjo 32 jaunuoliai. Likusieji buvo pripažinti netinkami tarnybai dėl sveikatos problemų arba dėl iškilusių asmeninių problemų atsisakė atlikti tarnybą. Tarp tų 32 asmenų, kurie pradėjo tarnybą, yra ir 3 merginos“, – kalbėjo vyr. srž. A. Beržis.
Studentams – kitokios sąlygos
Sudarant sąrašus pernai buvo įvestos dvi naujovės – sumažintas šauktinių amžius bei į sąrašą įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai.
Pastarieji, patekę tarp šauktinių, turi apsisprendimo laisvę – arba sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių karo tarnybą, arba nenutraukti studijų ir pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiais būdais atlikti privalomąją karo tarnybą. Nepasirinkus nė vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams dėl studijų aukštojoje mokykloje šaukimas bus atidėtas, tačiau galimybė patekti tarp šaukiamųjų jiems bus pratęsta – iki sukaks 26 metai. Pabaigę studijas jaunuoliai turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus vieną kartą.
„Šiais metais į sąrašus jau pakliuvo pirmieji karo prievolininkai, vyresni nei 23 metų, kurie 2020 m. baigė studijas ir jiems tarnyba buvo atidėta dėl studijų“, – šių metų naujoves sudarant sąrašą paminėjo Telšių poskyrio viršininkas.
Laukia įvairūs procesai
Vyr. seržantas paaiškino, kokius procedūros laukia patekus į šaukiamųjų sąrašą. Karo prievolininkui pasitikrinus šaukimo sąrašus interneto tinklalapyje www.karys.lt ir ten suvedus savo duomenis, matoma data, iki kada ir su kokiu Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padaliniu asmuo privalo susisiekti ir pateikti kontaktinius duomenis arba motyvuotą prašymą dėl tarnybos atidėjimo, jeigu negali atlikti tarnybos, kartu su tą prašymą pagrindžiančiais ir įrodančiais dokumentais.
Karo prievolininkui pateikus duomenis, siūloma atlikti tarnybą pirmumo tvarka, pateikiant prašymą. Šis prašymas jam suteikia teisę pasirinkti norimą dalinį (asmuo žino tikslią datą, kada pradės tarnybą ir kur, gali tam iš anksto pasiruošti). Taip pat jis gauna 15 proc. didesnes išmokas nei karo prievolininkas, kuris bus pašauktas privaloma tvarka. Vėliau karo prievolininkas registruojamas į medicininę patikrą Karo medicinos tarnybos Regioninėje pakomisėje dėl tinkamumo nuolatinei privalomajai pradinei karo tarnybai nustatymo. Medicininė apžiūra vykdoma Panevėžio arba Klaipėdos mieste.
„Perėjęs medicininę patikrą ir pripažintas tinkamu tarnybai asmuo gali ruoštis tarnybai. O tie karo prievolininkai, kurie bus šaukiami privaloma tvarka, pabaigę medicininę patikrą laukia nurodymo, kada bus pašaukti į tarnybą. Karo prievolininkas informuojamas maždaug mėnesį prieš tarnybos pradžią“, – kalbėjo vyr. srž. A. Beržis.
Nepaisant nurodymų – nemalonumai
Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia šiemet planuojama kovo pabaigoje – Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalionuose.
Anot vyr. srž. A. Beržio, telšiškiai jaunuoliai dažniausiai tarnybai renkasi dalinius, kurie nėra labai toli nuo namų ir apie kuriuos yra girdėję gerų atsiliepimų iš savo draugų ar pažįstamų. Populiariausi daliniai, kuriuos renkasi Telšių rajono gyventojai: Motorizuotoji pėstininkų brigada (MPB) „Žemaitija“, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionas Klaipėdoje, Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas Radviliškyje, Karinių oro pajėgų aviacijos bazė Šiauliuose, Karinių jūrų pajėgų Logistikos tarnyba Palangoje ir MPB „Žemaitija“ vadovybei pavaldžios kuopos – Šilalės rajone, Pajūrio miestelyje.
Kaip pažymi vyr. seržantas, toli gražu ne visi karo prievolininkai nusiteikę vykdyti šaukimo procedūras. Už nurodymų nevykdymą jaunuoliams gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
„Per 2020 metus už karo prievolininkų pareigų nevykdymą administracinė atsakomybė buvo taikyta 173 kartus, dviem asmenims pradėti ikiteisminiai tyrimai. O 2019 metais buvo pradėti net septyni ikiteisminiai tyrimai Telšių rajono karo prievolininkų atžvilgiu“, – teigė vyr. srž. A. Beržis.
Krašto apsaugos ministerijos nuotr.