
Ši žiema ypač daug rūpesčių ir nuostolių pridarė uždarajai akcinei bendrovei „Telšių vandenys“. Kaip teigė įmonės direktorius Raimondas Račkauskas, kasdien gaunami pranešimai apie avarijas vandentiekio tinkluose ir gyventojų namuose.
Giedra AKAVICKIENĖ
Peršalus skaitikliui, išlaidos – gyventojui
Per dieną fiksuojami 2–3 pranešimai apie avarijas, ir ne tik Telšiuose, bet ir Tryškiuose, Luokėje bei kituose kaimuose. Pasak R. Račkausko, kalti permainingi orai, įšalas judina žemę, dėl to dažniausiai trūkinėja ketaus vamzdžiai.
UAB „Telšių vandenys“ vadovas R. Račkauskas gyventojams primena, kad, esant minusinei temperatūrai, nenaudojamose ir nešildomose patalpose reikia saugoti vandens skaitiklius nuo peršalimo.
Norėdami išvengti nuostolių, gyventojai turėtų pasirūpinti, kad apskaitos mazgo patalpoje nebūtų atvirų langų, durų ir kitų plyšių. Abonentai turi užtikrinti, kad patalpoje būtų ne žemesnė kaip +5 laipsnių temperatūra. Šalčiams sugadinus skaitiklį, už jo pakeitimą nauju reikės mokėti iš savo kišenės.
Duobių tvarkymas atsieina 30 000 eurų
Per metus UAB „Telšių vandenys“ Avarinė tarnyba vidutiniškai pašalina apie 100 avarijų. Lauko kasimo darbai brangūs ir atneša daug nuostolių, kurie, suprantama, įskaičiuojami į vandens kainą, kurią mokame visi mes, vartotojai.
Tad „Telšių vandenų“ vadovas prašo gyventojų gatvėje išvydus besiveržiantį vandenį iš po žemės ar iš šulinio nelikti abejingiems ir telefonu pranešti apie avariją visą parą dirbančiai Dispečerinei tarnybai.
Įmonė patiria didelius nuostolius, kai vandentiekio vamzdžiai trūksta ir vandens srautas nepasirodo paviršiuje, jis dažniausiai patenka į kitas komunikacijas, pvz., buitinių nuotekų ar paviršinių lietaus nuotekų vamzdynus. Tokio tipo avarijos gali sukelti neįprastą pašalinį triukšmą abonentų vandentiekio įvade ties apskaitos mazgu. Išgirdus įtartiną pašalinį garsą ar ūžesį prašoma taip pat pranešti Avarinei tarnybai telefonu (8 444) 54000.
Avarijų likvidavimo didelę išlaidų dalį, be mechanizmų ir remonto medžiagų, sudaro dangų atkūrimo darbai. „Vien 2023 metais asfaltavimui, duobėms tvarkyti išleista 30 000 eurų“, – išlaidas vardijo R. Račkauskas.
Kasdienės avarijos dažniausiai įvyksta tose gatvėse, kuriose yra vamzdynas iš ketinių vamzdžių, kurie daugiau kaip 30 metų senumo. Dabar klojami šiuolaikiški ir ilgaamžiai – pagaminti iš polietileno.
Įmonė kartu su Telšių rajono savivaldybe ieško galimybių rekonstruojamoms ar naujai asfaltuojamoms gatvėms rasti finansavimo šaltinių pakeisti ketinius vamzdžius polietileniniais, kad ateityje būtų galima išvengti naujos asfalto dangos ardymo ir kasinėjimo darbų, kaip tai nutiko S. Nėries gatvėje, kur ieškant trūkusio vamzdžio teko ardyti naują asfalto dangą ir iškasti didelę tranšėją.
Rudas vanduo nemalonus, bet ne kenksmingas
Telšių rajone inventorizuota 400 km vandentiekio vamzdžių ir 300 km nuotekų vamzdžių. Telšių mieste – atitinkamai 100 km ir 130 km.
Galima pasidžiaugti, kad Telšių mieste vandentiekis išvystytas 99 proc., o gyvenvietėse, tokiose kaip Džiuginėnai, Ryškėnai, Viešvėnai, Degaičiai, – 96 proc.
„Telšių vandenys“ privalo gyventojams užtikrinti kokybiško vandens tiekimą. Deja, po tinklų avarijų trumpą laiką gali bėgti rudos spalvos vanduo su nuosėdomis. R. Račkausko teigimu, taip yra dėl to, kad, pildant vamzdyną po avarijos likvidavimo darbų, padidėjęs vandens tekėjimo greitis pakelia susidariusias nuosėdas (geležies hidroksidą) nuo vamzdžio sienelių.
Įmonė visada atsiprašo už patirtus nepatogumus įvykus vandentiekio avarijoms.
Įmonė su tokiu nuostoliu 700 000 dirba, keista būtų kad nebūtų avarijų. Ką čia bepridursi, pasmerkta žlugti arba kainas kelti