
Praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikams pasidomėjus, kaip vienai neseniai įsikūrusiai uždarajai akcinei bendrovei pavyksta vieną po kito laimėti Savivaldybės administracijos skelbiamus viešųjų pirkimų konkursus, mero Tomo Katkaus atsakymas buvo itin lakoniškas: „Bendrovė dalyvauja konkursuose, pasiūlo geriausias kainas ir juos laimi.“
Aistas MENDEIKA
Politikų dėmesį patraukė Nevarėnuose įsikūrusios UAB „Dirževa“ sėkmė per praėjusius beveik dvejus metus laimint Savivaldybės administracijos skelbiamus viešųjų pirkimų konkursus įvairiems statybos ir remonto darbams.
Internetinio tinklalapio „Rekvizitai.lt“ duomenimis, 2021-aisiais UAB „Dirževa“ tapo 6 viešųjų pirkimų konkursų laimėtoja, o 2022-aisiais – jau 15-os.
Šiemet, metams dar nepasibaigus, Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenimis, UAB „Dirževa“ su Telšių rajono savivaldybės administracija pasirašė per 15 darbų rangos sutarčių, kurių bendra vertė beveik pasiekė pusę milijono eurų.
Tokia ne itin įprasta tik antrąjį savo gimtadienį atšventusios įmonės sėkme susidomėjusiems politikams meras T. Katkus paaiškino, kad gali būti tik viena priežastis – bendrovė dažnai dalyvauja konkursuose.
„Savivaldybės skelbiamuose viešųjų pirkimų konkursuose gali dalyvauti įvairios įmonės, jei tik jos atitinka nustatytus reikalavimus. Manau, UAB „Dirževa“ konkursuose laimi todėl, kad dažnai juose dalyvauja ir pasiūlo palankiausias kainas. Beje, konkursuose dalyvauja ir kitos įmonės“, – sakė T. Katkus.
UAB „Dirževa“ laimėti viešųjų pirkimų konkursai nėra itin didelės vertės. Dažniausiai Savivaldybės administracijos su įmone sudaromose statybos ar remonto darbų sutartyse minimos ir 10 tūkst. eurų nesiekiančios sumos. Tačiau yra ir vertingesnių laimėjimų.
Vienas iš paskutiniųjų vertingesnių bendrovės laimėtų konkursų yra gyvenamojo namo Varniuose kapitalinis remontas. Rangos sutartyje nurodyta, jog darbus bendrovė įsipareigoja padaryti už 84 tūkst. eurų.
Penkiuose gyvenamuosiuose namuose UAB „Dirževa“ įsipareigojo būstus ir gyvenamąją aplinką pritaikyti asmenims su negalia. Darbų vertė – beveik 70 tūkst. eurų.
Komentuodama politikų susidomėjimą sėkme laimint viešųjų pirkimų konkursus, UAB „Dirževa“ direktorė Evelina Diržininkienė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog nieko ypatingo neįžvelgianti.
„Dalyvaujame konkursuose ir laimime. O dalyvauti juose juk gali bet kas, kas atitinka nustatytus reikalavimus. Negaliu pasakyti, kad labai sekasi ar nesiseka, net negalvojau apie tai. Paprasčiausiai dalyvaujame. O kodėl toks susidomėjimas, neįsivaizduoju“, – sakė E. Diržininkienė.
Ar toks kai kurių Savivaldybės tarybos narių išskirtinis susidomėjimas viena privačia statybų bendrove susijęs su kokių nors „negerų dalykų“ paieška ar su politinės reklamos poreikiu, politikai viešai nekomentuoja. Esą tik įdomu, kodėl viena įmonė turi ilgą laimėtų konkursų sąrašą, o kita ne. Taip pat kartais kyla ir įtarimų, kad galbūt tokioms „sėkmingoms“ įmonėms padeda kas nors iš valdžios.
Atrodo, sėkmė UAB „Dirževa“ lydi ne tik dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose. Bendrovei remontuojant Varniuose, M. Valančiaus g. 6, esantį gyvenamąjį namą, kurio kapitalinį remontą finansavo Savivaldybė, pinigėliai į įmonės kišenę byrėjo net triskart.
Šių metų vasario 22 dieną paskelbtas mažos vertės pirkimas skelbiamos apklausos būdu „Gyvenamosios paskirties pastato – gyvenamojo namo (unikalus Nr. 7889-0000-9019), esančio M. Valančiaus g. 6, Varnių m., Varnių sen., Telšių r. sav., kapitalinio remonto darbai“. Savivaldybės administracijos pateiktais duomenimis, jame dalyvavo dvi įmonės. Konkursą, pasiūliusi esą mažiausią kainą, laimėjo UAB „Dirževa“.
Kokia konkurse dalyvavo antroji įmonė ir kokią kainą pasiūlė ji, Savivaldybės administracija neviešina. Esą tai daryti jai draudžiantis Asmens duomenų apsaugos įstatymas.
Vis dėlto UAB „Dirževa“ laimėjo konkursą ir su Savivaldybės administracija balandžio 5 dieną pasirašė darbų rangos sutartį, pagal kurią suremontuoti pastatą įsipareigojo už 75 tūkst. 440 eurų.
Bendrovei pradėjus remonto darbus, Savivaldybės administracija užsigeidė tame pačiame objekte padaryti daugiau darbų, nei buvo sugalvota anksčiau: įrengti grindis, panduso prieigas bei pakeisti duris. Atrodo, jog planuodami ne kokio nors kosmetinio, o kapitalinio remonto darbus, Savivaldybės specialistai nepagalvojo, kad reikės pakeisti duris, sutvarkyti grindis ar įrengti prieigas prie panduso, net ir tuo atveju, kai įrengti patį pandusą numatyta.
Taigi vadinamieji papildomi darbai įvertinti per 23 tūkst eurų. Savivaldybės administracija paskelbė viešųjų pirkimų konkursą, taip pat apklausos būdu. Maksimali papildomiems darbams numatyta suma buvo 23 tūkst. eurų.
Šį kartą konkurse dėl papildomų darbų rangos tame pačiame objekte M. Valančiaus g. 6, Varniuose, irgi apklausos būdu dalyvavo tik viena įmonė – UAB „Dirževa“. Suprantama, ji konkursą laimėjo, pasiūliusi padaryti papildomus darbus už 20 tūkst. 154 eurus.
Dėl to paties objekto remonto du viešųjų pirkimų konkursus laimėjusi UAB „Dirževa“ darbavosi lyg ir sėkmingai. Tačiau vėl susidūrė su problema – paaiškėjo, jog būtina padaryti daugiau papildomų darbų, kurių esą anksčiau numatyti nebuvo įmanoma.
Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Mindaugas Norkus „Telšių ŽINIOMS“ paaiškino, jog techniniame darbų projekte buvo numatyta vidaus patalpų lubų apdaila – paviršių nuvalymas, glaistymas, gruntavimas, dažymas. Tačiau tik pradėjus darbus pastebėta, kad „vidaus patalpų lubos įrengtos iš medžio drožlių plokščių, tvirtintų tiesiai prie perdangos laikančių medinių sijų“.
„Lubos buvo sutrūkinėjusios ir išlinkusios. Ant jų konstrukcijos nebuvo įmanoma tinkamai atlikti apdailos darbus. Todėl nuspręsta įrengti gipskartonio lubas ir atlikti apdailos darbus“, – teigė M. Norkus.
Pasak laikinai einančio skyriaus vedėjo pareigas M. Norkaus, techniniame projekte buvo numatyta pakeisti stogo dangą, tačiau medinių stogo konstrukcijų keitimas nenumatytas.
Ir vėl tik pradėjus dirbti pastebėta, kad medinės stogo konstrukcijos dėl apkrovų yra perlinkusios, o stogo plokštuma išsikraipiusi.
„Kai kurios gegnės buvo paveiktos puvinio ir kinivarpų. Todėl buvo būtina stiprinti stogo konstrukciją“, – tvirtino M. Norkus.
Anot M. Norkaus, techniniame projekte nebuvo numatyta keisti ir stogelio dangą. Tikriausiai, kad skardinė danga paveikta korozijos, paprasčiau tariant, surūdijusi, praleidžia vandenį, o lietvamzdžių bei latakų būklė irgi prasta, plika akimi nesimato, nes darbininkai šias blogybes taip pat pastebėjo tik pradėję darbus.
„Todėl buvo nuspręsta įrengti naują stogo dangą, stogo pakalimą“, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo M. Norkus.
Visų pastarųjų „blogybių“ pašalinimas buvo įformintas papildomu susitarimu, kurį Savivaldybės administracija su UAB „Dirževa“ pasirašė liepos 4 dieną. Biudžetui tai kainavo dar 8 tūkst. 827 eurus.
Varniuose stovinčio gyvenamojo namo kapitaliniam remontui Savivaldybė buvo numačiusi skirti daugiausiai 89 tūkst. 540 eurų, tačiau teks sumokėti daugiau – per 100 tūkst. eurų.
O į tą sumą jau yra įskaičiuoti „otkatai”, ar dar atsiras papildomų darbų, kurių nematė savivaldybės specai?
Nesenai buvo su Servos pusbroliu. Irgi laimėjo nemažai. Išmetė Servą, baigėsi laimėjimai, arba nebesigirdi, kad laimėtų
„Sena šaika” pasiskundė, nes atsirado įmonė, kuri be „otkatų” dirba, todėl ir kainas mažesnes siūlo…juk „otkatininkams” neparanku taip😂