Telšių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetas neeiliniame posėdyje nusprendė priimti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymą prisijungti taikant savivaldybėse vadinamąjį atvejo vadybos modelį. Tai bus perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų psichikos ir (ar) intelekto negalią turintiems asmenims. Keičiantis negalios politikai nuo 2024 metų planuojama plėtoti paslaugas, kurios bus finansuojamos 2021–2027 metų laikotarpio Europos socialinio fondo+ (ESF+) lėšomis.
Aistas MENDEIKA
Nusprendus dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytame projekte, Savivaldybės administracijoje turėtų atsirasti nauja pareigybė – atvejo vadybininkas. Dirbdamas su individualių ir kompleksinių poreikių turinčiais asmenimis, toks specialistas vertintų, planuotų, organizuotų ir koordinuotų paslaugų, reikalingų asmens poreikiams tenkinti, įgyvendinimą. Atvejo vadybininkas teiks palydėjimo, informavimo, konsultavimo ir atstovavimo paslaugas. Jis bendradarbiaus su socialiniais darbuotojais, užimtumo, sveikatos priežiūros, teisingumo, švietimo ir kitų sistemų specialistais, kurių organizuojamos ir teikiamos paslaugos reikalingos asmens poreikiams užtikrinti.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Augienės, taip pat numatyta, kad atvejo vadybininkas padės savivaldybėse nuo 2024 metų dirbsiantiems negalios reikalų koordinatoriams užtikrinti paslaugų teikimą ir prieinamumą psichikos ir (ar) intelekto negalią turintiems asmenims.
„Savivaldybės, kurios įsitrauks į atvejo vadybos modelio taikymą, turės užtikrinti atvejo vadybininko įdarbinimą savivaldybės administracijoje, kad būtų užtikrinamas horizontalių negalios klausimų sprendimas savivaldos lygiu ir bendradarbiavimas su negalios reikalų koordinatoriumi. Savivaldybės taip pat bus atsakingos už darbo vietos ir priemonių užtikrinimą atvejo vadybininkams. Atvejo vadybininko darbo užmokestis bus apmokamas ESF+ lėšomis. Atvejo vadybos modelio taikymas planuojamas finansuoti iki 2029 metų“, – teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rašte.
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė teigė, jog nauja atvejo vadybininko pareigybė rajono biudžetui kainuotų apie 4 tūkst. 213 eurų per metus.
„Tai sudaro apie 15 proc. atvejo vadybininko darbo užmokesčio, kuris bus mokamas ESF+ lėšomis. Tikslaus paskaičiavimo nėra, tačiau apytiksliai tiek kainuotų kompiuterio, telefono, transporto eksploatavimo išlaidos, taip pat kitos darbo priemonės bei energetiniai ištekliai“, – Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje kalbėjo L. Bukauskienė.
Vis dėlto komiteto nariai priimti ministerijos pasiūlymą nusprendė ne iškart. Atsirado klausimų ir dėl būsimos negalios reikalų koordinatoriaus pareigybės – ką veiks šias pareigas užimsiantis darbuotojas, ar nesidubliuos abi naujosios pareigybės?
Pasak L. Bukauskienės, nuo kitų metų keičiasi kai kurie įstatymai, kiti teisės aktai, atsiranda nauja sąvoka – dalyvavumas. Atvejo vadybininkas būtų toks darbuotojas, kuris palaikytų glaudžius ryšius ir su būsimuoju negalios reikalų koordinatoriumi, ir su įvairiomis institucijomis, kurių paslaugų reikėtų neįgaliajam. Be to, dar teiktų kai kurias konkrečias paslaugas – palydėjimo, informavimo reikalingais atvejais ir t. t.
„Atvejo vadybininkas tiesiogiai bendradarbiautų ir su neįgaliaisiais, ir su institucijomis bei teiktų tas paslaugas, kurių neteikia institucijos. Pavyzdžiui, Socialinės paramos ir rūpybos skyrius palydėjimo paslaugos neteikia, tuo turėtų pasirūpinti atvejo vadybininkas“, – sakė L. Bukauskienė.
Nusprendus priimti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymą, Telšių rajono savivaldybės administracijai rūpesčių padaugės – teks surasti žmones, kurie užims ir negalios reikalų koordinatoriaus, ir atvejo vadybininko pareigybes.
Ras iš savų…