Fotografija – meno forma, turinti ypač sentimentalią reikšmę, kadangi daugeliui sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be galimybės įamžinti brangias akimirkas. Telšiuose įsikūrusios uždarosios akcinės bendrovės „Fotoromas“, jau devintus metus sėkmingai teikiančios fotografijos paslaugas, savininkas fotografas Romualdas Eitkevičius fotografiją laiko savo gyvenimo dalimi ir jau 30 metų nesiskiria su fotoaparatu.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Fotografuoti pradėjo mokykloje
R. Eitkevičius fotografija pradėjo domėtis vaikystėje – įamžindavo mokyklos šventes. „Fotografuoti pradėjau jau mokykloje, 6 klasėje. O pirmą paties uždirbtą atlyginimą gavau 8 klasėje – mokykloje dirbau fotobūrelio vadovu. Kadangi pagal specialybę esu šokių mokytojas, tai fotografijoje „dviratį išradau iš naujo“ – visko mokiausi pats“, – pačią veiklos pradžią prisiminė R. Eitkevičius.
Jo nuomone, fotografijoje yra taip: kai daug žinai, iš tikrųjų supranti, kad nieko nežinai.
Baigęs mokyklą telšiškis pradėjo fotografuoti šeimos šventes, vėliau kartu su kolege atidarė fotolaboratoriją. Maždaug po 10 metų išėjo ir pradėjo dirbti individualiai, atidarė naują įmonę, kuri sėkmingai veikia jau devinti metai.
Apskritai fotografijos versle R. Eitkevičius sukasi apie 20 metų.
Žmonės fotografuojasi patys – verslui sunkiau
„Ne paslaptis, kad klientų mažėja ir verslui tapo sunkiau. Eilių kaip senais laikais, kai jose stovėdavo žmonės, kad jiems išryškinčiau fotojuostelę ir iš jos padaryčiau nuotraukas, neliko. Technologijos tobulėja.
Pasikeitė ir žmonės – seniau labiau vertino pačias nuotraukas, nes nebuvo galimybės jų pasidaryti. Dabar nuotrauka nebeturi tokios vertės, kadangi visi staiga „pasidarėme“ fotografais. Kodėl dabar sakau, jog nuotrauka bevertė? Žmonės jų darosi daug ir nebežiūri į kokybę: svarbu, kad veidas matosi, o koks antras planas, nelabai ir svarbu. Tačiau esu įsitikinęs, kad yra vertinančių kokybę, fotografijos meną, todėl asmeninių fotosesijų buvo ir bus“, – apie fotografijos verslo pokyčius kalbėjo Romualdas.
Pašnekovas sakė, kad kartais kūryba išvargina, nes niekada nenorėjęs dirbti šabloniškai: „Reikia pavargti, kad žmogų vis kitaip nufotografuotum, įvertintum proporcijas. Svarbiausia – bendrauti su klientu. Todėl visada stengiuosi rasti bendrą kalbą ir kompromisą. Telšiuose esu jau vienas iš paskutiniųjų fotografų, kuris profesionaliai nuotraukas apdirba rankiniu būdu – be aparato. Dabartiniai fotografai taip jau nedaro. Keičiasi laikai, keičiamės ir mes.“
Darbuose vyrauja žmonių fotografijos
„Visi man sako, kad aš menininkas, o aš jiems turiu atsakymą: „Aš menininkas tik per klaidą.“ Mano darbuose vyrauja žmonių fotografijos. Kadangi pradėjau mokykloje, ten daugiausia fotografavau renginius, dar dirbau laikraščių fotografu, tada buvo reportažinė fotografija. Didžiausią laiko dalį užėmė vestuvių, kitų šeimos švenčių, renginių fotografavimas. Mano įdirbis jau per 30 metų. Pamenu: pradžioje Telšiuose fotografų buvo labai mažai. Netgi yra buvęs toks atvejis, kad visose aštuoniose Telšių mokyklose vyko išleistuvės ir aš jas turėjau fotografuoti. Viena mokykla net pakeitė išleistuvių datą, kad suspėčiau įamžinti abiturientus!“ – darbo subtilumus atskleidė R. Eitkevičius.
Pašnekovas džiaugėsi, kad išliko ištikimas klasikinei fotografijai, niekada nesivaikė vienadienių madų. Naujienos esą kaip greitai ateina, taip pat greitai išeina, netgi tampa juokingos, pvz., uždedami filtrai ir efektai. „Mano darytos nuotraukos – klasika, kada bepažiūrėsi, jos išlieka vertingos. Niekada nedirbau taip, kad tik padaryčiau nuotrauką ir ją kuo greičiau atiduočiau – visada galvojau ir dabar galvoju, jog žmonės supranta. Todėl nuotraukoje viskas turi būti pagal aukščiausius fotografijos kanonus“, – pabrėžė fotografas.
Šiuo metu ypač populiarus rėminimas
Žinomas fotografas pastebi, kad dabar populiaru tiek nuotraukas, tiek dailės kūrinius įrėminti, todėl teikia ir šias paslaugas. „Mūsų mieste, Telšiuose, labai daug menininkų, tai daugiausia rėminu paveikslus – tapytus arba siuvinėtus. Žinoma, ir nuotraukas. Rėmus darau iš medžio arba plastiko. Daug žmonių pamėgo fotodrobes, todėl gaminu ir jas. Tokie kūriniai tinka ir pačių klientų namuose, tuomet dažniausiai būna pačių portretai, ir dovanoms, tuomet vyrauja peizažai“, – pasakojo R. Eitkevičius.
Taip pat jo studijoje galima įsigyti suvenyrų. Visi parduodami suvenyrai yra susiję su fotografija: puodeliai, raktų pakabukai, pagalvėlių užvalkaliukai, dėlionės, marškinėliai.
Romualdas Eitkevičius išliko ištikimas klasikinei fotografijai, niekada nesivaikė vienadienių madų.
Čia pas šį poną rėmelių kainos kur kas didesnės nei visur kitur? Ir kai sako įrėmins kitą savaitė, po mėnesio dar neįrėmina. Įdomi reklama