Įvairių formų debesys, nuostabių spalvų saulėtekiai ir saulėlydžiai, rasos lašeliai, lyg ažūras susipynusios medžių šakos, rudeninė šalna ant vis dar žydinčių augalų.
Visa tai ir dar daugiau užfiksuota Tryškiuose gyvenančios Ritos Balsienės nuotraukose.
Prieš keletą metų atradusi fotografiją ir pradėjusi gamtos nuotraukomis dalytis socialiniuose tinkluose R. Balsienė nesitikėjo sulaukti tiek palaikymo ir pagyrimų. Tai, pasak moters, ją skatina ieškoti vis įdomesnių kadrų: „Tuo ir nuostabus fotografijos menas, kad galima užfiksuoti tai, kas kartais trunka tik akimirką. Svarbu ją pastebėti ir pagauti.“
Aurelija SERVIENĖ
Pirmosios nuotraukos
R. Balsienė dirba Tryškių kultūros centre dizainere ir Tryškių miestelio bendruomenės vaikų dienos centre užimtumo specialiste. O fotografija – tai jos pomėgis.
Fotografija Ritą traukė jau paauglystėje, kai su broliu nusipirko fotoaparatą, patys įdėdavo juostelę, patys ryškindavo, darydavo nuotraukas namie. Nors jos buvo labai primityvios, nespalvotos, bet mielos. „Visada su nekantrumu laukdavome išryškėjančio vaizdo, ar vykęs kadras išėjo. Dabar, kai turime tiek galimybių fotografijoje, sunku ir įsivaizduoti, kad tada nebuvo galima nepatikusių kadrų ištrinti, fotografuoti vėl ir vėl. Tiesiog nusiperki kelių kadrų fotojuostą ir labai atsakingai renkiesi, ką nufotografuoti“, – pasakojo pašnekovė.
Neįgyvendinta svajonė
Kol kas, sakė Rita, viską fiksuojanti mobiliuoju telefonu, o išmokti profesionaliai fotografuoti fotoaparatu – vis dar neįgyvendinta svajonė.
Labiausiai ji mėgsta fiksuoti gamtos vaizdus – tai lyg atsipalaidavimo nuo darbų būdas, laiko praleidimas gamtoje: „Fotografuodama pradėjau pastebėti tai, ko anksčiau, rodos, net nematydavau: įvairių formų debesis, nuostabių spalvų saulėtekius ir saulėlydžius, rasos lašelius, lyg ažūras susipynusias medžių šakas, rudeninę šalną ant vis dar žydinčių augalų.“
Dirbant kultūros centre Ritai tenka fotografuoti ir renginių, koncertų akimirkas.
Archyve – tūkstančiai nuotraukų
Įdomesnių kadrų tryškiškė specialiai neieško, pastebi kažką, kas atrodo gražu, ir užfiksuoja. Tačiau patikslino, jog anksčiau buvo toks metas, kai eidavo specialiai ieškoti gerų kadrų ir visada jų rasdavo. O pasidalijus nuotraukomis sulaukti šilti komentarai, tokie kaip „net ir nuvytęs augalas jūsų nuotraukoje atrodo nuostabiai“, fotografę dar labiau motyvuodavo ieškoti ko nors įdomaus.
Mylimiausios vienos nuotraukos pašnekovė teigė neturinti, nes archyve jų jau tūkstančiai, tad išsirinkti vieną būtų labai sunku. Ypač Ritai patinka augalų, saulėlydžių, saulėtekių nuotraukos.
Parodos
Pernai R. Balsienė, paraginta Tryškių seniūno Antano Jokubauskio, prieš didžiąsias žiemos šventes surengė savo nuotraukų parodą „Žvilgsnis į gamtą“ Tryškių seniūnijoje.
Šiais metais jos nuotraukas tryškiškiai ir miestelio svečiai galėjo išvysti Tryškių seniūnijoje vykusioje parodoje „Tryškiai seniau ir dabar“, skirtoje Magdeburgo teisių ir herbo suteikimo Tryškiams 230 metų sukakčiai paminėti.
Nuostabus fotografijos menas
Anot pašnekovės, sunkiausia, bet įdomiausia jai yra fotografuoti žmones: „Žaviuosi tais fotografais, kurie sugeba sukurti išraiškingus kadrus su žmonėmis, nes tai reikalauja ne tik profesionalių įgūdžių, bet ir drąsos, komunikabilumo, psichologijos žinių. Gamtą fotografuoti lengviau, augalas nenusisuks, nesakys: „Manęs nefotografuok.“
R. Balsienė pastebi, jog fotografuojant gamtoje, kad ir kaskart toje pačioje vietoje, nuotraukos visada skirtingos, tos pačios akimirkos niekada nepasikartoja. „Tuo ir nuostabus fotografijos menas, kad galima užfiksuoti tai, kas kartais trunka tik akimirką. Svarbu tą akimirką pastebėti ir pagauti“, – teigė moteris.
Nuotraukų archyvai
Tryškiškė sakė, jog popierinių nuotraukų daug neturinti – jų tik tiek, kiek reikėjo parodų ekspozicijoms. Visos kitos skaitmeninio pavidalo.
„Kai tokia gausybė gamtos vaizdų nuotraukų, lyg ir beprasmiška jas spausdinti. Manau, kad atspausdintų nuotraukų reikėtų turėti su brangiais žmonėmis, kelionių, šeimos švenčių akimirkomis“, – kalbėjo fotografė.