Šių metų kovą rašėme, kad savivaldybių tarybų ir merų rinkimų pirmajame etape, išankstiniame balsavime, neapsieita be incidentų – keturiems rinkėjams buvo pasiūlyta balsuoti už nurodytą asmenį jiems žadant 5 eurų piniginį atlygį. Informacija buvo perduota policijai. Telšių apskrities policijos komisariate dėl įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – LR BK) 172 straipsnį (Trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise).
Policijos pareigūnams pavyko nustatyti įtariamąją, išsiaiškinti įvykio aplinkybes. Byla perduota teismui. Birželio pradžioje rinkėjus papirkusi moteris išgirdo nuosprendį.
Monika GIRDVAINĖ
Papirko keturis asmenis
Telšių apylinkės teismas birželio 6-ąją rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje pilietė G. S. kaltinama padariusi nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 172 straipsnio 1 dalyje. Redakcijos turimais duomenimis, G. S. – buvusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Ryškėnų seniūnijos seniūnė Gražina Sukurienė.
Teismas nustatė, jog G. Sukurienė turėjo išankstinį tikslą siūlyti piniginį atlygį Lietuvos Respublikos piliečiams už tai, kad jie išankstiniuose 2023 m. Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų narių ir merų rinkimuose balsuotų už jos nurodytą politinę partiją, kurios Nr. 5, ir į tos partijos pirmumo balsų vietą (langelį) įrašytą kandidatą, pažymėtą Nr. 11, t. y. S. U., bei už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą į Telšių rajono savivaldybės merus I. M. Iš teismo baudžiamajame įsakyme vietoje vardų ir pavardžių pateiktų inicialų ir kitų esančių duomenų galima spręsti, kad S. U. yra Saulius Urbonas. Politikas buvo kandidatas į Savivaldybės tarybos narius, įrašytas Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų sąraše 11-uoju numeriu. Iš inicialų I. M. galima identifikuoti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą į merus Imantą Motiejūną.
Už balso atidavimą už nurodytus asmenis G. Sukurienė rinkėjams L. S., B. S., J. P. ir V. L. pažadėjo duoti po 5 eurus. Šiems rinkėjams sutikus balsuoti už piniginį atlygį, G. Sukurienė savo automobiliu „Ford Focus C-Max“ nuvežė juos į Telšius, nurodė nueiti į Telšių rajono savivaldybėje esančią savivaldybės rinkimų komisiją ir balsuoti už minėtą partiją bei kandidatą į merus. Pažadėjo juos parvežti namo ir sumokėti žadėtus pinigus.
L. S., B. S., J. P. ir V. L. balsavus ir grįžus į automobilį, G. Sukurienė kiekvienam sumokėjo po 5 eurus ir juos parvežė namo – tokiais savo veiksmais juos papirkdama paveikė jų valią realizuojant savo teisę rinkti.
Teismas nustatė, kad šia savo veika G. Sukurienė padarė nusikalstamą veiką, numatytą BK 172 straipsnio 1 dalyje.
Kaltę neigė
G. Sukurienė, apklausta įtariamąja, neprisipažino padariusi nusikalstamą veiką. Kalbėjo, kad J. P. yra jos brolis, mėgstantis piktnaudžiauti alkoholiu, gyvenantis asocialiai. Brolis turi sugyventinę B. S., kuri turi intelekto negalią. Abu niekur nedirba, dėl to savo broliui visuomet padeda pinigais, maisto produktais, prireikus nuveža į Telšius ar į parduotuvę ir pan.
Įtariamosios pasakojimu, dar neprasidėjus rinkimams, susitikusi su savo broliu J. P. kalbėjo apie rinkimus. Brolis sakė, kad norės balsuoti, ir paprašė jį nuvežti, nes pats neturi transporto priemonės. Jokių konkrečių detalių dėl rinkimų ir vykimo esą neaptarė, ji brolio neagitavo. Kovo 1 d. moteris sakė dirbusi iš namų, t. y. nuotoliniu būdu. Po darbo nusprendė važiuoti su reikalais į Telšius. Prisiminė pokalbį su broliu, jam paskambino ir pasakė, kad gali nuvežti jį balsuoti. Brolis išreiškė norą vykti balsuoti kartu su savo sugyventine B. S. B. ar pats brolis pasakė, jog ir kaimynystėje gyvenanti L. taip pat norėtų balsuoti. Įtariamoji neprieštaravo. Su L. atėjo dar vienas jai nežinomas vyras. Šiuos asmenis vežant į norimą vietą kalbėta apie rinkimus. Jie klausė jos nuomonės, kurį kandidatą į merus ir kurią partiją ji palaiko ir už ką balsavo. Pasakė, už kuriuos rinkimuose dalyvavusius kandidatus atidavė savo balsą, dėl to nieko blogo nemato, tik išsakė savo asmeninę nuomonę, šiokius tokius argumentus, kodėl ji už šiuos kandidatus balsavo ir kodėl jie pasirodė tinkami. Keleiviams pasakė, jog balsavo už I. Motiejūną kaip kandidatą į Telšių rajono savivaldybės mero postą, balsą atidavė už Lietuvos socialdemokratų partiją (Nr. 5), nes labai gerbia ir vertina šios partijos narį S. Urboną.
Važiavusiųjų balsuoti moteris teigė neįtikinėjusi, už ką jie turi atiduoti balsą, piniginio ar kitokio atlygio jiems nesiūlė ir nenurodė, kaip ir už ką balsavimo biuletenyje žymėti.
Netoli Telšių rajono savivaldybės administracijos pastato automobilį pasistačiusi moteris laukė, kol atvežti asmenys grįš pabalsavę. Buvo susitarę, jog ji, susitvarkiusi savo reikalus, juos parveš namo. Po balsavimo visi nuvažiavo prie vieno prekybos centro. Keleiviai liko automobilyje, o ji nuėjo į parduotuvę. Jai grįžus, L. paprašė paskolinti 5 eurus. L. ir jos sugyventinį kažkiek pažįsta, ne kartą yra skolinusi nedidelę pinigų sumą, jie visada skolą grąžindavo, todėl L. davė 5 eurus. Netrukus ir brolis paprašė paskolinti pinigų. Broliui davė 10 eurų.
Įtariamoji sakė, kad šių pinigų davimas niekaip nesusijęs su rinkimais ir balsavimu, tam ji neturėjo jokio motyvo ir tikslo. Nedalyvauja jokiose rinkimų kampanijose, nepriklauso nė vienai partijai. Tiesiog turi savo kaip pilietės nuomonę apie tam tikrus kandidatus, kurie, jos manymu, yra verti būti išrinkti, tačiau jokių asmenų nei prievarta, nei papirkimu ar dar kokiu kitu neteisėtu būdu nevertė ir neagitavo balsuoti už jos nurodytą konkrečią partiją ar konkretų kandidatą į merus.
Liudytojų parodymai skirtingi
Teismo G. Sukurienės pasakojimas neįtikino. Kad moteris padarė jai inkriminuojamą nusikalstamą veiką, įrodyta byloje surinktais įrodymais.
Liudytojas V. L. teisme sakė, kad į rinkimus atvyko atsitiktinai sustabdytu automobiliu, kurio vairuotojo nepažįsta. Jis teigė balsavęs savo noru, jokios prievartos niekas prieš jį nenaudojo, neprašė balsuoti, o už tai jokio atlygio negavo nei pinigais, nei kitais daiktais, nei pažadais.
Tačiau apklausiamas ikiteisminio tyrimo metu V. L. kalbėjo ką kita. Tvirtino, kad išankstinių rinkimų dieną G. Sukurienę sutiko eidamas į parduotuvę. Ji pasiūlė vykti balsuoti ir už tai žadėjo 5 eurus. Moteris automobiliu į rinkimus vežė jį, J., B. ir dar vieną moterį. Važiuojant ir girdint J., B. ir kitai moteriai, pasakė, už ką reikia balsuoti. Ji liepė balsuoti už 5 numerį, o apačioje parašyti 11, už kokį merą balsuoti, nenurodė, tik numerį pasakė. Vyras teigė padaręs kaip liepta ir už tai po balsavimo automobilyje G. Sukurienė jam davė 5 eurus. Už gautus pinigus nusipirko alaus ir cigarečių pakelį.
Liudytoja B. S. pasakojo, kad kovo 1 d. jos sugyventiniui paskambino jo sesuo Gražina, pasiūlė važiuoti balsuoti ir už tai pažadėjo duoti po 5 eurus. Atvykusi G. Sukurienė paklausė, ar V. L. nenori balsuoti, ir prašė nueiti jo pakviesti. V. L. sutiko. Įtariamoji savo automobiliu V. L., B. S. ir J. P. nuvežė į rinkimų apylinkę. B. S. tvirtinimu, važiuojant G. Sukurienė visiems nurodė, kad reikės balsuoti už Imantą Motiejūną, užbraukti Nr. 11. Pasak liudytojos, Gražina taip pat sakė, kad jei balsuos už I. Motiejūną ir pažymės taip, kaip ji sakė, tai kiekvienam po balsavimo duos po 5 eurus. B. S. teigė viską padariusi kaip liepta, tik išeinant iš rinkimų balsavimo patalpų V. L. buvo susinervinęs, nes ne taip sužymėjo, vietoj X parašė 0. Po balsavimo jie visi trys grįžo į automobilį, su Gražina nuvažiavo link prekybos centro, kur ji kiekvienam davė po 5 eurus popierine kupiūra.
Liudytojas D. K. nurodė, kad G. Sukurienę pažįsta daug metų. Likus dviem savaitėms iki rinkimų susitiko su ja, kalbėjo apie rinkimus. Gražina pasakė, jog rinkimuose dalyvaus labai rimtas žmogus, už kurį būtinai reikia balsuoti. To rimto žmogaus neįvardijo, tik pasakė, jog už tam žmogui atiduotą balsą duos 5 eurus. Dėl sunkios materialinės padėties jis su G. Sukurienės pasiūlymu sutiko. Taip pat Gražina jo paklausė, ar jis pažįsta daugiau žmonių, kurie galėtų pabalsuoti už rimtą žmogų, kalbėjo, jog kiekvienas už tai gaus po 5 eurus, jog visus tuos žmonės ji nuveš į balsavimo vietą ir parveš atgal. Jis pažadėjo pasidomėti. Kovo 2 d. pas jį į namus atėjo B. S. ir pasakė, kad reikia važiuoti balsuoti, kad atvykusi G. laukia automobilyje. Jis tą vakarą buvo pavargęs, niekur nevažiavo, o jo sugyventinė L. S. bei jų namuose buvęs V. L. išvyko balsuoti. Grįžusi L. sakė, jog už atiduotą balsą už G. Sukurienės nurodytą kandidatą gavo 5 eurus.
Liudytoja L. S. tvirtino, kad kovo 1 d. jos draugui D. K. telefonu paskambino G. Sukurienė ir pasakė, kad jiems reikės vykti į Telšius balsuoti. Ji važiuoti nenorėjo, nes buvo pavargusi. Tai daryti įtikino atėjusi kaimynė B., kuri pasakė, jog į Telšius nuveš Gražina ir už balsavimą duos po 5 eurus. L. S. sutiko vykti. Važiuojant į Telšius, G. Sukurienė jiems nurodė balsavimo biuletenyje pažymėti laukelį ties Nr. 5 ir į šalia esančią tuščią teksto eilutę įrašyti skaičių 11. Už tai pažadėjo kiekvienam po 5 eurus kaip atlygį. L. S. teigimu, ji, kaip ir kiti trys kartu balsuoti ėję asmenys, įvykdę susitarimą, gavo po 5 eurus.
Kaltinamosios brolis J. P. patvirtino, kad sesuo jį, sugyventinę B. S., V. L. ir L. S. nuvežė į rinkimų apygardą, tačiau ši esą neagitavo, už ką balsuoti, ir pinigų nesiūlė. Rinkėjo kabinoje už kandidatą į merus, kurio vardas Imantas, balsavo ir rinkėjo biuletenyje pažymėjo X prie politinės partijos, kurios Nr. 5, savo valia. Apie kandidatus ir partiją buvo sužinojęs iš prieš rinkimus gautų lankstinukų, todėl jam patiko būtent tas kandidatas ir ta partija, už kuriuos atidavė balsą. J. P. tikino, kad po balsavimo sesuo jam paskolino 5 eurus. Ji dažnai jam paskolina pinigų, už tai jis jai padeda prie ūkio darbų.
Rinkėjai sukėlė įtarimų
Kaip rodo liudytojų Ž. M. ir Š. Ž., dirbusių Telšių rajono savivaldybėje išankstiniuose rinkimuose balsavimo komisijoje, parodymai, į balsavimo patalpas įėjusi grupelė asmenų, dvi moterys ir du vyrai, iš karto sukėlė įtarimų, kad gali būti atvežti balsuoti. Įtarimai dar labiau sustiprėjo stebint rinkėjus ir jų elgesį – asmenys atėjo būriu, buvo apsirengę nešvariai, nuo jų sklido nemalonus kvapas. Iš jų išvaizdos aiškiai suprato, jog jie gyvena asocialiai. Tie asmenys patalpoje blaškėsi, nežinojo, kaip elgtis, būriavosi, balsuoti norėjo eiti ne po vieną. Dėl to sukėlė įtarimų, jog atvyko balsuoti ne dėl pilietiškos pareigos, o galbūt dėl kitų sumetimų.
Komisijos narė Š. L. pasakojo su rinkėju V. L. susiginčijusi dėl to, kad jis iš balsavimo kabinos grįžo su užklijuotu voku, į jį neįdėjęs rinkėjo kortelės. V. L. paklausus, ar būtinai kortelė turi būti voke, Š. L. pasakė, kad be jos jo balsas negalios. Tada jis paėmė voką iš komisijos narės rankų, plėšė voką, norėjo įdėti rinkėjo kortelę. Jie neleido plėšti, kad nebūtų pažeistas lipdukas, kuris jau buvo užregistruotas sistemoje. Vyras sunerimo, kartojo, kad jam būtinai reikia pabalsuoti. V. L. liepta voką įmesti į balsavimo dėžę tokį, koks yra. Kiti asmenys nekėlė jokio įtarimo. Pabalsavę jie išėjo iš patalpų, apie kažką diskutavo. Eidama iš paskos komisijos narė girdėjo, kaip V. L. pasakė: „Aš dabar mažiau gausiu, nes suklydau.“
Komisijos narė Ž. M. užfiksavo, kad iš Savivaldybės pastato išėję keturi rinkėjai įlipo į tolėliau stovintį šviesios spalvos automobilį. Ji tą automobilį nufotografavo, nuotraukoje užfiksavo jo valstybinius numerius.
Politikai neprašė papirkinėti?
Kaip liudytojai buvo apklausti ir politikai S. Urbonas bei I. Motiejūnas. S. Urbonas sakė, kad dalyvavo Telšių rajono savivaldybės rinkimuose, t. y. buvo Socialdemokratų partijos kandidatas į Savivaldybės tarybos narius. Socialdemokratų partijos numeris buvo penktas, o jo paties rinkimų sąraše – 11.
S. Urbonas teigė G. Sukurienę pažįstantis tik iš darbinės pusės, kai dirbo kartu. Bendradarbiavo ir vėliau, tačiau asmeninio bendravimo esą nebuvo, moters telefono numerio neturi. Politikas nurodė, kad su ja bendravo per susirašinėjimo programėlę „Messenger“. G. Sukurienė per minėtą susirašinėjimo programėlę jo paklausė, ar ruošiasi grįžti į politiką.
Šia tema jis nesiplėtęs. Vėliau sutikęs Gražiną užsiminė, jog planuoja dalyvauti rinkimuose, ji pasiūlė pagalbą. S. Urbonas turėjo rinkimų atributikos (kalendoriukų su savo atvaizdu ir partijos pavadinimu bei numeriu), kažkiek kalendoriukų davė Gražinai. Pats nebuvo viso to iniciatorius. Anot politiko, pati G. Sukurienė prašė kalendoriukų. Apie jokią pagalbą rinkimuose nekalbėjo.
Vykstant rinkimams, G. Sukurienė, politiko pasakojimu, jam atsiuntė balsavimo lapelį, kuriame pažymėjo jo atstovaujamos partijos numerį. Tvirtino jos neprašęs balsuoti nei už jį, nei už jo atstovaujamą partiją, neprašęs atsiųsti tai patvirtinančių duomenų. Į jos žinutę atsakė elementariai, padėkojo, ir tiek.
S. Urbonas negalėjo paaiškinti, kodėl Gražina šitaip pasielgė, nes su jos galimai įvykdyta nusikalstama veika jis visiškai nesusijęs. Apie galimą rinkėjų papirkimo atvejį politikas sužinojęs tik iš žiniasklaidos. Įtarimas, jog galimai tai susiję su G. Sukuriene, kilo dėl to, kad atitiko amžių ir buvusias pareigas. Kad tai gali kažkiek liesti ir jį, neįtarė, šiuo įvykiu nesidomėjo. Su Gražina po to karto susisiekęs nebuvo.
I. Motiejūnas teigė, kad G. Sukurienę pažįsta tik iš ankstesnių darbo santykių, asmeninio bendravimo nebuvo, jos telefono numerio neturi. Apie tai, kad iškėlė savo kandidatūrą į Telšių rajono savivaldybės merus, su G. Sukuriene nekalbėjo.
Tačiau baudžiamajame įsakyme pateikti ikiteisminio tyrimo duomenys paneigia, kad S. Urbonas ir I. Motiejūnas retai bendravo su G. Sukuriene. Kaltinamosios telefone buvo I. Motiejūno numeris. Su juo, kaip ir su S. Urbonu, kas kiek laiko buvo susirašinėjama per „Messenger“ programėlę. Su S. Urbonu taip pat bendrauta vaizdo skambučiais.
Įrodymų užteko
Teismas nusprendė, kad byloje surinktais įrodymais yra pagrįsta G. Sukurienės kaltė dėl keturių rinkėjų – L. S., B. S., J. P. ir V. L. – papirkimo, siekiant paveikti jų valią balsuojant 2023 m. Telšių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose. Nustatyta, jog G. Sukurienė papirko rinkėjus, siekdama, kad jie 2023 m. rinkimuose į Telšių rajono savivaldybės tarybą balsuotų už Socialdemokratų partiją ir reitinguotų 1-uoju numeriu S. Urboną, o kandidatu į merus nurodytų I. Motiejūną. Konstatuota, kad kaltinamoji atliko labai konkrečius ir aktyvius veiksmus, kuriais buvo trukdoma rinkėjams realizuoti savo teisę rinkti, t. y. nuvežė rinkėjus iki balsavimo vietos, konkrečiai nurodė, už ką reikia balsuoti, po balsavimo jiems davė po 5 eurus. Ji suprato, jog trukdo rinkėjams įgyvendinti jų turimą rinkimų teisę, ir to norėjo.
Teismo sprendimu G. Sukurienė pripažinta kalta padarius nusikalstamą veiką, numatytą BK 172 straipsnio 1 dalyje. Jai skirtas laisvės apribojimas 12 mėnesių be intensyvios priežiūros, įpareigojant per laisvės apribojimo laiką neatlygintinai išdirbti 60 valandų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi senyvo amžiaus asmenimis, neįgaliaisiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.
G. Sukurienės atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Ankstesnis jos teistumas išnykęs.
Gerai pavarė motiejus ir urbonas, aiškindami, kad jie neprašė už juos balsuoti, bet sukurienė savo iniciatyva mokėjo balsuotojams po 5-is eurus? Iš kur pinigai? Čia tik vienas epizodas, kai pakliuvo, o kiek tokių epizodų nebuvo išaiškinta, pažiūrėkit, kiek balsu paštu gavo katkus? Kas gali paneigti, kad buvo balsuojama ne už pinigus? Tai va, ar ne taip tampama ne tik tarybos nariais, bet ir merais? Ar ne Katkau?
ŠLOVĖ KAKTUSUI