Smurtas artimoje aplinkoje ir prievarta iki šiol Lietuvoje yra labai aktuali problema.
Lapkričio 25-ąją Telšiuose vyko renginys „Sulaužyk tylą“, kuriame atvirai diskutuota apie smurto atvejus ir formas, aptartos pagalbos priemonės.
Monika GIRDVAINĖ
Smurto statistika negailestinga – būna savaičių, kai Telšių policijos pareigūnai pradeda ne po vieną ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo.
Per 10 šių metų mėnesių Telšių rajone registruotos 65 veikos dėl smurto artimoje aplinkoje.
Siekdamas kalbėti apie smurtą ir jo prevenciją, Telšių rajono policijos komisariatas pakvietė į renginį „Sulaužyk tylą“. Jame atkreiptas dėmesys į smurtą, jį patiriančiųjų būkles ir emocijas, smurtautojas ir smurtą patyrusieji pasidalijo savo patirtimis.
Policijos, probacijos, vaiko teisių apsaugos ir Krizių centro atstovai pakvietė susirinkusiuosius į atvirą diskusiją. Telšių rajono policijos komisariato viršininkė Aurelija Kontrimienė apžvelgė teisines galimybes apginti smurtą patiriantį žmogų, o Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Rita Latakienė kalbėjo, kaip reaguojama į smurtines situacijas šeimose, kokia pagalba teikiama vaikui ir nukentėjusiajam. Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus viršininkė Renata Mikaliūnė papasakojo, koks probacijos vaidmuo kovoje su smurtu artimoje aplinkoje, kokia pagalba smurtautojui teikiama tarnyboje, o Telšių krizių centro direktorė Dalia Pušinaitė ir psichologė Toma Vaitkevičienė priminė, kur kreiptis patyrus smurtą, kalbėjo apie pagalbos priemones smurtą patiriančiam asmeniui.
„Smurtas gali paliesti bet kurį asmenį, tačiau ši problema dažnai yra nematoma, pateisinama ar net neigiama tiek smurtaujančių, tiek smurtą patiriančių aplinkoje.
Prievartos auka gali tapti bet kokio amžiaus, lyties ar ekonominės padėties asmuo. Ypač tai aktualu, kai smurtas yra psichologinis, o ne fizinis. Pastebėti ir pažinti smurtinių santykių požymius – pirmasis žingsnis link tokių santykių nutraukimo. Jei atpažįstate save ar jums pažįstamą žmogų, netylėkite, kreipkitės pagalbos“, – pabrėžė diskusijos dalyviai.
Renginį vedė ir savo patirtimi dalijosi nuomonės formuotoja, televizijos laidų ir projektų vedėja, iniciatyvų autorė Indrė Stonkuvienė.
Jei šeimos narys staiga pradeda fiziškai smurtauti prieš tave ar kitus artimuosius, skambink tel. 112.
Pagalbos moterims linija – tel. 8 800 66366.
Esi vaikas ir nedrąsu, bet nori pasikalbėti ir pasidalyti sunkumais – skambink į „Vaikų liniją“ nemokamu telefono numeriu 116 111 kasdien nuo 11 iki 23 val.
Ne apie tą smurtą reikia kalbėti. Reikia kalbėti apie valstybės ir valstybinių įstaigų smurtą (tos pačios policijos, kurios viršininkė moko visus kaip kovoti su smurtu) prieš Lietuvos piliečius. Štai kur problema, štai kur reikia ieškoti savižudybių priežasčių, štai nuo ko prasideda smurtas šeimoje, Kada antstolis, neinformavęs savininko, laužia buto duris, o šalia stovi angelas sargas ir krapšto nosį, ar tai ne smurtas prieš pilietį?