Telšių rajono savivaldybės taryba pakeitė biudžetinės įstaigos Telšių vaikų globos namų pavadinimą – dabar vadinsis Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centru – ir patvirtino naujus įstaigos nuostatus. Toks sprendimas priimtas esą įgyvendinant institucinės globos pertvarką Telšių rajone bei siekiant išplėsti teikiamų paslaugų spektrą.
Tačiau su tokiu sprendimu sutiko ne visi Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai. Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Remigijus Macas baksnojo į pačios Tarybos anksčiau priimtus planavimo dokumentus ir sprendimus, kuriais Telšių vaikų globos namus buvo numatyta pertvarkyti į bendruomeninius vaikų globos namus. „Joks Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centras net nebuvo planuotas. Savivaldybės tarybos sprendimuose ir dokumentuose planuoti Telšių bendruomeniniai vaikų globos namai virsta į Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centrą su tomis pačiomis funkcijomis kaip ir Socialinių paslaugų centras. Vadinasi, Telšiuose turėsime du socialinių paslaugų centrus, ar tai tikslinga, ekonomiškai naudinga ir reikalinga?“ – svarstė Tarybos narys.
Antanas NEKRAŠIUS
Centre – 9,5 etato
Klausimą Telšių rajono savivaldybės tarybai pristačiusi Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Simona Simaitytė teigė, kad sprendimu siekiama pakeisti Telšių vaikų globos namų pavadinimą ir pavesti teikti daugiau paslaugų. Esą Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centre būtų teikiama ne tik ilgalaikė socialinė globa vaikams, bet ir kitos paslaugos, kurios yra reikalingos šiuo metu mūsų rajone: prevencinės (kompleksinės paslaugos šeimai), bendrosios, akredituotos socialinės priežiūros paslaugos – palydėjimo paslaugos jaunuoliams po socialinės globos, socialinės globos paslaugos – tėvų globos netekusiems vaikams bendruomeniniuose vaikų globos namuose.
Anot S. Simaitytės, šiam sprendimui vienbalsiai pritarė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariai.
Aiškinamajame projekto rašte teigiama, kad Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centras su tais pačiais žmogiškaisiais resursais (Telšių rajono vaikų globos namų) teiktų ir paslaugas šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus (laikinojo atokvėpio). Pritarus Tarybos sprendimo projektui centre liktų 9,5 etato ir darbuotojų darbo užmokesčiui per mėnesį reikėtų apie 12,5 tūkst. Eur.
Įstaigos mokos fondas 2023 m. sudarytų 151 tūkst. Eur (Telšių vaikų globos namų 2021 m. mokos fondas 11,5 mėn. buvo 319,7 tūkst. Eur). Centro biudžetas būtų planuojamas Savivaldybės 2023 m. biudžete. Esą nėra žinoma, kiek darbuotojų etatų bus finansuojama iš valstybės biudžeto kompleksinėms paslaugoms šeimai teikti. O kompleksinių paslaugų šeimai veiklos bus finansuojamos iš Europos Sąjungos lėšų.
Ragino kolegas gerai pagalvoti
Tačiau su siūlomu sprendimo projektu nesutiko Telšių rajono savivaldybės tarybos narys R. Macas. Politiko teigimu, sprendimui nepritarė ir dauguma jo vadovaujamo Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto narių.
Anot R. Maco, Telšių rajono savivaldybės taryba dar 2018 m. patvirtino Telšių vaikų globos namų teikiamos socialinės globos pertvarkos 2018–2020 metais veiksmų planą. Jame numatyta pertvarkyti Telšių vaikų globos namus į Telšių bendruomeninius vaikų globos namus, organizuoti tėvų globos netekusių vaikų globą bendruomeniniuose vaikų globos namuose, organizuoti palydimosios globos paslaugas tėvų globos (rūpybos) netekusiems vaikams. Be to, 2019 m. Savivaldybės administracija pateikė paraišką dalyvauti Europos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamame projekte „Institucinės globos pertvarka Telšių rajone“, kurį įgyvendinus Telšiuose turėtų atsirasti bendruomeniniai vaikų globos namai.
„Pagaliau šių metų rugpjūčio mėnesį Taryba patvirtino Socialinių paslaugų planą, kuriame kalbama apie Telšių vaikų globos namų pertvarkos procesą, tikintis įstaigą pertvarkyti į bendruomeninius vaikų globos namus. Jokio Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centro net neplanuota, – Tarybos posėdžio metu kalbėjo R. Macas. – Dabar nuo 2018 m. Savivaldybės tarybos sprendimuose ir dokumentuose planuoti Telšių bendruomeniniai vaikų globos namai virsta į Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centrą su tomis pačiomis funkcijomis kaip ir Socialinių paslaugų centras. Vadinasi, Telšiuose turėsime du socialinių paslaugų centrus, ar tai tikslinga, ekonomiškai naudinga ir reikalinga?“
Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko teigimu, šiandien Telšių vaikų globos namuose gyvena 4 nepilnamečiai vaikai ir 3 besimokantys pilnametystės sulaukę jaunuoliai, kuriems iš esmės galėtų būti taikomos tokios socialinės paslaugos kaip apgyvendinimas apsaugotame būste, palydėjimo paslauga. „Vaikų namuose gyvenantys keturi vaikai po kelerių metų sulauks pilnametystės ir šiuos namus turėtų palikti, – dėstė R. Macas. – Pagal sprendimo projektą siūloma patvirtinti Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centro struktūrą, įstaigoje su 4 vaikais dirbs 6 specialistai, direktorius, prevencijos specialistas, atliekantis ir direktoriaus pavaduotojo funkcijas, raštvedybos specialistas, darbininkas-vairuotojas. Kolegos, Tarybos nariai, pagalvokite, ar jūs 4–7 klientams aptarnauti samdytumėte papildomai direktorių, pavaduotoją, raštvedį ir vairuotoją? Pagalvokite apie globėjus, kurie globoja po 3–4 vaikus ir neturi pavaduotojų, raštinės darbuotojų, vairuotojų.“
Kitas dalykas – anot Tarybos nario, numatoma, kad Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centras vykdys naujai teisės aktais savivaldybėms pavestas prevencines paslaugas. „Tiesa ta, kad vadinamosios naujos prevencinės paslaugos praktiškai jau buvo ir yra vykdomos Socialinių paslaugų centro, VšĮ Telšių jaunimo centro, nevyriausybinių organizacijų, o minėtos paslaugos buvo įtrauktos į teisės aktus, nes gyvenimas parodė, kad jos reikalingos žmonėms. Prevencinių paslaugų klausimas galėtų būti nesunkiai išsprendžiamas šias paslaugas paskirstant tarp dabar jas teikiančių institucijų, – tvirtino R. Macas. – Taigi, nesant aiškių atsakymų į eilę klausimų, siūlymas būtų sprendimo projektui nepritarti. Protokoliniu sprendimu pavesti Administracijai pateikti kelias Telšių vaikų globos namų pertvarkos alternatyvas, kad apsvarstę siūlymus kitame Savivaldybės tarybos posėdyje priimtume racionalų, aiškų, ilgalaikį ir ekonomiškai pagrįstą sprendimą.“
Sprendimui pritarė
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Bacevičius prašė projekto rengėjų atsakyti, kas būtų, jeigu Taryba nepakeistų vaikų namų pavadinimo ar juos visiškai panaikintų. „Kaip suprantu, jeigu vaikų globos namų nebelieka – mes tas funkcijas atiduotume Telšių paslaugų centrui? – svarstė Tarybos narys. – Uždarius įstaigą tektų sumokėti apie 70 tūkst. Eur siekiančias išeitines darbuotojams. O Socialinių paslaugų centre juos reikės samdyti… ir dirbs jie tose pačiose patalpose (Telšių vaikų globos namų, – red.) bei vykdys tas pačias funkcijas?“
Tarybos posėdyje dalyvavusi Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėjos pavaduotoja Rimantė Levickienė atsakė, jog vaikams, kurie yra globos namuose, teismo sprendimu yra paskirta nuolatinė globa. „Jeigu įstaiga bus uždaryta, reorganizuota arba jos neliks, vaikams reikės perskirti įstatyminį atstovą tai įstaigai, prie kurios bus prijungta ši funkcija. Šis procesas užimtų apie keletą mėnesių, – teigė R. Levickienė. – Vaikai niekur nedingsta. Mes jų globą privalome užtikrinti. Norint užtikrinti vaikų globą reikia iš naujo paskirti įstatyminį vaikų atstovą teismo keliu. Norėdami kreiptis į teismą mes turime žinoti, kas bus ir kas sutiks globoti vaikus.“
Į Telšių rajono savivaldybės tarybos narės Vilmos Rumšienės klausimą, kokios pasekmės lydės, jeigu Taryba nepriims sprendimo, R. Levickienė atsakė: „Bus negerai. Spalio 29 d. baigiasi Telšių vaikų globos namų licencija. Mes neįgyvendintume institucinės globos pertvarkos projekto, kur jau yra nupirktas namas. Ir mes neturime kur dėti vaikų. Turime kreiptis į įvaikinimo tarnybą, kad inicijuotų globėjų perskyrimą. Šią dieną mes globėjų neturime. Arba turime pirkti paslaugas iš privačių paslaugų teikėjų.“
Tarybos narė Giedrė Nagienė pabrėžė, jog Telšių rajone globa, nesvarbu, ar ji šeimoje, ar institucijoje, kainuoja brangiai. „Mums ši įstaiga yra reikalinga ir naudinga kaip saugiklis. O ten esantiems vaikams auginti reikia daug žmogiškųjų išteklių. Jeigu mes dar ir papildomai teiksime paslaugas – tik laimėsime. Tad kviečiu sprendimui pritarti.“
Kolegei antrino Tarybos narys Remigijus Juška. Esą įstaiga turi globos teises į vaikus, ir jeigu politikai nuspręstų ją uždaryti arba nepritartų siūlomam sprendimui – prireiks teismo, kuris turės spręsti, kas tuos vaikus globos.
„Keistą dalyką girdžiu – kalbate apie įstaigos uždarymą, – įsiterpė Tarybos narys R. Macas. – Esu kategoriškai prieš jos uždarymą. Tokie vaikų namai turėtų būti – tik siūlau alternatyvas dėl įstaigos. Pagal dabartinį sprendimą mes praktiškai atidarome antrą socialinių paslaugų centrą? O gal vis dėlto tą įstaigą darome savitikslę, skirtą tam reikalui, kuriam ji ir buvo sukurta?“
Tačiau Tarybos nariai tarsi nenorėjo klausytis kolegos žodžių. Esą klausimas apsvarstytas komitetuose, aptartos ir galimos sprendimo alternatyvos, dauguma šiuo klausimu pasisakančių politikų jam pritaria, tad nėra dėl ko gaišti laiko bei pasiūlė balsuoti.
Taigi balsų dauguma Telšių rajono savivaldybės taryba pritarė Telšių vaikų globos namų pavadinimo pakeitimui į Telšių rajono vaiko ir šeimos gerovės centro bei patvirtino naujus įstaigos nuostatus.
Macas nušluostė nosį visiems socialdemokratams, kurie tiliai tūno kažkur ir tik daro gėdą Telšiams. Šlovė Macui- Macui šlovė.
Macas konkretus ir solidus, ko negalėčiau pasakyti apie Tomą Katkų. Tas tapo eiliniu bobučių sveikintoju. Vargas Telšiams su tokiais lyderiais.