„Medikas man – antras po Dievo. Gerbiu ir vertinu Jūsų profesiją“, – pabrėžė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius Romualdas Inčirauskas, įteikdamas Regioninės Telšių ligoninės direktorei Jovitai Seiliuvienei paveikslą „Kelio ženklai“. Tai – ne pirmoji ir, kaip žada pats menininkas, ne paskutinė dovana šiai gydymo įstaigai.
Monika GIRDVAINĖ
Praėjusių metų pabaigoje Regioninės Telšių ligoninės erdves pakeliui į trečią aukštą, kur įsikūrusi administracija, papuošė menininko R. Inčirausko paveikslas. Profesorius teigė, kad dovanoti paveikslus gydymo įstaigai jį įkvėpė jau 28-erius metus vykdoma Klaipėdos menininkų iniciatyva teikti meno kūrinius Klaipėdos jūrininkų ligoninei.
Paveikslas „Kelio ženklai“, anot autoriaus, kviečia kiekvieną praeivį pasvarstyti apie savo gyvenimo ribas ir laisves.
R. Inčirauskas, kalbėdamas apie savo tapybą kaip abstrakciją su autoriniu ženklu, sakė: „Kas dveji, treji metai užplūsta koloristinis priepuolis (mėnesio ar dviejų trukmės dvidešimt–dvidešimt penkių drobių gimtis). Parodų metu dažnai klausiama: „Kodėl paveiksluose paukščiai?“ Po atsakymo, kad čia jokio paukščio nėra, žiūrovas sutrinka: „Kaip tai?“
Jeigu prisipažinsiu tapąs paukščius – išsiduosiu savo infantilumą: tokius piešia vaikai dvejų–trejų metų. Absoliutus suvaikėjimas…
Bet anksčiau tikrai buvo paukščiai. Prieš keturiasdešimt metų buvau įkvėptas garsaus Richardo Bacho romantiško kūrinio „Džonatanas Livingstonas Žuvėdra“. Tada jie dar skraidė ir buvo paukščiai. Blaškėsi po visą drobės erdvę. Vėliau nusileido ant žemės, prarado sparnus, tapo kresni, kulinariniai, kol pagaliau nustojo būti paukščiais… Vienas ciklas net vadinosi „Kulinarinis“. Kaip panašu į gurmanišką autoriaus natūrą! Tiesiog autobiografinis. Dar buvo ciklas „Asociacijos“. Bandžiau ieškoti koloristinio ryšio su Renesanso tapyba. Žinoma, siužetai – nieko bendra. Taigi labiausiai jaudina koloristiniai pasiblaškymai atsipalaiduojant drobėje… Tai poilsis nuo metalo… O paukščio nėra. Liko tik autorinis ženklas. Taigi abstrakcija su autoriniu ženklu.“
Šis paveikslas – antrasis menininko dovanotas kūrinys ligoninei. Pirmąjį paveikslą „Griunvaldas“ arba „Žaliasis slėnis“ R. Inčirauskas padovanojo dar 2009 m. Kūrinys puošia Telšių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus laukiamąjį. Menininkas teigė norintis puoselėti draugystę su ligonine, tad ateityje gydymo įstaigos prieigose galbūt atsiras ir daugiau jo darbų.
„Medikas man – antras po Dievo. Gerbiu ir vertinu Jūsų profesiją“, – pažymėjo R. Inčirauskas.
Dėkodama į ligoninę su dovanomis atvykusiems Zitai ir Romualdui Inčirauskams ligoninės vadovė J. Seiliuvienė sakė: „Labai džiaugiamės, kad mūsų ligoninę puošia tokio garbaus žmogaus darbai. Malonu, kad menininkai prisimena ir Telšių ligoninę. Tai tikrai brangi dovana.“
Gal profesoriaus anūkų darbas ar iš kokio vaikų darželio parodėlės paimtas?
Gal profesorius namie turi kokius senus batus, gali vilkti į ligoninę, bus pripažinta meno kūriniu ir kur nors, matomoj vietoj pakabinti kaip meno šedevras…