Dėl rekonstruotos Turgaus aikštės yra visokių nuomonių. Taip ir turi būti. Šįkart nediskutuosime dėl įrengto prekybos centro, sutvarkyto miesto laikrodžio ir fontano, pastatytų suoliukų, senamiesčio apšvietimo, specialiomis trinkelėmis išklotos aikštės, pasodintų medžių, kurių vieno vertė siekia kone 3 tūkst. Lt, svarbos, vietos ir kt. Norime atkreipti dėmesį, kad tvarkant aikštę rasta lėšų Telšių miesto seniūnijos pastatui bei garažams remontuoti, bet visiškai pamirštas Telšių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus pastatas, į kurį jau daugelį metų patekti galimybės neturi asmenys su judėjimo negalia.
Problemai išspręsti nėra pinigų
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjo Algirdo Žebrausko, tvarkant aikštę šalia naujojo prekybos centro „Tulpė“ bei Telšių miesto seniūnijos pastatą ir jos garažus, pagrindine priežastimi, dėl ko nebuvo numatytas įvažiavimas į Civilinės metrikacijos skyrių neįgaliesiems, tapo tai, kad būtų sugadintas architektūros paminklas (Civilinės metrikacijos skyriaus pastatas). „Civilinės metrikacijos skyriaus pastatas yra paminklas. Be to, skyrius įkurtas senamiestyje, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo A. Žebrauskas. – Jeigu mes norėtume daryti neįgaliųjų palipimą, tada tektų nutiesti 16 metrų įvažą. Čia ir kyla problema: kur jį tokį pastatyti?“ Anot Savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjo, yra du galimi variantai: pirmasis – nutiesus tokią įvažą, būtų užimta kone pusė aikštės, antrasis – nuo paradinio įėjimo ją sukti Iždinės gatvės link: „Taip mes iškeptume tokį pyragą, kuris, mano akiai, nebūtų geras. Paminklinio pastato pakeitimai ir apstatymai yra reglamentuojami – lygiai taip pat reglamentuojama ir tai, kad prie kiekvienos valstybinės ar Savivaldybei priklausančios įstaigos įėjimas turi būti pritaikytas ir neįgaliesiems. Tada kyla klausimas: kam atiduoti pirmenybę?“
A. Žebrauskas tvirtino, kad yra rastas sprendimas – neįgaliųjų įvažiavimą į Civilinės metrikacijos skyrių įrengti iš kiemo pusės: „Prie paradinių durų apačioje būtų pastatytas specialus ženklas ir iškvietimo mygtukas, kurį paspaudus darbuotojas ateitų ir informuotų žmones, jog į pastatą galima patekti iš kiemo pusės. Yra nubraižytas net tokio įvažiavimo eskizas. Problema gerai žinoma: sprendimas yra – trūksta tik lėšų.“
Užtenka vos 15 tūkst. Lt
Apie planus, kur įrengti įvažiavimą neįgaliesiems į Civilinės metrikacijos skyrių, ir pinigų trūkumą mums pasakojo ir Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Adomas Žvirzdinas: „Problema yra ta, kad Civilinės metrikacijos skyriaus pastatas yra valstybės turtas, o Telšių rajono savivaldybės administracija valdo jį patikėjimo teise. Tačiau valstybė savo turtui remontuoti neskiria nė lito – šiemet taip pat buvo prašyta, tačiau pinigų negauta.“
Anot A. Žvirzdino, Savivaldybė prašo lėšų, kad būtų suremontuotas Civilinės metrikacijos skyriaus pastato stogas, iš kiemo pusės paklotas šaligatvis ir įrengtas įvažiavimas neįgaliesiems. Visa tai esą kainuotų per 150 tūkst. Lt. Tačiau, jei būtų rengiamas vien tik įvažiavimas neįgaliesiems, užtektų vos… 15 tūkst. Lt. Tad kyla klausimas: negi už milijonines sumas tvarkant aikštę prie „Tulpės“, perkant keletą tūkstančių kainuojančius medžius, senamiesčio šviestuvus ar remontuojant Telšių miesto seniūnijos garažus, kurių prioritetiškumas abejotinas, nebuvo galima rasti tų 15 tūkst. Lt ir pagaliau išspręsti asmenų, turinčių judėjimo negalią, patekimą į Civilinės metrikacijos skyrių?
Kol nesituokia, tol nereikia
Į klausimą, kaip su judėjimo negalia žmogus turi patekti į Civilinės metrikacijos skyrių, Telšių rajono savivaldybės meras Valdemaras Ramšas netruko atsakyti klausimu – neva ar turite informacijos, kad dėl šių priežasčių nei vienas neįgalusis nesusituokė? Taip, gerbiamas mere, mes informaciją apie neįgaliųjų santuokas turime – ją mums pateikė Telšių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Elena Barodicienė. Pasak jos, Civilinės metrikacijos skyriuje nebuvo užfiksuota nė vieno atvejo, kada tuoktųsi judėjimo negalią turintys asmenys. Tačiau ar tai reiškia, jog pirma reikia sulaukti gaisro, o tik po jo pirkti gesintuvus? Juk į šį skyrių atvyksta ne tik norintieji susituokti, bet ir jų pasveikinti, juo labiau jei iš šeimos narių yra judėjimo negalią turinčių asmenų. Tai tokie patys Jūsų, gerbiamas mere, vadovaujamo rajono gyventojai.
Įsigis mobilųjį keltuvą
Telšių rajono savivaldybės mero V. Ramšo teigimu, pagal Europos Sąjungos reikalavimus visose tiek valstybinėse, tiek savivaldos, tiek save gerbiančiose komercinėse įstaigose įrengiami įvažiavimai judėjimo negalią turintiems asmenims. Toks reikalavimas taikomas nuo 2004 metų, tačiau Civilinės metrikacijos skyrius paskutinį kartą buvo kapitaliai remontuotas dar 1993–1994 metais, dėl to tokio įvažiavimo ir nėra. Kodėl nebuvo siekta derybose su investitoriais dėl „Tulpės“ aikštės rasti pinigų (15 tūkst. Lt) įvažiavimui į Civilinės metrikacijos skyrių įrengti, V. Ramšas konkrečiai atsakyti negalėjo: „Dėl seniūnijos pastato ir garažų tarėsi pats seniūnas, nes jų teritorija tiesiogiai lietėsi su prekybos centro teritorija. Dėl ko nebuvo suderėta įrengti neįgaliųjų įvažiavimą į Civilinės metrikacijos skyrių – negaliu pakomentuoti. Tik galiu pasakyti, jog aikštė buvo tvarkoma pakankamai traškančiomis sąmatomis, o tvarkoma teritorija išplėsta. Nebuvo užmirštas ir Civilinės metrikacijos skyriaus pastatas, nes pagal pirminius projektus šalia jo net nebuvo numatyta kloti trinkelių. Tačiau ne tik paklotos jos, bet ir sutvarkytos lietaus nuovados ir aplinka.“
„Galimybė neįgaliam asmeniui patekti į Civilinės metrikacijos skyrių yra – praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas sprendimas įsigyti mobilųjį keltuvą, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė V. Ramšas. – Jis bus taikomas judėjimo negalią turintiems asmenims patekti ten, kur nėra jokių stacionarių įvažiavimų ar keltuvų.“ Anot Savivaldybės mero, kol kas dar nėra aišku, kam priklausys minėtas keltuvas ir ar bus imamas mokestis už šias paslaugas: „Dabar priimtas sprendimas, rasti keltuvui pirkti pinigai. Greičiausiai jį valdys Telšių socialinių paslaugų centras.“