Sausio mėnesį Telšių rajono savivaldybės administracija iš Jungtinių Amerikos Valstijų sulaukė didžiulės siuntos. Kiekvienam Telšių rajono savivaldybės tarybos nariui iš Amerikos asmeniškai adresuotame siuntinyje – beveik 1 000 puslapių knyga „Jesus Christ Message to All Nations“ („Jėzus Kristus Žinia visoms tautoms“). Atrodytų, kas čia tokio, tačiau įdomu, kieno ausys kyšo už neaiškiomis aplinkybėmis gautos religinio pobūdžio literatūros? Telšių rajono savivaldybės tarybos narių paklausėme, kaip vertina šią „dovaną“ iš tolimos šalies.
Elektroninių laiškų politikai vis dar vengia
Prieš keletą savaičių visiems Telšių rajono savivaldybės tarybos nariams išsiuntėme elektroninius laiškus su klausimais, kaip jie vertina gautą knygą, ar ji jiems patiko bei ką ketina su ja daryti: papildyti savo namų biblioteką, padovanoti ar išmesti. Deja, į mūsų laiškus atsiliepė tik aštuoni politikai: Laima Jurytė-Zakarauskienė, Irena Skernevičiūtė, Vilija Bačionienė, Valdemaras Ramšas, Adomas Domarkas, Zenonas Mockus, Virginija Vitkauskienė bei Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva.
Su likusiais Tarybos nariais teko kalbėtis telefonu. Didžioji dauguma jų teigė, kad laišką gavo, tačiau arba užmiršo į jį atsakyti, arba nenorėjo, nes klausimuose įžvelgė provokaciją. Kita dalis politikų sakė, jog laiško iš viso negavo. Buvo ir tokių, kurie prisipažino elektroninio pašto iš viso netikrinę, nes visą „Tarybos medžiagą“ (Tarybos nario korespondenciją) gauna į kitą paštą.
Dovaną vertina neigiamai
Kad ir kaip ten būtų su tais laiškais, grįžkime prie amerikoniškos dovanėlės – knygos. Neigiamai ją įvertino beveik pusė Telšių rajono savivaldybės tarybos narių. Štai L. Jurytė-Zakarauskienė, Valdemaras Ramšas, Vilija Bačionienė teigė, jog knygą išmes. Beje, V. Bačionienė netgi pasiūlė kitaip suformuluoti klausimą: ką su šiuo, anot jos, reklaminiu Jehovos liudytojų leidiniu daryti: „Išmesti į bendrą buitinių atliekų ar specialiai popieriui skirtą konteinerį?“
Nuomonės neturi
Dauguma apklaustų Tarybos narių nuomonės apie gautą knygą neturėjo. Vieni teigė leidinio neskaitę, todėl vertinti jo, nežinodami turinio, negali, kiti knygą vertino kaip galimybę pagilinti anglų kalbos žinias, treti sakė net nebuvo atsivertę.
„Įdomiai vertinu, – „Telšių ŽINIOMS“ telefonu kalbėjo Alfredas Balsys. – Dažnai Tarybos nario pašto dėžutėje randu laiškų su įvairiausiomis religinėmis brošiūromis. Tačiau tokio dydžio knygą – pirmą kartą. Atvirai kalbant, jei man reikėtų – aš pats nusipirkčiau, o dabar… Kiek kartų sakiau Savivaldybės moteriškėlėms, kad žiūrėtų, ką deda į tą pašto dežutę.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Adomas Domarkas dovaną įvertino vienu žodžiu: „Keistai.“ Politikas tvirtino, kad knyga nepatiko: jos neskaitė ir nesiruošia skaityti, nes ši tema jo nedomina. Į klausimą, ką su knyga ketina daryti, A. Domarkas atsakė: „Dar neapsisprendžiau. Be to, nemanau, kad turiu viešinti, ką daryčiau su bet kokia dovana.“
Nežino, ką daryti
Nežinantis, ką daryti su gauta knyga, prisipažino ir Vytautas Barsteiga. Šiuo metu leidinį jis palikęs darbovietėje – kredito unijoje „Germanto lobis“.
„Gavau, pavarčiau ir padėjau namuose ant palangės. Ten ji ir tebeguli, – apie knygą kalbėjo Rasas Gofmanas. – Knyga yra knyga ir mėtyt jų negalima. Tačiau aš tokiais dalykais nesidomiu.“
Knygą grąžins
Gauto siuntinio reikšmės nelinkęs vertinti buvo ir Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. Jis teigė, jog knygos neskaitė ir ją ruošiasi grąžinti atgal siuntėjui. Jo pavaduotojas Petras Kuizinas, kaip ir Tarybos nariai Sigitas Motuzas, Valdas Zykas, Stefa Naujokienė, piktinosi tokiais „brukalais“ ir stebėjosi, iš kur jiems knygas atsiuntusi organizacija gavo jų adresus.
Skaitys
„Pirmiausia, mano nuomone, sunku vertinti, ar tai yra dovana, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Tarybos narė V. Vitkauskienė. – Šį „gestą“ galima įvairiai interpretuoti… Tačiau tai nėra svarbiausia. Atsakydama į Jūsų klausimą, galiu pasakyti tai, kad kiekviena knyga yra vertinga. Šiuo metu skaitau kitą knygą, todėl yra sunku įvertinti šią gautą. Tačiau ateityje tikrai ją atsiversiu paskaityti. Įdomu, kokios žinios – tiesos skelbiamos joje. Taip pat tai puikus būdas lavinti ir anglų kalbos žinias.“
Sakoma, kad apie knygą negalima spręsti iš viršelio. Tačiau šio principo Remigijus Juška, kalbėdamas apie gautą siuntinį iš Amerikos, nesilaikė: „Įspūdinga, graži knyga – turbūt ten parašyti svarbūs dalykai. Nors nelabai gaudausi anglų kalboje, tačiau supratau, jog knygoje kažkokia religinė organizacija nori atversti žmones, kad vienas kitą mylėtų. Jos neišmesiu, nes tokios knygos man patinka.“ R. Juška prisipažino nesidomėjęs, kokios tai religinės bendruomenės knyga bei kas ją parašė.
Teigiamai gautą „dovaną“ įvertino ir V. Rakickas: „Jeigu Savivaldybei tai nekainavo nei lito – vertinu teigiamai. Kad ir šiukšles – reikia priimti.“ Politikas „Telšių ŽINIOMS“ sakė, kad laiko susipažinti su knygos turiniu neturėjęs, o ir neketina jos skaityti. Leidinį atiduos savo vaikams, kurie moka anglų kalbą.
Papildyti savo namų biblioteką šia knyga žadėjo ir Tarybos narys Albertas Kojelė. Šią dovaną gydytojas įvertino kaip „labai gerą“ ir teigė, jog išmesti jos neketina.
Tačiau A. Kojelės partijos bendražygė Alfreda Tamoševičienė sakė nežinanti, kur dėti gautą dovaną. „Juk dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, – kalbėjo politikė. – Aš tos knygos net neišpakavau. Man užteko perskaityti vien tik pavadinimą. Savo tikėjimo keisti nesiruošiu. O jei kam reikia – knygą galiu atiduoti. Pati geriau paskaitysiu tai, kas man patinka.“
Apie knygos autorių
Kas tai per knyga ir svarbiausia, kas jos autorius, pasidomėjome internete. „Jesus Christ Message to All Nations“ parašė Varenas Stydas Džefas (Warren Steed Jeffs), gimęs 1955 m. gruodžio 3 d. Jis yra 2004 m. įkurtos fundamentalistinės Paskutiniųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčios (Fundamentalist Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints), praktikuojančios poligamiją (vieno vyro santuoka su keliomis moterimis (daugpatystė) arba vienos moters santuoka su keliais vyrais, – red.), prezidentas. Tai – nuo Paskutiniųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčios, dar žinomos mormonų bažnyčios vardu, atsiskyrusi religinė bendruomenė, Jungtinėse Amerikos Valstijose turinti apie 10 tūkst. pasekėjų.
2011 m. Džefas buvo apkaltintas ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos dėl lytinės prievartos sunkinančiomis aplinkybėmis bei papildomai 20 metų už seksualinę prievartą prieš vaikus.
Pasaulyje Džefas tapo žinomas po to, kai Federalinis tyrimų biuras (FTB) paskelbė jį tarp labiausiai ieškomų nusikaltėlių. Džefas buvo apkaltintas susitarimu dėl neteisėtų santuokų tarp jo suaugusių vyriškos lyties pasekėjų ir nepilnamečių mergaičių. 2006 m. jis buvo suimtas ir teisiamas dėl aštuonių nusikaltimų, įskaitant ir dėl seksualinio nepilnamečių išnaudojimo bei kraujomaišos.
2007 m. buvo nuteistas 10 metų laisvės atėmimo bausme, tačiau vėliau – 2010 m. – išteisintas dėl to, kad jį nuteisęs teismas nesilaikė tinkamų procedūrų.
Tuomet Džefas buvo perduotas į Teksaso valstiją, kur teismas pripažino jį kaltu dėl lytinės prievartos sunkinančiomis aplinkybėmis ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos. Šis vyras turėjo 78 žmonas, iš kurių 12-ka vedė joms dar būnant šešiolikmetėmis ir 12-ka, kurių amžius svyravo nuo 12 iki 15 metų.
Sėdint kalėjime, Džefui neva apsireiškia Jėzus Kristus ir jis parašo knygą „Jesus Christ Message to All Nations“, kurioje tariamai Dievo Sūnus kalba Džefo lūpomis.
Viena iš garsesnių Džefo pranašysčių tapo 2012 m. gruodžio mėnesį nuskambėjęs jo pareiškimas, esą pasaulio pabaiga įvyks iki 2013 m. Todėl visus savo pasekėjus kvietė jai ruoštis.
Šaltiniai: www.wikipedia.org, http://www.theguardian.com/