
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Lekavičius kreipėsi į merą Kęstutį Gusarovą ir Savivaldybės administracijos vadovus siūlydamas apsvarstyti galimybę nemokamai rajono gyventojams dalyti apsaugos priemones nuo šalyje siaučiančio koronaviruso.
Savo idėja politikas pasidalijo su kolegomis – kitais Savivaldybės tarybos nariais.
Savo ruožtu Savivaldybė planuoja pirkti ir išdalyti apsaugos priemones rizikos grupės gyventojams ir socialiai remtiniems asmenims.
Antanas NEKRAŠIUS
Pateikė siūlymą
Kovo 26 dieną Telšių rajono savivaldybės tarybos narys T. Lekavičius raštu kreipėsi į rajono merą ir Savivaldybės administracijos vadovus siūlydamas nupirkti daugkartinių veido apsauginių kaukių, kurios gali apsaugoti nuo užsikrėtimo virusu COVID-19, ir jas dalyti gyventojams gatvėse.
„Telšių rajone pastebima gana daug gyventojų, kurie viešosiose erdvėse nedėvi veido apsauginių kaukių, – pasiūlyme rašo T. Lekavičius. – Reiktų atsižvelgti į tuos faktus, jog šiuo metu rinkoje sunku įsigyti daugkartinių veido apsauginių kaukių, kurios apsaugo nuo viruso COVID-19, dėl to, kad jų beveik nėra arba yra parduodamos spekuliantų neadekvačiai užkeltomis kainomis. Savivaldybės administracija turi didesnes galimybes vienu metu nupirkti didelį kiekį apsaugos priemonių, todėl iš Telšių rajono biudžeto lėšų (iš sutaupytų lėšų, kurios dėl karantino bus nepanaudotos) siūlau nupirkti daugkartinių veido apsauginių kaukių, kurios gali apsaugoti nuo užsikrėtimo virusu COVID-19, ir jas dalyti gyventojams gatvėse. Tokiu būdu aprūpintume gyventojus apsaugos priemonėmis ir būtų papildoma prevencinė priemonė įspėti ir paprašyti laikytis nustatytos tvarkos.“
Taip pat Tarybos narys pasiūlė viešosiose erdvėse – autobusuose, šunų vedžiojimo vietose, daugiabučių kvartaluose, Masčio ežero pakrantėje ir kt. – pakabinti dezinfekcinio skysčio buteliukus su informaciniais ženklais.
Tarybos narių nuomonės išsiskyrė
Savo iniciatyva T. Lekavičius pasidalijo su kitais Tarybos nariais. Greitu laiku tarp politikų užvirė rimta diskusija. Vieni idėją palaikė, kiti ragino vengti panašių akcijų ir politikavimo, o tokius sprendimus palikti priimti Ekstremalių situacijų operacijų centrui.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Katkus teigė palaikantis T. Lekavičiaus iniciatyvą, tačiau, atsižvelgdamas į tai, kad „laisvų lėšų niekada nebūna“, pasiūlė karantino laikotarpiu atsisakyti Tarybos nario išmokų už kanceliarines prekes ir už jas pirkti bei dalyti visuomenei apsaugines kaukes.
Tarybos narys Linas Šedvilas buvo kitokios nuomonės: „Neįsivaizduoju, kaip viskas turėtų atrodyti: kažkas lakstys po Telšius, gaudys tuos, kurie be apsaugos kaukių vaikšto po miestą, ir pribėgę vaidins „Kalėdų Senius“? <…> Atrodo, kad politikai vaidins geručius ir tokiu būdu krausis sau dividendus. <…> Manau, kad yra sudaryta kompetentinga komisija, kuri gerai žino, ko trūksta ir kam ką skirti. Nepamirškime, kad svarbiausia dabar likti namie, o ne blaškytis po miestą.“
Apie pasiūlymą atsisakyti kanceliarinių išmokų L. Šedvilas taip pat turėjo nuomonę: „Kiekvienas galime pervesti lėšų tiek, kiek norime ar galime. Vieni gal 10 Eur, kiti – 1 000 Eur. Nepainiokime čia kanceliarinėms prekėms skirtų pinigų ir darykime viską paprasčiau.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Tarvainis taip pat nepalaikė T. Lekavičiaus idėjos ir siūlė atsigręžti į Regioninę Telšių ligoninę, kuriai šiomis dienomis „lėšų niekada nebus per daug“. „Paremkime ligoninę pervesdami pinigėlių į nurodytą sąskaitą ir kartu paremsime gyventojus“, – ragino kolegas A. Tarvainis.
Sigitas Motuzas svarstė, jog gražus Tarybos narių būtų poelgis atsisakyti kanceliarinėms prekėms skirtų išmokų. Esą asmeniškai jis taip ir padarys. Taip pat politikas siūlė Savivaldybės administracijai suorganizuoti nuotolinį posėdį-pasitarimą, kurio metu Tarybos nariai galėtų padiskutuoti apie galimas taikyti papildomas apsaugos priemones.
Savivaldybės tarybos narys Kęstutis Trečiokas teigė, jog visi politikų pasiūlymai yra girtini ir svarstytini. Tačiau šalyje paskelbta ekstremali situacija įpareigoja elgtis ekstremaliai atsakingai. „Tikrai dabar netinkamas laikas viešųjų ryšių ir kitokioms akcijoms ar pigiam politikavimui, – dėstė Tarybos narys. – Visi siūlymai turi būti teikiami Ekstremalių situacijų operacijų centrui.“
Anot K. Trečioko, pagal kompetenciją dalį sprendimų turės priimti ir pati Taryba: „Dabar labai svarbu baigti improvizuoti, o elgtis labai sutelktai ir darniai. Pritariu, kad būtina kuo skubiau surengti nuotolinę vaizdo konferenciją, kurios metu būtų pristatyta situacija ir galėtume pateikti savo siūlymus ir pan. <…> Vienas klausimas yra ypatingos svarbos – turime patvirtinti naują biudžetą. Jis turi būti peržiūrėtas atsisakant bet kokių ne pirmo būtinumo išlaidų. Aš siūlau sudaryti specialų fondą ir jame akumuliuoti visas lėšas, kurių gali reikėti COVID-19 pasekmėms švelninti.“
Daugybę kitų siūlymų – dėl daugiabučių, kitų viešųjų vietų dezinfekavimo ir pan., K. Trečioko manymu, būtina aptarti, bet pirmiausia reikia organizuoti tinkamą komunikavimą. „Tai, kaip yra dabar (komunikuojama, – red.), yra visiškai netinkama, – teigė politikas. – Tinkamai, o tai reiškia – laiku, operatyviai ir patikimai, reikia informuoti rajono bendruomenę, panaudojant visus (!) galimus informavimo kanalus. <…> Visa informacija turi būti „padėta“ tam tikroje vietoje ir periodiškai atnaujinama, nereikia nei Tarybos narių, nei Savivaldybės administracijos darbuotojų, nei gyventojų versti kažkur naršyti, rinkti feisbuko „pletkus“.“
Pabaigoje K. Trečiokas pridūrė, jog aukščiausias prioritetas turi būti ligoninės, pirminės sveikatos priežiūros centrų ir kitų sveikatos įstaigų medikų aprūpinimas visais reikalingais ištekliais.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Martinas Leščiauskas palaikė L. Šedvilo poziciją. Esą nereikia liesti kanceliarinėms prekėms skirtų pinigų – geriau tegul meras, vicemeras, Savivaldybės administracijos vadovai, skyrių vedėjai atsisako dalies atlyginimo. Kanceliarinės išmokoms skiriamos lėšos – tai trupiniai, kurie situacijos negelbės.
Dalys apsaugos priemones
Ekstremalių situacijų operacijų centro visuomenės informavimo koordinatorė Skaistė Sadonytė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog artimiausiu metu organizuojamas Telšių rajono savivaldybės, Savivaldybės administracijos vadovų ir Ekstremalių situacijų operacijų centro pasitarimas dėl apsaugos priemonių skyrimo rizikos grupės gyventojams ir socialiai remtiniems asmenims. Planuojama skirti apsauginių veido kaukių, pirštinių, dezinfekcinio skysčio ir (ar) kitų būtinų priemonių. Sprendimas aprūpinti gyventojus apsaugos priemonėmis inicijuojamas siekiant apsaugoti juos nuo koronaviruso plitimo grėsmės, atsižvelgiant į kai kurių apsaugos priemonių trūkumą prekybos vietose ir finansines asmenų galimybes įsigyti priemonių patiems.
Esą sprendimas nemokamai skirti apsaugos priemonių gyventojams buvo priimtas bendradarbiaujant Telšių rajono savivaldybei, Savivaldybės administracijai ir Savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centrui.
Šiuo metu sudaromi priemonių gavėjų sąrašai, skaičiuojami kiekiai, planuojamos lėšos. Priemonės gyventojams bus išdalytos laikantis saugaus bendravimo reikalavimų.
„Taip, priemonių dalijimas yra numatytas ir tikrai planuojamas, – „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino meras K. Gusarovas. – Šiuo metu vykdome pirkimus, bendraujame su itin daug skirtingų tiekėjų (nes rinkoje esanti visų reikalingų apsaugos prekių pasiūla labai ribota), laukiame, kol bus pristatytos jau anksčiau nupirktos prekės. Ištirtas priemonių poreikis apsaugoti mūsų įstaigų darbuotojus, kurie negali savo darbo funkcijų vykdyti nuotoliniu būdu ir susiduria su užsikrėtimo rizika. Taip pat nutarta, kad priemonėmis – vienkartinėmis kaukėmis – pagal galimybes aprūpinsime rizikos grupės ir socialiai remtinus rajono gyventojus. Taip pat noriu informuoti, kad dezinfekciniu skysčiu aprūpinsime visus daugiabučius laiptinėms dezinfekuoti. Mūsų komanda deda didžiules pastangas, kad apsaugos priemonės kuo greičiau mus pasiektų ir būtų perduodamos tiems, kuriems jų labiausiai šiuo metu reikia.“
Kur dalys kaip dalys?Manau turetų pristatyt kiekvienam į namus tas priemones, pagal gyventojų skaičių. Nes kitaip nesužiūresi kas gaus 1000 o kas tik 1 kaukę
Taip viskas dalijama miestui, o kas darosi kaime niekam neįdomu,senukai ir kiti socialiai remtini žmonės neturi ir net neišgali nusipirkti apsaugos priemonių. Gyventi jiems reikia,niekam neįdomu, kaip kaimas apsisaugos, argi jie nežmonės,pagalvokite. Kaime gyvenantys irgi žmonės.