Telšių regiono plėtros tarybos Kolegijos posėdyje. Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Mažeikių rajono savivaldybės merė Rūta Matulaitienė, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Europos Sąjungos fondų lėšų pritraukimas į regioną – svarbus darbas stiprinant tvarų jo vystymą. Jis turi būti grįstas visuomenės poreikius atitinkančiais sprendimais. Svarbu lėšas panaudoti efektyviai, kad augtų ekonominis potencialas ir gerėtų ten gyvenančių žmonių gyvenimo kokybė. Kaip sekasi rengti projektus ES finansavimui gauti, kalbamės su Telšių rajono savivaldybės meru Tomu Katkumi.
– Ar Telšių rajono savivaldybė jau suplanavo visas pažangos priemones ir pateikė paraiškas 2021–2027 m. ES finansavimui gauti? Kokios jos?
– PĮP (dabar vartojama sąvoka „Projekto įgyvendinimo planas“) Telšių rajono savivaldybė teikia pagal su CPVA (Centrinė projektų valdymo agentūra) suderintus Telšių regiono kvietimus teikti PĮP.
Telšių rajono savivaldybė PĮP teiks iki 2027 m. pirmojo ketvirčio.
Šiuo metu Telšių rajono savivaldybė yra pateikusi vieną PĮP „Socialinio būsto plėtra Telšių rajono savivaldybės gyventojams“ pagal Telšių regiono plėtros plano pažangos priemonę Nr. LT028-05-01-02 „Socialinių paslaugų infrastruktūros ir paslaugų plėtra“.
Iki 2024 m. pabaigos suplanuota:
• pagal Telšių regiono plėtros plano pažangos priemonę Nr. LT028-05-01-02 „Socialinių paslaugų infrastruktūros ir paslaugų plėtra“ pateikti dar 2 PĮP;
• pagal Telšių regiono plėtros plano pažangos priemonę Nr. LT028-01-01-04 „Darbo vietų pasiekiamumo ir paslaugų prieinamumo didinimas“ pateikti 3 PĮP;
• pagal Telšių regiono plėtros plano pažangos priemonę Nr. LT028-03-01-05 „Vandentvarkos sistemų plėtra ir modernizavimas“ UAB „Telšių vandenys“ pateikti 1 PĮP;
• pagal Telšių regiono plėtros plano pažangos priemonę Nr. LT028-03-02-06 „Aplinkos taršos mažinimas“ UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ pateikti 1 PĮP.
– Kokiai sumai gauti mūsų rajonas jau pateikė paraiškų?
– Šiuo metu pateiktas PĮP „Socialinio būsto plėtra Telšių rajono savivaldybės gyventojams“, kurio bendra vertė – apie 2,16 mln. Eur.
– Ar jau visoms priemonėms paskelbti kvietimai teikti paraiškas? Ar dar kokių laukiama?
– Ne visoms priemonėms paskelbti kvietimai. Laukiame kvietimų teikti PĮP, kurie įtraukti į Telšių miesto 2024–2029 m. tvarios plėtros strategiją ir 2024–2029 m. Telšių regiono funkcinės zonos strategiją.
– Kokios siūlomos finansuoti priemonės mūsų rajonui pasirodė patraukliausios?
– Visi kvietimai teikti PĮP mūsų rajonui yra svarbūs ir padės spręsti įvairių sričių problemas, todėl konkretaus kvietimo negalėčiau išskirti.
– Ar teko keisti paraiškas dėl ministerijose keičiamų gairių, esą jos nuolat keičiamos?
– PĮP planuojami ir teikiami vadovaujantis jau gautomis finansavimo gairėmis.
– Ar įžvelgiate daug biurokratijos ES reikalavimuose teikiant paraiškas? O gal perteklinių reikalavimų įtraukiama nacionaliniame lygmenyje? Ką sako jūsų patirtis?
– Nacionaliniame lygmenyje vyrauja labai centralizuotas požiūris – sprendimai dėl konkrečių investicijų priimami ne pagal regionų ir savivaldybių įvardytus vietos poreikius, o ministerijų kabinetuose. Be to, vėluojantis planavimo procesas ir perdėti biurokratiniai reikalavimai lėmė tai, kad, baigiantis tretiesiems dabartinės ES finansinės perspektyvos metams, Lietuvoje nebuvo pradėtas nė vienas investicinis projektas.
Todėl taip, biurokratijos buvo, ministerijų lankstumo taip pat trūko, tačiau prie jų teko prisitaikyti. Šiandien visos pagrindinės kliūtys įveiktos, tad startuojame su darbais.
– Kaip manote, kodėl tarp lyderiaujančių teikiant paraiškas ES finansavimui gauti yra Tauragės regionas? Kas trukdo mums atsirasti tarp lyderių?
– Praėjusiu ES finansavimo laikotarpiu Tauragėje buvo pradėta bandomoji iniciatyva – bandomasis projektas „Tauragė+“. Šį projektą inicijavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Vidaus reikalų ministerija, Finansų ministerija ir CPVA kartu su Tauragės regiono savivaldybėmis.
Tauragės regionas dar praėjusiu finansavimo laikotarpiu išbandė visiškai kitokį planavimo modelį, kuris taikomas dabar visose šalies savivaldybėse. Todėl turėdami praktikos tauragiškiai jau turėjo pranašumą ir buvo pasiruošę teikti PĮP.
Kitos šalies regionų savivaldybės strategijas pasitvirtino balandžio–gegužės mėnesiais. Telšiai buvo tarp jų. Todėl ramiu tempu einame kartu su kitais regionais.
– Kaip Telšių regiono plėtros taryboje sutariama kalbant apie lėšų pasiskirstymą rajonuose?
– Dėl lėšų paskirstymo Telšių regiono savivaldybėse derybos vyko ir buvo sutarta dar praėjusioje savivaldybių tarybų kadencijoje. Galime pasidžiaugti, jog Telšiams tekęs finansavimas yra vienas iš didžiausių Telšių regione.