Kraštotyros mėgėjai pirmą kartą vyko į Mažeikių senąsias kapines, kur ne tik susipažino su išskirtiniais antkapiniais paminklais, bet ir aplankė mūsų krašto šviesuolių kapus.
Prisiminti garbūs žmonės
Mažeikių miesto senosiose kapinėse prie Ventos upės ilsisi daug mūsų kraštui nusipelniusių gydytojų, mokytojų, bibliotekininkų, muziejininkų, garbės piliečių ir kitų šviesuolių. Henriko Nagio viešosios bibliotekos darbuotojos sudarė šių garbių asmenybių, savo nuveiktais darbais garsinusių mūsų kraštą, sąrašą.
Jame – beveik 50 pavardžių, ir šis sąrašas nėra baigtinis, jis nuolat papildomas.
„Norisi pasidžiaugti, kad tą vakarą mus po kapines vedė bibliotekininkės Janina Dambrauskaitė ir Lina Martinkutė-Nabažienė bei muziejininkas Vytautas Ramanauskas. Jiems dėkingi, kad ne tik pamatėme šviesuolių kapaviečių, bet ir buvome supažindinti su jų palikimu mūsų kraštui. Aš asmeniškai bene pirmą kartą sužinojau apie skulptorių Aleksą Šarkauską. Apie jį klausė ir menotyrininkė iš sostinės… O mūsų bibliotekininkės yra suradusios medžiagos ir apie jį“, – kalbėjo Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paminklotvarkai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Aplankė tik nedidelę dalį kapų
Per tokį trumpą laiką visų iškilių mūsų rajonui asmenybių amžinojo poilsio vietų apeiti nespėta.
Ekskursijos dalyviai aplankė ir pabuvo prie 54 metus mūsų mieste provizore dirbusios Eugenijos Motuzaitės ir knygnešio, pirmojo mieto fotografo, Mažeikių burmistro Jono Motuzo, kraštotyrininko Stasio Ličkūno, chorvedžio ir kultūros veikėjo Karolio Pukevičiaus, rezistencijos tyrinėtojo, Mažeikių garbės piliečio Alberto Ruginio ir kitų kapaviečių.
Ekskursijos organizatoriai jos dalyvių prašė atsinešti pirštines arba įrankius, kad reikalui esant būtų galima sutvarkyti žymių žmonių apleistas kapavietes. R. Končiutė-Mačiulienė pasidžiaugė, kad tokio poreikio nebuvo. Jos pastebėjimu, mes, lietuviai, jau esame tokio mentaliteto: tvarkydami savo artimųjų kapus, esant būtinybei, prižiūrime ir šalia esantį kapą.
Pasivaikščiojimai – ir rajono kapinėse
Mažeikių miesto istorijos pažinimas kitokiu kampu, lankant žymių žmonių amžinojo poilsio vietas, vyko pirmą, tačiau ne paskutinį kartą. Anot R. Končiutės-Mačiulienės, vedliai ir pasakotojai buvo gerai pasiruošę, buvo įdomu, sužinota daug naujos informacijos. Todėl tikrai dar bus vienas toks išėjimas į Mažeikių senąsias kapines. Planuojama, kad jis vyks artėjant rudeniui.
„Tokius pasivaikščiojimus su menotyrininkais jau esame rengę po Tirkšlių ir Pikelių kapines, du kartus apžiūrėjome Viekšnių kapines. Didžiausia nuostaba man buvo, kai, surengus ekskursiją po Viekšnių miesto kapines apžiūrėti antkapinių paminklų, susirinko apie 50 žmonių, nors buvo prastas rudeninis oras. Tai rodo, kad tokios neilgos ekskursijos į praeitį yra būtinos“, – įsitikinusi vyriausioji specialistė paminklotvarkai.
Artimiausiuose planuose – pasivaikščiojimas su menotyrininkais ir kraštotyrininkais po Ukrinų kapines. Bus ne tik supažindinama su čia palaidotais žymiais žmonėmis, bet ir apžvelgta vertingų meniškų antkapinių paminklų istorija.
Vidas STANKUS