23 metų Telšių gyventojas L. Š., deklaruojantis, kad vykdo individualią veiklą, realiai užsiėmė nusikalstama veika – sukčiavo. Tai išaiškino tyrimą atlikę Šiaulių policijos pareigūnai. Praėjusiais metais tris kartus už sukčiavimą jau teisto vaikino šiuo metu laukia dar vienas teismas už analogiškas nusikalstamas veikas.
Veiklą vykdė daugelyje miestų
Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos tyrėjai kartu su ikiteisminiam tyrimui vadovavusiu Telšių apylinkės prokuratūros prokuroru baigė tirti baudžiamąją bylą, kurioje telšiškiui L. Š. pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo. Dėl šio asmens sukčiavimo aštuoni žmonės patyrė 34,5 tūkst. Eur turtinę žalą.
Šiaulių aps. vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, nuo 2020 m. liepos mėnesio Lietuvoje pasipylė pareiškimai dėl asmens, žadančio Vokietijoje nupirkti ir į Lietuvą parvežti automobilį, tačiau savo pažado netesinčio ir pinigų negrąžinančio. Nuo jo nukentėjo žmonės, gyvenantys Šiauliuose, Vilniuje, Kaune, Plungėje, Jonavoje, Kėdainiuose, Trakų rajone. Visi jie internetu ieškojo, kas galėtų jiems iš Vokietijos pargabenti šioje šalyje nupirktus automobilius.
Nukentėjusiojo istorija
Į sukčiaujančio telšiškio pinkles pateko Plungės gyventojas, kuris 2020 metų liepos mėn. pradžioje socialiniame tinklalapyje „Facebook“ pasiskelbė ieškantis automobilio pargabenimo paslaugą suteikti galinčio asmens.
Toks žmogus greit atsirado ir iš pradžių pasirodė esąs paslaugus. Pareigūnų surinktais duomenimis, nepažįstamasis pasigyrė išsiaiškinęs, jog plungiškio perkamas automobilis „Audi A4“ turi nežymų gedimą, tad jam pavykę nusiderėti kainą. L. Š. pažadėjo automobilį nupirkti bei parvežti į Lietuvą, už paslaugą paprašė 500 Eur ir pareikalavo iš karto visų pinigų – ir už automobilį, ir už jo parvežimą. Vežėjui pinigus automobilio pirkėjas perdavė susitikimo Telšiuose metu.
Po keleto dienų plungiškis iš automobilio gabentojo sulaukė žinutės, jog transporto priemonę turėjęs atvežti vokietis į sutartą vietą Vokietijoje neatvyko. Po to sekė pranešimas, kad su vokiečiu nepavyksta užmegzti ryšio ir siūlymas pirkti kitą automobilį. Po kurio laiko plungiškį paguodė naujiena, jog vokietis atsirado ir jam jau perduoti rankpinigiai. Dar po keleto dienų pareikšta, kad automobilio „Audi“ dokumentai yra itališki, tai vėl reikia iš naujo tikrinti, ar automobilis nėra ieškomas. Taip kasdien atsirasdavo vis naujų aplinkybių, dėl kurių automobilis vis nepasiekė Lietuvos. Po poros savaičių pirkėjo kantrybė trūko ir jis paprašė grąžinti pinigus.
„Tada prasidėjo antroji sukčiavimo dalis: telšiškis nuo pinigų grąžinimo vis išsisukinėjo, sakydamas, kad pinigų grąžinti negali, nes šeštadienį negali jų paimti, žadėjo pinigus grąžinti kitą dieną ir t. t. Nei kitą, nei dar kitą dieną pinigų vaikinas taip ir negrąžino. Rugpjūčio pradžioje pirkėjas, galutinai įsitikinęs, kad joks automobilis nupirktas nebuvo, kreipėsi į policiją“, – apie atskleistą sukčiavimo schemą pasakojo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė.
Klastojo dokumentus
Kitų automobilį Vokietijoje norėjusių įsigyti asmenų istorijos analogiškos kaip ir plungiškio. Tik kai kurių jų antroji sukčiavimo dalis skyrėsi, nes automobilio vežėjas pinigus jiems, neva, grąžindavo. Jis pagamindavo netikrą dokumentą apie lėšų pervedimą, nurodydamas tikrovės neatitinkančius duomenis, ir dokumento nuotrauką mobiliuoju telefonu išsiųsdavo žmonėms. Tačiau realiai pinigai pervesti nebūdavo. Buvo ir keletas atvejų, kai telšiškis suorganizavo automobilių pargabenimą, bet neatsiskaitė su tikrais vežėjais, todėl šie jam neatidavė transporto priemonių, tad nukentėjusiesiems teko antrą kartą mokėti pinigus – tik jau tikriems vežėjams.
Telšiškis L. Š., slėpdamas tapatybę, prisistatydavo ne savo vardu, žmonėms sakydavo, kad susitikti su jais ateis jo darbuotojas ar pažįstamas, o realiai ateidavo jis pats.
Šiaulių aps. policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai vaikiną pričiupo 2021 metų sausį. Teismas trims mėnesiams sankcionavo jo suėmimą. Vėliau kardomoji priemonė buvo pakeista – įtariamajam skirta intensyvi priežiūra ir uždėta apykojė. Su ja telšiškis gyvena iki šiol.
„Panašu, kad apykojės jis greit nenusiims, nes tyrėjų rankose – dar vienas didžiulės apimties ikiteisminis tyrimas dėl kitų jo padarytų sukčiavimų“, – pažymėjo G. Smagriūnienė.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.