Prieš kelias savaites dėl tręšimo mėšlu ir srutomis terminų pratęsimo streikavę Telšių rajono ūkininkai nebuvo išgirsti – terminai nepratęsti. Šią savaitę Telšių rajono savivaldybė pranešė apie priimtus sprendimus problemai spręsti.
Monika GIRDVAINĖ
Lapkričio viduryje rašėme apie telšiškių ūkininkų surengtą mėšlo iššūkį. Nuo lapkričio 15-osios įsigaliojus draudimui tręšti laukus srutomis arba mėšlu ūkininkai atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje – dėl drėgmės pertekliaus laukuose laiku atlikti tręšimo darbų nespėta, tad dalyje ūkių srutų ir mėšlo talpyklos pripildytos.
Lietuvos ūkininkų sąjunga dar spalio pabaigoje kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją dėl tręšimo terminų pratęsimo, tačiau tam nebuvo pritarta.
Lapkričio 16-ąją vykusioje ūkininkų akcijoje dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus palaikė žemdirbius ir žadėjo ieškoti problemos sprendimo būdų.
Dar praėjusią savaitę rajono vadovas pavedė Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriui aplankyti kaip galima daugiau rajono ūkių, turinčių problemų dėl perpildytų srutų talpyklų. Buvo aplankyti 74 galvijų ūkiai. Su srutų pertekliaus problema susidūrė devyniolika ūkių. Apvažiuojant ūkius buvo siekiama kartu surinkti duomenis, kurie iš jų turi tuštesnes srutų laikymo talpyklas ir iki pavasario galėtų priimti srutas tų ūkininkų, kurių talpyklos yra perpildytos.
„Šią savaitę situacija ūkiuose šiek tiek pasikeitė: vienas ūkininkas susimažino gyvulių kiekį ir iki pavasario srutas susitalpins savo srutų lagūnoje, kitas ūkininkas srutas pils į mėšlides, maišys su šiaudais ir darys tirštą mėšlą, trečias – rado rezervuarą. Dar vienas ūkininkas įsirengė srutų lagūną, kitas – solidarizavosi su ūkininkais, nors pats ir neturi problemų su srutų pertekliumi. Nuvykus ir patikrinus 19 valdų Telšių rajone, kritinių liko 14 ūkių, kuriuose neišlaistytų srutų yra apie 7 160 tonų“, – ketvirtadienį ryte „Telšių ŽINIOMS“ komentavo meras T. Katkus.
Meras informavo, kad lapkričio 23 dieną kartu su kolegomis iš Plungės ir Klaipėdos rajonų dalyvavo LR Vyriausybės kanceliarijos Nacionalinio krizių valdymo centro posėdyje, kuriame buvo kalbama dėl veiksmų, susijusių su srutų tvarkymu. Posėdyje buvo nuspręsta, kad savivaldybių ekstremalių situacijų operacijų centrai srutų išpylimo poreikį į laukus turėtų vertinti individualiai. Taip pat nutarta, kad Žemės ūkio ministerija parengs ir savivaldybėms išplatins rekomendacijas dėl srutų tvarkymo. O žemės ūkio viceministras patvirtino, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra netaikys sankcijų (baudų) tiems srutų perteklių turintiems ūkiams, kurie įgyvendindami savivaldybių ekstremalių situacijų operacijų centrų nurodymus srutas paskleis laukuose. Taip pat buvo svarbu išgirsti Aplinkos ministerijos pažadą, kad Aplinkos apsaugos departamentas, vertindamas ūkininkų veiksmus, susijusius su srutų paskleidimu laukuose, jei tai bus atlikta vadovaujantis savivaldybių ekstremalių operacijų centrų nurodymu, taikys išimtį ir baudos neskirs.
„Žemės ūkio ministerija 2023 m. lapkričio 23 d. atsiuntė tręšimo srutomis sąlygas pasibaigus tręšimo laikotarpiui (po lapkričio 15 d.). Sulaukus rekomendacijų pirmadienį buvo sušauktas Telšių rajono savivaldybės Operacijų centro posėdis, kuriame nutarta vertinti susidariusią situaciją kaip gresiantį ekstremalųjį įvykį. O siekiant išvengti gresiančio ekstremaliojo įvykio, keturiolikos ūkių valdų savininkams nurodyta griežtai laikantis Žemės ūkio ministerijos rekomendacijų išlaistyti srutų kiekius (7 160 tonų) tinkamomis oro sąlygomis ir pagal patvirtintus srutų pertekliaus pasibaigus tręšimo laikotarpiui tvarkymo planus. Šiuose planuose ūkiai įsipareigoja išlaistyti konkretų kiekį tam tinkamomis sąlygomis konkrečiuose laukuose, t. y. kad viskas būtų aišku: koks kiekis, kokiam ūkininkui, kokiuose laukuose, kokiomis sąlygomis. Nes viena iš rekomendacijų pasibaigus tręšimo srutomis laikotarpiui yra išlaistyti ne daugiau kaip 40 kg/ha azoto. Ūkininkai apie planuojamą srutų skleidimą iš anksto privalo informuoti Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrių“, – pranešė meras.
Ar su tokiais sprendimais atšalus orams nepavėluota?
Rajono vadovas apgailestavo, kad tokios situacijos rodo, jog kai kuriais atvejais ministerijoms dar trūksta lankstumo bei operatyvumo.
„Dar praėjusią savaitę buvo galima priimti šiuos sprendimus, nelaukiant prastėjančių oro sąlygų, nepiktinant šalies ūkininkų. Deja, Savivaldybė vienašališkai tokių sprendimų priimti negalėjo, kadangi, neturint leidimo pilti srutas pasibaigus laikotarpiui, tiek Telšių rajono savivaldybė, tiek patys ūkininkai galėjo sulaukti baudų iš Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Aplinkos ministerijos“, – komentavo T. Katkus.