
Antradienį Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene ir darbo grupe lankėsi Telšiuose.
Turiningoje darbotvarkėje šalies vadovas skyrė laiko ir pokalbiui su „Telšių ŽINIOMIS“.
– Į Telšius atvykote Vietos savivaldos dieną, tad nuo jos ir pradėkime. Daug važinėjate po regionus: kaip vertinate bendruomenių aktyvumą? Ko joms palinkėtumėte? Kokią Jūsų nuomonė apie rajonų valdžią – jos galimybes, kompetencijas, santykį su gyventojais? Pastebite didžiulį potencialą, o gal priešingai – lyderių, asmenybių stoką?
– Be abejo, bendruomenes sunku vertinti atskirai nuo rajonų valdžios. Tai vieninga visuma, kuri trokšta gero savo regionui, savo kraštui. Jaučiu, jog žmonių pasitikėjimas, jų spaudimas politikams lemia tai, kad šiandien savivaldybėms vadovauja kompetentingi žmonės. Svarbiausia, kad jie girdi gyventojų lūkesčius ir į juos atsiliepia. Kartais jų geri norai atsimuša į sieną. Ta siena dažniausiai būna centrinė valdžia. Pvz., stengiantis išspręsti konkretų klausimą, tas klausimas tampa neišsprendžiamas dėl to, kad kyla neįveikiamų kliūčių Vilniuje arba stabdo įstatyminiai, teisiniai apribojimai, teisės aktų painiava. Ta pati Regionų plėtros programa, kurios tikrai laukėme visi, su kuria siejome dideles viltis, bet iš tų vilčių ne kažkas gimė, nes neparengtos finansavimo gairės, nepasiruošta šitam procesui, prabėgo beveik pusė laikotarpio, o mes dar su Regioninės plėtros fondu nepajudėjome iš vietos. Ir tai iš esmės yra ne savivaldybių problema ar klaida arba nepakankamai geras darbas, tai pirmiausia yra dėl to, kad ministerijos, kurios atsakingos už tai, nepadarė savo namų darbų.
Šiaip žmonių aktyvumas, noras kelti klausimus, kurie aktualūs jų regionui, yra, gal įvairiose savivaldybėse skirtingai, bet tikrai jaučiu tą aktyvumą. Ypač tai jaučiame per projektą „Lietuvos galia“ – mūsų miestų, miestelių bendruomenės aktyviai įsitraukė į įvairiausias veiklas, paramos Ukrainai programą, negalią turintiems žmonėms ir pan. Tai parodo gražiąją Lietuvos žmonių pusę, kuria aš labai džiaugiuosi. Ir sudėtingomis ekonominėmis, geopolitinėmis aplinkybėmis žmonės yra pasirengę dirbti, aukoti lėšas, atiduoti savo laisvalaikį, dalyvauti įvairiose veiklose, tokiose kaip savanorystė, – yra tikrai labai gražu ir tai daro žmonių bendruomenės. Tokiomis bendruomenėmis aš labai tikiu.
– Politinis Lietuvos laukas: kaip vertinate Vyriausybės, Seimo darbą? Kaip suprantu, ne viskas vyksta sklandžiai. Kas taisytina?
– Mes stengiamės megzti konstruktyvų santykį, be abejo, kartais politiniai dalykai užgožia tokį bendradarbiavimą. Nieko nepadarysi, čia yra tam tikri dėsningumai, kurių sunku išvengti, bet iš esmės, ko kartais aš pasigendu, kad per tas politines kovas nebematoma, dėl ko kovojama. Jeigu kovojama tik dėl to, kad įveiktum konkurentą, tai tada yra tokia banali kova. Ir, tiesą sakant, jokių aukštesnių tikslų šitaip kovodamas nepasieksi. Bet jeigu sieki aukštesnių tikslų ir turi programą, tada politinė kova įgyja prasmę – tada ir pats prisiminsi, ir žmonės prisimins. Turbūt šito aš labiausiai ir pasigendu. Kartais politinės kovos tampa svarbiausiu motyvu, suėda visą politikų energiją ir kitiems dalykams nebelieka nei laiko, nei jėgų.
– Pavasarį – Prezidento rinkimai. Kadencija eina į pabaigą. Ką pavyko nuveikti, kas nepavyko? Koks buvo Jūsų pagrindinis tikslas ir koks jis būtų kitai kadencijai?
– Pradėsiu nuo to, kad kai kuriose srityje, man atrodo, kokybiniu požiūriu pavyko nemažai pasiekti. Visų pirma – senjorai. Nuo pat pirmųjų dienų stengiausi, kad mes turėtume aiškią programą senjorams ir ji nebūtų vienkartinė, o būtų tęstinė – didinti pensininkų pajamas. Mūsų įsitikinimu, pensijos turėjo augti sparčiau negu vidutinis darbo užmokestis. Vidutinis atlyginimas didėjo pakankamai sparčiai, tačiau pensijos didėjo dar sparčiau. Ir šiandien mes jau pasiekėme, kad santykis tarp vidutinio darbo užmokesčio ir pensijų kyla nuo 40 su trupučiu procentų ir artėja prie 50 proc. Aš tikiuosi, kad kadencijos pabaigoje būsime visiškai netoli 50 proc., t. y. 2024 m. Tai geras dalykas, nes manau, kad mes esame labai skolingi savo senjorams, pirmiausia dėl to, kad jie visą savo gyvenimą atidavė darbui, aktyviai veiklai ir sulaukę tokio amžiaus, kai jau nebegali daug ko daryti, jie nusipelno orios senatvės. Civilizuotos visuomenės bruožas ir yra – pasirūpinti savo vyresniaisiais žmonėmis.
Mums pavyko pasiekti kokybinio lūžio ir požiūryje į negalią turinčius žmones. Juk iki mano kadencijos turbūt buvo reti atvejai, kai buvo atsižvelgiama į kurčiųjų interesus, gestų kalba gal būdavo vienoje ar kitoje laidoje, o šiandien tai labai paplitęs dalykas. Ne paslaptis, Prezidentūroje visas spaudos konferencijas lydėdavo gestų kalba, laipsniškai tai perėjo ir į kitus renginius. Mane tai labai džiugina.
Be abejo, rūpinamės ir negalią turinčiais asmenimis, jų įdarbinimo galimybėmis. Atrodo, kad negalią turintys žmonės šiandien jau pripažįstami kaip visaverčiai ir yra labiau integruoti į mūsų visuomenę, nei buvo prieš keletą metų.
Trečia, man buvo nepaprastai svarbūs saugumo klausimai. Todėl savo užsienio politikos dalį skyriau Lietuvos saugumui sustiprinti. Tas pastangas vainikavo neseniai įvykęs NATO viršūnių susitikimas, kai 40 pasaulio valstybių lyderiai susirinko Vilniuje spręsti kolektyvinio saugumo, gynybos klausimo. Priėmė pakankamai gerus dokumentus, kurie mums suteikė daugiau garantijų grėsmingos geopolitinės situacijos akivaizdoje.
Be jokios abejonės – energetika. Jos persiorientavimas iš tokios inertiškos, labiau į iškastinį kurą nukreiptos, į energetiką, kai energija gaminama iš atsinaujinančių resursų. Tai vyksta šiomis dienomis. Štai ir šiandien lankiausi sinchroninio kompensatoriaus statybvietėje Telšiuose. Tai yra vienas iš elementų mūsų sinchronizacijos su kontinentine Europa.
Vėjo, saulės energetika – visa tai, man atrodo, yra nepaprastai svarbu siekiant padidinti mūsų energetikos sistemos atsparumą. Džiugu, kad Lietuva buvo viena iš pirmųjų šalių, nutraukusi energijos išteklių pirkimą iš Rusijos, – tai padarėme dar praėjusių metų balandžio mėnesį ir laikomės šito principo.
Štai tokie dalykai tikrai yra reikšmingi, nors juos gal sunku „pačiupinėti“ ar išmatuoti, bet tai yra svarbūs Gerovės valstybės elementai.
Savo rinkimų kampanijoje pabrėžiau, kad didesnė pinigų suma būtų skirta socialiniams ir kitiems dalykams. Perskirstymas mūsų bendrojo vidaus produkto per mūsų nacionalinį biudžetą, kai mes pradėjome, tas santykis, atrodo, buvo 30 proc. Šiandien yra ir kitiems metams planuojama berods apie 33 proc. Vadinasi, mes judame teisinga linkme. Ar judame tokiu tempu, kokiu aš įsivaizdavau? Ne, judame lėčiau, bet teisinga kryptimi.
– Pasaulyje geopolitinė situacija darosi vis sudėtingesnė: vyksta karas Ukrainoje, bet kartu šalis ruošiasi narystei Europos Sąjungoje, atsirado dar vienas karštas taškas – Izraelis. Kaip vertinate situaciją?
– Geopolitinės turbulencijos kyla turbūt neatsitiktinai. Galvoju, kad visa tai, kas Rusijai yra naudinga, ko gero, vyksta ne be Rusijos žinios. Ir natūralu, kad dabartinėmis aplinkybėmis Rusijai būtų labai patrauklu nukreipti pasaulio dėmesį nuo vieno karštojo taško prie kito arba turėti daug karštų taškų, kad pasaulis apskritai nebežinotų, ko griebtis, būtų pažeidžiamas tuo požiūriu, kad jaustųsi bejėgis. Aišku, jie norėtų šito, aišku, jie svajoja apie tai, bet tikiuosi, kad tai jiems nepavyks, tad dėmesys Ukrainai išliks.
Ukrainos narystę ES vertinu optimistiškai, manau, kad tikrai turime geras prielaidas priimti svarbius sprendimus dar šiais metais. Laukiame Europos Komisijos išvadų apie tai, kaip įgyvendinamos reformos Ukrainoje. Jos įgyvendinamos net ir karo sąlygomis gana sparčiai. Tas pats daroma Moldovoje, Sakartvele. Ir jeigu Europos Komisijos išvada bus teigiama, aš nematau didesnių kliūčių, kodėl dar šių metų gruodį vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje nebūtų galima priimti sprendimo dėl Ukrainos pakvietimo pradėti derybas su Europos Sąjunga. Tai nereiškia, kad iškart ji taps ES nare, tai reiškia, kad prasidės procesas ir jis pereis į baigiamąją fazę. Prisimename ir savo istoriją dėl narystės – mes buvome smarkiai motyvuoti tas derybas padaryti kaip galima trumpesnes ir mums tai pavyko. Ukrainai bus šiek tiek sudėtingiau dėl karo, bet tikiu, kad ji tai gali padaryti.
DAUGIAU SKAITYKITE „Telšių ŽINIŲ“ Nr. 80 (2418)