Elektroninio deklaravimo sistemoje mokesčių mokėtojams šiemet pateikta išsami informacija apie jų pajamas bei išlaidas, mokėtiną ar grąžintiną permoką, nurodytos sumokėtos ar mokėtinos Privalomojo sveikatos draudimo įmokų sumos, integruota automatinė Neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiuoklė ir kiti funkcionalumai. Apie šias bei kitas aktualijas praėjusią savaitę įvykusioje spaudos konferencijoje pasakojo Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Telšių AVMI) viršininkas Algimantas Laucevičius, Telšių AVMI viršininko pavaduotojas Saulius Urbonas, Telšių AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėja Vilija Barštienė, Telšių AVMI Telšių skyriaus vedėja Virginija Bajarūnienė.
Preliminarios deklaracijos šiemet dar labiau padės mokesčių mokėtojams deklaruoti 2009 m. gautas pajamas: jose gyventojai ras ne tik trečiųjų šaltinių (darbdavių, bankų, aukštųjų mokyklų) Mokesčių inspekcijai pateiktus duomenis apie praėjusiais metais gautas pajamas ir patirtas išlaidas, bet ir kitą svarbią informaciją – mokėtiną ar grąžintiną permoką, sumokėtas ar mokėtinas Privalomojo sveikatos draudimo įmokų sumas ir t. t.
„Gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas už 2009 m. gautas pajamas galima teikti nuo sausio 1 d., tačiau Mokesčių inspekcija, kaip ir kasmet, pagelbėja gyventojams vykdant šią prievolę ir suformuoja preliminarias deklaracijas. Šiais metais preliminarios deklaracijos dar išsamesnės. Taip pat mokesčių mokėtojams pateikiamas atnaujintas Elektroninis vedlys, kuris parodo, kaip reikia parsisiųsti, pildyti ir kaip savarankiškai pateikti deklaracijas. Apskaičiuoti taikytiną metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (MNPD) padės deklaracijoje integruota skaičiuoklė. Be to, gyventojus konsultuoja Mokesčių informacijos centro darbuotojai telefonu 1882, deklaravimo klausimais patars ir Telšių AVMI specialistai, o savarankiškai informaciją galima rasti Mokesčių inspekcijos interneto svetainėje www.vmi.lt“, – kalbėjo Telšių AVMI viršininkas A. Laucevičius.
Iki šių metų gegužės 3 d. pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje ir jų šeimos nariai. Valstybės tarnautojai, vykdydami pareigą deklaruoti pajamas ir turtą, gali naudotis tarnybiniais kompiuteriais – tai nelaikytina Valstybės tarnybos įstatymo nuostatų, draudžiančių naudotis valstybės ar savivaldybių nuosavybe ne tarnybiniams tikslams, pažeidimu.
Deklaracijas privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai – t. y. tie, kurie VMI buvo įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nesvarbu, ar gavo jie pajamų, ar ne. Pajamas deklaruoti privalo ūkininkai ir jų partneriai.
Šių metų naujovė – turto deklaracijas turi pateikti 18 metų 2004-aisiais bei vėlesniais metais sulaukę šalies gyventojai bei atvykę gyventi į Lietuvą užsieniečiai. Deklaracijas reikia pateikti, jei turima neregistruoto turto, kurio vertė daugiau nei 5 tūkst. litų.
Pajamas deklaruoti gali ir tie gyventojai, kurie nori susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio – t. y. mokėjusieji įmokas už gyvybės draudimą, palūkanas už paimtą vieną kreditą vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti; už studijas, kurias baigus įgyjamas pirmas aukštasis išsilavinimas ir/ar suteikiama pirma kvalifikacija, pirmas doktorantūros ar meno aspirantūros studijas, įmokas į pensijų fondus. Deklaracijas teikti gali ir gyventojai, norintys prisitaikyti nepanaudotą NPD.
Nuo 2009 m. sausio 1 d. nustatyta kitokia Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo tvarka. NPD taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, o MNPD negali būti didesnis negu 5 640 litų, jeigu gyventojo metinės pajamos neviršija 9 600 litų. Taigi šiemet pirmi metai, kai apskaičiuojant metinį NPD atsižvelgiama ne tik į gyventojo metines su darbo santykiais susijusias pajamas, bet ir į kitas jo metines apmokestinamąsias pajamas. MNPD įtakos turi visos pernai gautos apmokestinamosios pajamos, išskyrus išmokas, mokamas pasibaigus ar nutraukus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartį, neviršijančias sumokėtų įmokų dydžio. Kai gyventojo pajamos (nurodytos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 str.) yra didesnės nei 37 800 litų, MNPD bus lygus nuliui – t. y. MNPD netaikomas.
Todėl kai kuriais atvejais gyventojams, kuriems kalendoriniais metais darbovietė, išmokėdama darbo užmokestį, taikė NPD, tačiau papildomai gavusiems kitos rūšies apmokestinamųjų pajamų (pvz., autorinį atlyginimą, turto nuomos pajamų ar kt.), atsiras prievolė deklaruoti pajamas. Pritaikius MNPD visoms gyventojo metinėms pajamoms, gali būti apskaičiuotas ne tik grąžintinas, bet ir mokėtinas į biudžetą pajamų mokestis.
Akcentuotina, kad kai kurie gyventojai (praėjusiais metais nemokėję privalomų įmokų ir neapdrausti valstybės ar darbdavio) privalės šiemet sumokėti ir Privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
Telšių AVMI informavo, kad gyventojai, nusprendę skirti paramą iki 2 proc. nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio, prašymus turi pateikti iki gegužės 3 d. Paremti galima subjektą, kuris pagal Labdaros ir paramos įstatymą turi teisę gauti paramą. Prašymus pateikti galima elektroniniu būdu, tiesiogiai pristatyti į vietos apskrities valstybinę mokesčių inspekciją ar atsiųsti paštu. Prašyme galima nurodyti tiek vieną, tiek kelis paramos gavėjus, tačiau visa prašoma pervesti pajamų mokesčio dalis negali būti didesnė kaip 2 proc. Jei prašyme procentais nurodyta pajamų mokesčio dalis bus mažesnė kaip 10 litų, tokia suma paramos gavėjams nebus pervedama.