Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyrius eina koja kojon su pažangiomis naujovėmis. Po kelio sąnario operacijų skyriuje besigydantiems pacientams jau kurį laiką ankstyvoji reabilitacija atliekama moderniu pasyvaus judesio aparatu CPM (angliškai – „Continuous passive motion“). Dar tą pačią dieną po operacijos pradedama pasyvaus judesio terapija padeda efektyviai atkurti prarastą sąnarių funkciją ir mobilumą.
Modernus aparatas – nauda pacientams
CPM – tai pasyvaus judesio aparatas, leidžiantis sulenkti koją saugiai ir be skausmo. Anot Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus gydytojo ortopedo-traumatologo Viktoro Jermolajevo, ankstyvoji reabilitacija šiuo aparatu atkuriant prarastą sąnarių funkciją ir mobilumą ypač reikalinga pacientams, kuriems buvo atliktas sąnario endoprotezavimas, osteotomija, menisko siuvimo operacija, girnelės raiščių transpozicija, šlaunikaulio lūžių operacija ir kt.
Pažymėtina, kad nuolatinę pasyvaus judesio terapiją galima taikyti ir po daugelio kitų ortopedinių operacijų. Gydytojo V. Jermolajevo teigimu, pagrindinis šio aparato privalumas, kad juo pacientas gali naudotis dar tą pačią dieną po operacijos arba kitą dieną. Taip kelio sąnarys pradedamas mankštinti anksti, kai pacientas savarankiškai nepakankamai judina operuotą sąnarį bijodamas skausmo.
„Pirmos dvi, trys savaitės po didesnės operacijos yra svarbiausios. Jeigu pacientas iš karto po operacijos nepradeda lankstyti sąnario, jisai sustingsta, susidaro sąaugos, o paskui jį jau gana sunku išmankštinti. Susidaro kontraktūros (ilgalaikis raumenų, sausgyslių, raiščių ar odos ir poodinių audinių susitraukimas – aut. past.). Kad tų kontraktūrų būtų mažiau ir kad sąnarys būtų mobilus, labai svarbu anksti pradėti reabilitaciją. Žmogus iš karto po operacijos pats negali pradėti judinti sąnario, nes jam skauda. Norint jį judinti turi susitraukinėti raumenys. O šitas aparatas viską daro už žmogų tiesiog palatoje, lovoje“, – pasakojo V. Jermolajevas.
Gydytojo teigimu, kai aparato nebuvo, pas ligonius ateidavo kineziterapeutė, tačiau turint aparatą viskas paprasčiau – slaugytoja įdeda žmogus koją į aparatą, nustato būtinus parametrus, procedūros laiką ir palieka aparatą „darbuotis“. Papildomo žmogaus aparatui valdyti ar prižiūrėti nereikia. Pats pacientas gali kontroliuoti jo eigą.
Pasak kalbinto gydytojo ortopedo-traumatologo, CPM aparatą Lietuvoje turi vos kelios gydymo įstaigos, tad Telšių miesto žmonėms ir iš kitų miestų čia atvykstantiems gydytis pacientams tai – didžiulis privalumas.
Geri atsiliepimai
Specialus CPM aparatas pasyviai lanksto žmogaus sąnarį, todėl operuota vieta neapkraunama ir jokia žala kelio sąnariui nedaroma. Atvirkščiai, reabilitacija šiuo aparatu apsaugo sąnarį nuo sustingimo, didina sąnarių mobilumą ir judesių amplitudę, suaktyvina kraujo apytaką, padeda išvengti sąaugų, gerina sąnarinio skysčio pusiausvyrą sąnaryje, taip sutrumpinant pooperacinį laikotarpį.
Aparatas mobilus, tad slaugytojos jį transportuoja iš vienos palatos į kitą. Įprastai aparatas pacientams dedamas keturis kartus per dieną po dvidešimt minučių. Kalbinto gydytojo teigimu, jei ankstyvoji reabilitacija Ortopedijos-traumatologijos skyriuje atliekama efektyviai, tai vėliau pacientas daug sklandžiau reabilitaciją tęsia perkeltas į Reabilitacijos skyrių.
Po kelio sąnario endoprotezavimo operacijos Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje besigydanti telšiškė džiaugėsi pasyvaus judesio aparato teikiama nauda.
„Aš tik gulėjau lovoje, o aparatas viską darė už mane, kilnojo koją aukštyn žemyn. Nejaučiau jokio diskomforto. Gal dėl sėkmingos ankstyvos reabilitacijos ir pati anksti pradėjau vaikščioti. Džiaugiuosi šio skyriaus gydytojais ir slaugytojomis, kurie teikia profesionalią pagalbą“, – kalbėjo pacientė.
Komanda dirba efektyviai
Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje atliekamos minimaliai invazyvios kelio, peties, alkūnės ir čiurnos sąnarių artroskopinės operacijos, taip pat kelio, klubo ir peties sąnarių endoprotezavimo operacijos. Gydomos įgytos plaštakos ir pėdos deformacijos, atliekamos riešo kanalo atlaisvinimo, plaštakos minkštųjų audinių, pėdos korekcinės ir kitos operacijos. Pagalba visą parą teikiama traumas patyrusiems pacientams.
Antrus metus Regioninėje Telšių ligoninėje dirbantis gydytojas iš Klaipėdos V. Jermolajevas labiau specializuojasi operuojant peties sąnarius. Šios srities operacijos jo darbe sudaro apie 80 procentų.
Per dieną gydytojas ortopedas-traumatologas vidutiniškai padaro penkias operacijas, bet tai, anot jo, ne maksimumas – Prancūzijoje gydytojai atlieka net ir po 12 operacijų per dieną.
„Nėra to nuovargio, jeigu tu sugebi pasidalyti darbus. Jeigu daktaras nuo istorijų rašymo iki paciento perrišinėjimo pats daro viską, tai tam tikram realiam darbui – operacijai – laiko gal neužtenka. Bet kai kartu dirba profesionali komanda, kuria tu pasitiki, tada viskas puikiai vyksta. Pradžioje sunku buvo įsivažiuoti, reikėjo laiko, tačiau dabar dirbame labai efektyviai“, – darbu Regioninėje Telšių ligoninėje džiaugėsi V. Jermolajevas.