
Gruodį Telšių Žemaitės gimnazijos II klasių mokiniai lankėsi Telšių miesto seniūnijoje.
Mokiniai turėjo galimybę susipažinti su seniūnijos darbu iš arčiau. Malonus pokalbis, išsamus prisistatymas baigėsi kiek netikėtai. Paklausus, kokias regalijas seniūnas Česlovas Ubartas turi, ar jomis pasipuošia reprezentuodamas Telšius, ėmė ir atnešė. Visi galėjo paliesti, apžiūrėti. Ant antspaudo, žiedo užrašyta: „Kon dara veiziek gala.“
Kilo mintis: ar visi dirbame savo darbus, ar tikrai žinome savo pareigas? Telšiai – žinomas miestas visoje Lietuvoje. Tikriausiai ne paskutinėje vietoje ir miesto seniūno šeimininkiškas požiūris. Kodėl apie tai nekalbame?
Manome, kad seniūnas – svarbiausias žmogus Telšiuose. Tai supratome ir iš jo pasakymo: „Jau nebeturiu laiko, reikia baigti puošti miestą Kalėdoms.“
Mokiniams seniūnas Č. Ubartas paliko kuklaus, bet labai šilto, atidaus, mokančio gerą žodį ir senam, ir jaunam pasakyti įspūdį.
Seniūnijoje kabinetą turi ir Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Telšių skyriaus nariai. Kartu su senjorais pabendravę su seniūnu Č. Ubartu, tęsėme pokalbį apie Lietuvos rezistencinių kovų laikotarpį, kurio metu tremtinių dalią patyrė niekuo dėti, dori, darbštūs ūkininkai, tarnautojai. Aldona Būdienė, Justinas Jaselskis, Vincas Danupas, Aldona Gedmintienė, Regina Chmieliauskienė, Bronislava Bikniuvienė, Romas Kryževičius – tuo metu buvę vaikai, paaugliai ar gimę Sibiro platybėse – liudytojai. Nuoširdus, šiltas pokalbis užsitęsė. Girdėdami jautrius prisiminimus apie staiga prarastą vaikystę, nebevaikiškus darbus, užsiėmimus, badą ir ašaras braukėme, ir juokėmės iš vaikiškų išdaigų. Žaidėme žaidimus, mokėmės gražių kalėdinių darbelių. Susitikusios dvi kartos viena kitai suteikė išminties, jaunatviškumo, užsimezgė draugystė.
Kad tokios pamokos yra vertingos, patvirtino ir gimnazistai reflektuodami apie išvykos naudą. Jie sakė, kad tik dabar suprato tremties padarytą žalą lietuvių tautai. Moksleivius stebino tremtinių gebėjimas išlikti, nepalūžti dainuojant, meldžiantis, telkiantis ir remiant vieni kitus. Niekada nebuvo prarasta viltis grįžti namo. Dėkingi vaikai ir už išgirstus pamokymus išmokti kuo daugiau kalbų, siekti išsilavinimo, savo svajonių.
Džiaugėsi, kad, perskaitę Savivaldos įstatymą, turėjo galimybę iš arčiau pažinti Telšių seniūną, teigė, kad dabar dar labiau vertins savo miestą. Sieks, kad jame būtų gražu, patys prisidės kad ir mažais darbeliais – nešiukšlins, nelaužys, tausos visų mūsų turtą.
Telšių Žemaitės gimnazijos istorijos mokytoja Vilija VAIČIULIENĖ