Sakoma, kad tėvų meilė vaikams – beribė. Tačiau kartais net nesusimąstydami patys tėvai pastato savo atžalų sveikatą ar net gyvybę į nemenką pavojų. Visų šių dalykų lengvai galima išvengti – svarbu tik laiku užbėgti įvykiams už akių.
Pasivažinėjimas gali pasibaigti ligoninėje
Atšilus orams, miestų gatvėse tiesiog neįmanoma nepastebėti elektrinių paspirtukų. Jais keliauti gali būti išties patogu, tačiau taip pat – ir pavojinga. Kai kurie tėvai ne tik leidžia mažamečiams vieniems gatvėse važinėti tokiomis transporto priemonėmis, bet ir patys nevengia atžalų vėžinti šiuo iš pirmo žvilgsnio visai nepavojingu transportu.
Visos šios pramogos prieštarauja Lietuvoje galiojančioms Kelių eismo taisyklėms (KET), kuriose numatoma, kad elektrinius paspirtukus gali vairuoti ne jaunesni nei 16 metų amžiaus asmenys. Tokiomis transporto priemonėmis taip pat draudžiama vežti keleivius.
Apribojimai taikomi ne be reikalo. Mat elektrinių paspirtukų vairuotojai dažnai tampa skaudžių eismo įvykių aukomis ar net kaltininkais. Mažamečiams, kurie dar neturi atsakomybės jausmo ir savisaugos instinkto, važinėti elektriniais paspirtukais šaligatviais ir gatvėmis yra ypač pavojinga.
Tėvai, įvertindami susidūrimų, kritimų bei kitų incidentų riziką, turėtų nevežti vaikų ant elektrinio paspirtuko. Svarbu nepamiršti, kad vyresni nei 16 metų, bet jaunesni nei 18 metų amžiaus elektrinių paspirtukų vairuotojai privalo dėvėti šalmą. Jis gali išgelbėti gyvybę, todėl tokią apsaugos priemonę rekomenduojama dėvėti visiems elektriniais paspirtukais važiuojantiems asmenims.
Tėvų malonumai – grėsmė vaikams
Kiekvienas suaugęs puikiai supranta, kad rūkyti šalia vaikų nevalia. Tai vadinama antriniu rūkymu. Tačiau dažnas net nesusimąsto apie nematomą – tretinio rūkymo – pavojų.
Jei tėvai rūko automobilyje ar namuose tik tuomet, kai vaikų nėra – tai nereiškia, kad atžalos išvengia pavojaus. Cigaretės dūmuose esantys nuodai nusėda ant įvairių paviršių ir gali kenkti sveikatai ne vienerius metus. Negana to, rūkantis tėtis ar mama kartu su savimi „nešiojasi“ kenksmingas medžiagas, mat dūmai su chemikalais nusėda ant jų odos, rūbų ir plaukų. Tad per dieną surūkę kelias cigaretes ir apkabinę savo vaikus po darbo perduoda puokštę chemikalų ir savo mažiesiems.
Cigarečių dūmuose esantys chemikalai ypač pavojingi vaikams, kurių organizmai dar tik vystosi. Mat cigaretei degant aukštoje temperatūroje išsiskiria tūkstančiai chemikalų. Tarp jų – dervos, kurios žaloja kvėpavimo takus, anglies monoksidas, kitos kancerogeninės bei toksiškos medžiagos. Jos vaikams gali sukelti įvairias sveikatos problemas: didina staigios kūdikio mirties sindromo tikimybę, gali sutrikdyti mažylio vystymąsi. Cigaretės dūmuose esantys chemikalai vaikams taip pat gali sukelti kvėpavimo takų ligas, tokias kaip astma ar bronchitas, ar net vėžinius susirgimus.
Vienintelis patikimas būdas pavojaus išvengti yra mesti rūkyti arba bent jau nerūkyti šalia vaikų, namuose, automobilyje ir aplinkoje, kurioje mažieji leis laiką. Parūkius patartina kruopščiai nusiplauti rankas, veidą. Jei visgi visiškai mesti rūkyti neketinama – manoma, kad šiandien pasaulyje egzistuojančios nedegios bedūmės alternatyvos gali padėti sumažinti žalingų medžiagų kiekį tiek pačiam rūkančiajam, tiek aplinkiniams.
Linksmos pramogos – liūdnos pasekmės
Vaikams pavojingos gali būti ir tam tikros pramogos, kuriomis tėvai nori pradžiuginti savo atžalas. Viena tokių yra pastaraisiais metais labai išpopuliarėję batutai. Nors vaikams šokinėjimas ant batuto gali suteikti išties daug džiaugsmo, tačiau taip pat sukelia didelę rimtų traumų riziką. Amerikos pediatrų organizacija pasisako, kad batutais naudotis vaikai visai neturėtų, išskyrus sportininkus treniruočių metu. Ypač pavojinga ant batuto šokinėti keliems vaikams vienu metu, nes jie gali susidurti ir susižeisti. Jei ant batuto šokinėja skirtingo amžiaus ir svorio vaikai – pavojus dar labiau išauga.
Šokinėdami ant batutų, vaikai dažnai patiria raktikaulių, rankų ir kojų kaulų lūžius, raiščių ir sausgyslių patempimus, galvos ir veido sumušimus, neretai netenka dantų. Tokios traumos gali būti ne tik labai skausmingos, bet ir sunkiai gyti, turėti ilgalaikių pasekmių. Tad prieš perkant ar nuomojantis batutą, tikrai verta pagalvoti, ar tokia pramoga yra verta su ja susijusių rizikų. Jei visgi nusprendžiama vaikams suteikti tokia pramogą, svarbu mažuosius prižiūrėti, užtikrinti, kad jie ant batuto šokinėtų po vieną, būtų laisvai ir patogiai apsirengę ir jokiu būdu burnoje neturėtų saldainių, kramtomosios gumos ar kito maisto, kuriuo šokinėjant nesunku užspringti.