„Brangstant gamtinėms dujoms, biokurui, dyzelinui, elektrai, susiduriame su laukiančiais iššūkiais artėjant naujam šildymo sezonui. Šiuo metu elektros taupymo ir šildymo temomis išsamiai diskutuojame, ieškome tinkamiausių sprendimo būdų, leisiančių efektyviai panaudoti lėšas.
Kadangi dujų kainos kyla drastiškai, esame priversti ieškoti kitų šildymo alternatyvų ir peržiūrėti Savivaldybei priklausančių pastatų šildymo sistemų tipus. Vienas iš pavyzdžių, kai karštas vanduo ruošiamas ir pastatai šildomi panaudojant gamtines dujas, yra Regioninės Telšių ligoninės pastatas. Dujų kaina 2021 m. sausio mėn. siekė 25,62 Eur/MWh, 2022 m. sausio mėn. – 115,99 Eur/MWh, 2022 m. rugpjūčio mėn. – 310 Eur/MWh, kai centralizuoto šildymo „Litesko“ rugpjūčio mėnesio kaina – 96,60 Eur/MWh. Vėdinimo įrenginiams ir karštam vandeniui ruošti metinis šilumos poreikis yra didelis, iki kainų kilimo šiluminiams poreikiams tenkinti per metus tekdavo sumokėti apie 75 tūkst. eurų. Pakilus gamtinių dujų kainoms tektų sumokėti – 880 tūkst. eurų. Todėl Savivaldybės tarybos sprendimu nuspręsta Regioninę Telšių ligoninę prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų. Investicijas į Telšių šilumos tinklą atliks UAB „Litesko“ filialas „Telšių šiluma“. Planuojama, kad prijungimo darbai kainuos iki 300 tūkst. eurų. Šią dieną Regioninės Telšių ligoninės šildymui pakeisti jau yra parengtas trasos projektas, artimiausiu metu „Litesko“ planuoja paskelbti rangos darbų pirkimą. Darbus tikimasi baigti 2022 m. pabaigoje.
Norime nuraminti gyventojus, kad nauja investicija nenuguls ant centralizuoto šilumos tiekimo vartotojų (CŠT) pečių. Kiekvienas naujas klientas yra naudingas visiems esamiems CŠT vartotojams, nes centralizuoto šilumos tiekimo sektoriuje veikia masto ekonomijos principas: kuo daugiau klientų – tuo mažiau sąnaudų tenka kiekvienam vartotojui ir tai turi įtakos palankesnei galutinei šilumos kainai. Informuojame, kad gyventojai, norintys grįžti prie centrinio šildymo, tokią galimybę turi.
Analogiška situacija yra ir kituose Savivaldybei priklausančių įstaigų pastatuose: Telšių lopšelio-darželio „Mastis“ ir Švietimo centro. Susidariusi situacija verčia ieškoti alternatyvų, todėl rugsėjo mėnesį planuojame kreiptis į Savivaldybės tarybą dėl lopšelio-darželio „Mastis“ ir Švietimo centro pastato prijungimo prie centralizuotų šilumos tinklų.
Siekdami mažinti išlaidas šildymui, peržiūrime visų švietimo įstaigų esamą situaciją, neapsiribojant vien tik šilumos šaltiniu. Vertiname ir pastatų šiltinimo poreikį, vamzdynų ir izoliacijos būklę. Vien tik tinkamai subalansavus šildymo sistemą jau galima sutaupyti apie 20 proc. šiluminės energijos.
2025 m. baigiasi šilumos ūkio nuomos sutartis su UAB „Litesko“. Neabejotina, kad norint sklandžiai perimti šilumos ūkį turime ruoštis jau dabar. Planuojama, kad šį mėnesį bus baigtas rengti UAB „Telšių šilumos tinklai“ strateginis planas, kuriame taip pat bus išanalizuotos visos galimybės, rizikos ir padaryti parengiamieji darbai dėl šilumos ūkio perėmimo į UAB „Telšių šilumos tinklai“ rankas“, – apie artėjančius šildymo sezono pokyčius pasakojo Administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Adomaitis.