Kovo mėn. „Telšių ŽINIŲ“ priede „Vakarų Lietuva“ rašėme, kad pirmojoje labdaros NOT A SHOP (neparduotuvė) Vilniuje bus prekiaujama ir Žemaitijos sostinėje siūtais žaisliniais meškučiais – Telšių rajone, Žvėrinčiuje, gyvenančio Žemaitijos simbolio meškino Timofėjaus prototipais. Kovo pradžioje meškiukai jau iškeliavo į Vilnių ir keletas jų buvo parduota neparduotuvės atidarymo metu.
NOT A SHOP krautuvėje galima įsigyti įvairių žmonių dovanotų – naudotų ir naujų – daiktų. Garsių žmonių daiktai bus parduodami tyliuosiuose aukcionuose. Neparduotuvėje bus galima rasti ypatingų – menininkų dovanotų ar specialiai labdaringais tikslais sukurtų autorinių – kūrinių (ST. YOU – šventų daiktų šeima). Šiuo ženklu taip pat bus žymimi daiktai, kurie gims NOT A SHOP dirbtuvėse, bus pagaminti neįgaliųjų, nuskriaustų moterų, vaikų namų auklėtinių ar senolių rankomis.
Pirmasis paramos gavėjas – krautuvės steigėjų inicijuotos kūrybinės ir praktinės dirbtuvės bei ten dirbantys socialinės atskirties grupių žmonės.
Neparduotuvė ir Žemaičių bendruomenės fondas kartu su jaunais menininkais Rūta Ivaškevičiūte ir Jonu Liugaila kūrybiniam darbui Telšiuose subūrė grupę žmonių. Kovo 9–10 dienomis Telšių apskrities verslo inkubatoriuje Telšių Trečiojo amžiaus universiteto, kuriam vadovauja Regina Chmieliauskienė, studentai, Telšių vaikų globos namų auklėtiniai, Luokės vid. mokyklos mokiniai (technologijų mokytoja Akvilė Bukinienė), „Atžalyno“ vid. mokyklos 3c klasės moksleiviai (klasės vadovė Janė Jasevičienė) gamino meškučius Žemaitijos simboliu tapusio Žvėrinčiuje gyvenančio meškino Timofėjaus garbei.
„Meškiukai sukurti pagal vieną lekalą. Vengėme tipiškos formos, stengėmės Timofėjų padaryti suaugusį drūtą vyrą. Forma nesudėtinga, kad galėtų ir vaikas padaryti, ir kad galutinis variantas būtų patrauklus“, – pasakojo dizaineris Jonas.
„Mes iškirpome tik meškino kūną, o medžiagos spalvą vaikai ar suaugusieji rinkosi patys, kūrė veido išraišką. Svarbiausia, kad kiekvienas meškiukas viduje turi širdelę – mažytę kortelę, kurioje kūrinio autorius įrašė savo norą, svajonę ar palinkėjimą“, – sumanymais dalijosi dizainerė Rūta.
Per dvi dienas telšiškiai su dizainerių ir grupių vadovų pagalba pasiuvo 20 meškučių. Jie išvežti į Vilnių, į minėtą parduotuvę.
„Į meškiuko šoną įsiuvome mažą etiketę su išsiuvinėtu užrašiuku ST. YOU. Taip žaisliukai įsijungs į šventų daiktų šeimą ir tarnaus kilniam tikslui. Meškiukai – autoriniai darbai, todėl pakabinome ir popierinę etiketę: kas pagamino ir pan.“, – idėja džiaugėsi Žemaičių bendruomenės fondo direktorė Virginija Jasevičienė.
Vaikams talkinusios mokytoja J. Jasevičienė ir „Europe direct“ informacijos centro vadovė A. Valackonienė pažymėjo, kad ši akcija – Žemaičių bendruomenės fondo idėjos populiarinti Žemaitijos simbolį Timofėjų tąsa: daugelis telšiškių prisidėjo prie meškino Timofėjaus namo Žvėrinčiuje statybos, įsteigė uogienės banką. „Dabar sumanymą plėtojame – pasiuvome žaislų, kuriuos pardavus labdaros parduotuvėje galėsime prisidėti prie kilnaus tikslo padėti už save silpnesniems. Be to, tai puiki proga pabendrauti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, skatinti atjautą bei kitas žmogiškąsias savybes“, – kalbėjo moterys.
Vaikai su užsidegimu derino meškiukams sagas, siuvo akis ar kabino pakabutį. Į „Telšių ŽINIŲ“ klausimą, ką įrašė į Timofėjaus širdelę, jaunieji kūrėjai sakė, jog sau ir kitiems linki svarbiausių dalykų – sveikatos, sėkmės, laimės.
Žemaičių bendruomenės fondo direktorė, dalyvavusi NOT A SHOP atidaryme, mano, kad neparduotuvė turėtų atsirasti ir Telšiuose. Taip galimybė padėti socialinės atskirties grupių žmonėms dar labiau priartėtų, būtų rimtas žingsnis labdaringos veiklos link mūsų regione.