Telšių ješivoje atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“. Joje pristatomas seniausias šiuo metu Lietuvoje datuojamas archeologinis radinys – Lyngby tipo kirvis, skaičiuojantis net 13 tūkstančių metų.
Parodą pristatė kuratorė Dalia Ostrauskienė, apie išskirtinį archeologinį radinį susirinkusiems svečiams pasakojo archeologai prof. habil. dr. Algirdas Girininkas, dr. Tomas Rimkus, dr. Gvidas Slah.
Biržų rajono Parupės kaime netikėtai atrastas kirvis bemat tapo seniausiu šiuo metu žinomu ir datuojamu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo kirvių sąraše. Seniausiam kirviui mūsų šalyje – 13 tūkstančių metų. Mokslininkų teigimu, tokio senumo rago dirbiniai įprastai sunyksta, tad stebuklas yra ne tik tai, kad jis išliko, bet ir tai, kad po virtinės atsitiktinumų pasiekė mūsų laikus.
Tokie iš šiaurės elnio rago pagaminti kirviai buvo naudoti regione aplink Baltijos jūrą. Nors jie buvo plačiai paplitę, tačiau yra randami itin retai.
Lyngby kirvio atradimas ir jo tyrimai mokslininkams leido praplėsti žinias apie pirmųjų poledyninio laikotarpio gyventojų buitį, nustatyti Rytų Baltijos regiono apgyvendinimo raidą vėlyvojo ledynmečio pabaigoje.
Paroda Telšių ješivoje (Iždinės g. 11) veiks iki gegužės 31 d. Lankymas nemokamas, darbo dienomis iki 17 val. Atvykus skambinti į duris arba tel. +370 624 42891.
Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Lietuvos nacionalinio muziejaus inf.