Praėjusią savaitę Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai rajono keliuose vykdė prevencinę akciją „Pėstieji“. Jie siekė atkreipti pėsčiųjų ir dviratininkų dėmesį į eismo sąlygas tamsiu paros metu, nustatė pažeidimus, platino atšvaitus ir šviesą atspindinčias liemenes.
Šiai metais per sausio–spalio mėnesius eismo įvykiuose žuvo 75, o sužeista net 920 pėsčiųjų. Daugiau kaip pusė – 44 pėstieji – žuvo tamsiu paros metu. Manoma, kad kas ketvirtam žuvusiam žmogui gyvybę būtų buvę galima išsaugoti, jei jis būtų turėjęs atšvaitą arba vilkėjęs rūbus, turinčius šviesą atspindinčių elementų.
Telšių apskrities VPK pareigūnai, siekdami atkreipti gyventojų dėmesį į šią skaudžią problemą, Telšių mieste ir kaimo vietovėse organizavo akciją. Jos metu pėstiesiems išdalyta daugybė atšvaitų, dviratininkams – šviesą atspindinčių liemenių.
Pavojus tamsoje
„Telšių ŽINIOS“ akcijoje dalyvavo kartu su Telšių apskrities VPK Kelių policijos skyriaus Analizės ir administracinės veiklos grupės vyresniuoju specialistu Ramūnu Stasiuliu ir tos pačios grupės specialistu Arturu Petrausku. Šių pareigūnų ekipažas aplankė Lauko Sodos, Žarėnų kaimelius ir Telšių miestą.
Tamsiu paros metu, kai oras prastas, vairavimo sąlygos labai sudėtingos. Vairuotojui sunku pastebėti dviratininką ar pėsčiąjį, jei jis nesegi atšvaito ar nevilki šviesą atspindinčių rūbų.
R. Stasiulio teigimu, pamatyti dviratininką ar pėsčiąjį sunku ir dėl prastai apšviestų gatvių. Taupant lėšas, įjungta tik dalis šviestuvų, yra gatvių, kaimų, kurie skendi visiškoje tamsoje. Blogiausia, anot R. Stasiulio, yra tai, kad išjungti šviestuvai prie pėsčiųjų perėjų.
Nepaisydamas prastų oro sąlygų ir tamsos, dažnas dviratininkas ir pėsčiasis nesaugo nei savęs, nei kitų eismo dalyvių. Žarėnuose pastebėtas dviratį minantis vyriškis, kuris nevilkėjo nei šviesą atspindinčios liemenės, nei turėjo atšvaitą. Sustabdę dviratininką, pareigūnai jam išaiškino, kokie pavojai tyko tamsoje. Apvilktas šviesą atspindinčia liemene, dviratininkas tapo gerai matomu eismo dalyviu.
Neblaivus pėsčiasis
Per reidą pastebėta, kad daug mieste ir kaimuose vaikščiojančių gyventojų vis dar nesegi atšvaitų. Dalis pėsčiųjų prisipažino, kad atšvaitų neturi ir džiaugėsi juos gavę dovanų, kiti neslėpė, kad atšvaitą turi, bet nenaudoja.
Telšiuose, Alyvų gatvėje, buvo sulaikytas neblaivus jaunuolis. Vaikinas neturėjo atšvaito, tamsoje buvo sunkiai matomas, be to, keliu ėjo vingiuodamas. Eidamas jis ausinuku klausėsi muzikos. Galimas dalykas, muzikos besiklausantis telšiškis dėl muzikos neišgirstų automobilio signalo ir per ekstremalią situaciją nespėtų pasitraukti į šalį.
Pėsčiasis buvo nugabentas į Telšių apskrities VPK, ten dvidešimt vienerių metų vaikinui nustatytas 2,02 prom. girtumo laipsnis.
R. Stasiulis ir A. Petrauskas užsuko į Žarėnuose esančią parduotuvę. Deja, joje pirkėjai neturi galimybės įsigyti atšvaitų. Pareigūnų pakalbintas parduotuvės savininkas pažadėjo, kad trūkumas bus ištaisytas, o pardavėjos pačios paprašė būti apdovanotos atšvaitais.
Gabenosi naminukės
Vykdant akciją, Žarėnuose pastebėtas kelio viduriu vinguriuojantis dviratininkas. Paskui jį ėjo jaunuolis. Tarp vyriškių virė karšta diskusija.
Pareigūnų stabdomas dviratininkas sustojo ne iš karto. O sustojęs nelabai norėjo suprasti, ką blogo padarė. Neblaivus, sunkiai ant kojų stovintis žarėniškis dviračiu pavojingai manevravo kelyje, be to, nevilkėjo liemenės.
Su dviratininku kartu ėjęs jaunuolis paragino, kad pareigūnai nubaustų jo tėvą – esą gal bent tada nustos keiktis.
Policijos pareigūnams kasdieniame darbe prireikia ne tik psichologijos žinių, bendravimo įgūdžių, bet ir kantrybės: bendrauti su neblaiviu, pažeidimo nesuvokiančiu asmeniu labai sunku. Pareigūnai dviratininkui išaiškino jo pažeidimą, tačiau žarėniškis visais įmanomais būdais bandė išvengti atsakomybės.
Prisistatęs, kad yra kiaulių pjovėjas Juozukas, kurį pažįsta visi Žarėnai, vyriškis žadėjo pareigūnams ir kiaulę papjauti, ir karvutės pieno duoti, kad tik šie leistų jam toliau dviračiu vykti namo. Girtas vyriškis bandė suminkštinti pareigūnų širdis, sakė, kad žmona invalidė, o jam reikia skubėti namo melžti karvių.
Paties Juozuko ir kitų eismo dalyvių laimei, pareigūnai buvo neperkalbami. Be to, pro įgudusių pareigūnų akis nepraslydo, kad kiaulių pjovėjas guminiame bate gabenosi puslitrį naminukės.
Regis, Juozuką nustebino, kad pareigūnai atrado tokioje slėptuvėje gabentą butelį. Žarėniškis teisinosi, kad kaime taip jau įprasta – atsidėkodami už darbą esą visi duoda degtinės.
Atrodo, kaimo žmogui sunku suvokti, kad naminukės laikymas, gabenimas yra neteisėtas – jiems tai atrodo elementaru.
Neblaivus Juozukas pasakojo, kad, papjovęs kiaulę, išgėrė vieną butelį degtinės, o kitą gabenasi į namus, kur jo laukia pikta, bet labai graži žmona.
Gali kainuoti gyvybę
Kol atvyko kitas pareigūnų ekipažas, Juozukas prašė pareigūnų malonės. Pareigūnai nebuvo atlaidūs – neblaivus žarėniškis buvo išvežtas į Telšių apskrities VPK.
R. Stasiulio ir A. Petrausko teigimu, tokie neblaivūs dviratininkai yra be galo pavojingi. Tamsoje jie beveik nepastebimi, būdami išgėrę, sunkiai valdo dviratį ir kelia avarines situacijas. Toks dviratininkų elgesys gali kainuoti tai, kas brangiausia, – jų gyvybę. Be to, keliamas pavojus kitiems eismo dalyviams. Bandydami išvengti susidūrimo su dviratininku, pėsčiuoju, vairuotojai gali nuvažiuoti nuo kelio ar pan.
Minėti pareigūnai dar vieną dviratininką sustabdė Telšiuose. Jaunuolis dviračiu kartu gabenosi ir savo draugą. Į parduotuvę išsiruošę jaunuoliai nevilkėjo specialių liemenių.
Pareigūnai, paaiškinę, kokį pavojų vaikinai kelia sau ir kitiems, jaunuolius aprengė šviesą atspindinčiomis liemenėmis.
Akcijoje „Pėstieji“ buvo nustatyti 7 Kelių eismo taisyklių pažeidėjai. Pareigūnai nesiekė nubausti kuo daugiau pažeidėjų – jų tikslas buvo informuoti pėsčiuosius ir dviratininkus apie atšvaitų būtinybę ir naudą.