„Visi grįžo geros nuotaikos – prabėgta be streso, be nuovargio, o, svarbiausia, prisiliesta prie istorijos“, – taip Mažeikių rajono jaunųjų šaulių dalyvavimą 33-iajame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ Vilniuje apibūdino juos lydėję būrių vadovai.
Pagerbė žuvusius
Šiuo pagarbos bėgimu nuo Antakalnio kapinių iki televizijos bokšto Vilniuje pagerbiami 1991-ųjų metų sausio 13-ąją žuvę, nuo sužalojimų, patirtų sovietiniams kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą, mirę Laisvės gynėjai.
Lietuvoje jau 34-erius metus pagerbiamas keturiolikos Laisvės gynėjų atminimas – Loretos Asanavičiūtės, Virginijaus Druskio, Dariaus Gerbutavičiaus, Rolando Jankausko, Rimanto Juknevičiaus, Alvydo Kanapinsko, Algimanto Petro Kavoliuko, Vytauto Koncevičiaus, Vido Maciulevičiaus, Tito Masiulio, Stasio Mačiulsko, Alvydo Matulkos, Apolinaro Juozo Povilaičio, Igno Šimulionio, Vytauto Vaitkaus.
Per Vilnių 9 kilometrus nusidriekusiai 9 kilometrų distancijai nubėgti bėgikams suteikiama pusantros valandos.
Organizatoriai skaičiuoja, kad bėgti „Gyvybės ir mirties keliu“ šiais metais į sostinę atvyko daugiau kaip 8 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir užsienio valstybių. Tarp jų – ir 50 Žemaitijos 8-osios šaulių rinktinės Generolo Povilo Plechavičiaus 801 šaulių kuopos jaunųjų šaulių iš visų Mažeikių rajono būrių (Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio ir Kalnėnų progimnazijų, Sedos Vytauto Mačernio, Židikų Marijos Pečkauskaitės, Gabijos ir Viekšnių gimnazijų).
Nuovargio nejuto
Dar prieš startą jaunieji mažeikiškiai šauliai Antakalnio kapinėse tradiciškai aplankė ir uždegė atminimo žvakutes ant kraštiečio pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio, Sausio 13-osios aukų kapų.
„Man tai jau buvo keturioliktas medalis, kuriuo esu apdovanojamas šiame bėgime, nemažai daliai šiais metais dalyvavusių jaunųjų šaulių tai buvo pirmas kartas, o kai kuriems ir trečias.
Kalbant apie nuovargį, tai jo, mano pastebėjimu, tarp jaunųjų šaulių nebuvo. Pabuvimas tokiame masiniame neeiliniame renginyje, bėgimas be streso, pasirenkant sau tinkantį bėgimo tempą, sukelia euforiją, o ne nuovargį“, – sakė Tirkšlių ir Kalnėnų progimnazijose veikiantiems jaunųjų šaulių būriams vadovaujantis Stasys Pauliukas.
Jo manymu, tokie bėgimai yra būtinybė, nes ugdo patriotiškumą. Anot pašnekovo, vienaip yra, kai šiuolaikinės Lietuvos istorijos mokaisi iš vadovėlių, ir visai kitaip, kai pats prabėgi tomis vietomis, kur visa tai vyko. Ne ką mažiau svarbus ir faktas, kad tokie bėgimai jaunimui padeda tvirtėti fiziškai. Juolab kad šiuo metu ypač akcentuojama, jog nemažai šauktinių nėra tinkami atlikti karinę tarnybą dėl silpno fizinio pasirengimo, prastos sveikatos.
Prisilietė prie istorijos
Apie tai, kad ši distancija jaunųjų šaulių „nenugąsdino“, kalbėjo ir juos lydėjusi Sedos ir Židikų jaunųjų šaulių būrių vadovė Gražina Mitkuvienė: kokiais veidais jaunieji rajono gyventojai išbėgo, tokiais ir parbėgo.
„Apsilankymas Antakalnio kapinėse, žvakučių uždegimas prie žuvusiųjų kapų, prisilietimas prie istorijos, pats bendravimas su bendraamžiais – visa tai ir skatina atvykti jaunuolius į tokius renginius. Ne paskutinėje vietoje ir organizatorių parodytas dėmesys: po bėgimo – karšta arbata ir sausainiai, atminimui – puikus medalis kiekvienam pagarbos bėgimo dalyviui. Matau, kad vaikai supranta, pripažįsta ir gerbia tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę, negailėjo ne tik sveikatos, bet ir gyvybės“, – sakė G. Mitkuvienė.
Ir tai ne vieninteliai renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienai, kuriuose dalyvavo rajono jaunieji šauliai. S. Pauliuko vedami jaunuoliai jau sekmadienį dalyvavo draugystės žygyje Buknaičių kaimo apylinkėse, G. Mitkuvienės vadovaujami jaunieji šauliai pirmadienį paminėjo šią datą uždegdami žvakutes ant Nepriklausomybės kovotojų kapų ir prie Nepriklausomybės dešimtmečiui skirto paminklo Židikuose bei dalyvavo renginiuose Sedoje.
Vidas STANKUS