PSICHOLOGO SKILTIS
Įsibėgėjus paauglystei (apie 15–16 metus), dažnai tėvai susiduria su nauja baime – ankstyvais lytiniais santykiais. Naujas galvos skausmas tampa, kaip apsaugoti savo paauglį nuo šios patirties bei galimo nepageidaujamo nėštumo. Vieni tėvai imasi griežtos kontrolės, tiesiog uždaro savo vaiką namuose. Kiti tėvai – priešingai – visiškai „atleidžia vadeles“ ir pasikliauja savo atžalos sąmoningumu. Abu šie variantai yra kraštutiniai ir dažnai norimo rezultato nesulaukiama.
Kyla klausimas, kaip reikėtų elgtis siekiant apsaugoti jauną žmogų nuo galimų klaidų? Pirmiausia reikėtų skatinti paauglio sąmoningumą, nebijoti kalbėtis (ne „moralizuoti“, o leisti išsakyti nuomonę ir savo atžalai) šia dažnai tėvams tabu tema. Nereikia pamiršti, kad didysis darbas formuojant Jūsų vaiko požiūrį į lytinius santykius jau yra padarytas. Nors nuomonė ir nuostatos jau santykinai susiformavę, tačiau palikti paauglį vieną ir kliautis vien jo sąmoningumu yra pavojinga. Nemaža dalis žurnalų ir internetinių puslapių paaugliams propaguoja ankstyvus lytinius santykius. Tad atlaikyti tokį spaudimą išties nelengva.
Paauglystėje svarbiausi tampa bendraamžiai. Taigi, ir šiuo atveju draugų įtaka yra didžiulė ir gali būti netgi lemiama. Dėl to praverstų žinoti, su kuo Jūsų vaikas leidžia laisvalaikį. Pažinus savo atžalos draugus, bus lengviau įvertinti galimą riziką bei grėsmes. Jeigu manote, kad kompanija nepatikima, praverstų taktiška kontrolė, kuri nežeistų paauglio orumo.
Pabandykite suprasti savo pačių nuostatas į paauglių seksą. Gali būti, kad Jūsų vaikas galvoja panašiai. Paskatinkite savo paauglį klausti, diskutuoti ir nesibaiminkite, kad kalbėdami tik paskatinsite ankstyvus lytinius santykius. Priešingai, pokalbis su suaugusiuoju ir realus situacijos įvardinimas padės Jūsų atžalai įsisąmoninti vertybes bei įtvirtinti nuostatas.